NaTreku.cz

Zábavný trek na horu Sass de Stria v Dolomitech

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Podzim

30. 09. 2008

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 409 m

↓ 409 m

Délka

5.6 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2477 m n.m.

min. 2087 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 409 m
Sklesané metry: 409 m

Nenáročná horská túra na Sass de Stria s mnoha štolami z 1 sv. války

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Passo Falzarego. Silnice do sedla vede z města Cortina d´Ampezzo.
 

Popis treku

Hora Sas di Stria 2 477 m n. m. se vypíná nad silničním sedlem Passo Falzarego. (foto) Zde také začal náš výstup na tuto horu. V sedle jsme zanechali na parkovišti auto a vydali se po značené cestě směrem k hoře. Prvních několik desítek metrů jsme šli po silnici, pak jsme ale sešli a pokračovali jsme po stezce. Ta se nakonec prudce stočila a začali jsme stoupat po hřebeni na samotnou horu. Prvních několik stovek metrů se jde po klasickém horském chodníku. Už zde se otevírají fascinující výhledy na okolní hory, včetně impozantní Marmolady. (foto) V místech kde začíná skalnatý podklad se výstup radikálně změní. Jsou zde první zákopy z 1 sv. války. Následují zbytky kamených ubykací a první šachty a tunely. Vše je velmi propletené. V šachtách jsou občas vysekané střílny, takže je zde světlo. (foto) Ale určitě je lepší mít baterku. Výstup na vrchol jsme nakonec šli každý sám, neboť jsme se po chvíli navzájem ztratili. Všechny cesty se těsně pod vrcholem spojují a na vrchol jsme vystoupali po žebřících. (foto) Ze Sas di Stria jsou výborné výhledy na centrální část Dolomit. Na straně k sedlu Passo Falzarego spadá hora kolmými stěnami, takže výhledy jsou letecké. (foto)

Po odpočinku jsme začali sestupovat. Sestup byl stejně zmatený jako výstup, každý šel svojí cestou. Nakonec jsme se sešli na začátku zákopů. Poté jsme se již bez problémů vrátili po stejné cestě do sedla Passo Falzarego, kde na nás na parkovišti čekalo auto.
 

Náročnost

Neuvěřitelně zábavný výstup na vyhlídkovou horu nad sedlem Passo Falzarego. Samotný výstup je vlastně vedený skrze horu. Tato hora byla důležitým strategickým místem v 1 sv. válce, proto je protkána množstvím štol, zákopů a žebříků. Je zde velké množství tunelů. Jedná se o takové horské bludiště. Všechny cesty se ale sejdou do jediné, která po dvou žebřících vede na vrchol hory.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné nabrat v sedle Passo Falzarego. Po cestě není žádná voda, je nutné mít zásoby sebou (stačí 1,5 litru vody na osobu). Což ale není vzhledem k délce problém.
 

Vrcholy

Z  hory Sass de Stria 2 477 m n. m. jsou krásné výhledy na skupinu Tofan, která se nachází kousek od této hory. Dále jsou vidět hory Marmolada, Piz Boe, Monte Cristallo, Civetta, Monte Pelmo a další.
 

Nebezpečí

Na trase nejsou žádná nebezpečná místa. Hora se prochází různými tunely a šachtami, ale vše je dobře zabezpečené. Není nutný ani jistící set na ferraty.

Vybavení

Pro výstup na tuto horu je potřeba klasické oblečení do hor. Pevné boty, kvalitní oblečení, bunda do deště. Ačkoliv je na některých mapách výstup označen jako po jištěné cestě, není nutné si brát vybavení na ferraty. V závěrečné pasáži jsou sice žebříky, ale ty jsou bezpečně zapuštěné ve skále a nehrozí zde žádné nebezpečí.
 

Jídlo

Občerstvení je možné v restauraci v silničním sedle Passo Falzarego.
 

Zajímavosti

Hora Sas di Stria byla důležitý vojenský bod v 1 sv. válce. Střežila sedlo Passo Falzarego, nad kterým se vypíná. Proto je celé jeho úbočí až k vrcholu protkáno zákopy, šachtami, žebříky a dalšími zbytky z válečného období. Průchod tímto komplexem je proto velmi zábavný.

Tip na výlet

Výstup na horu Sas di Stria je poměrně jednoduchý a krátký. V Dolomitech lze podniknout i trek na více dní. Jeden takový najdete na našem webu - Horský trek na Piz Conturines a Lavarela
 

Vloženo: 27. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora