NaTreku.cz

Výstup na horu Rossschopf v horské skupině Kasberggruppe

Pohoří, oblast / Stát

Hornorakouské předhůří Alp / Rakousko

Roční období

Jaro

13. 05. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1186 m

↓ 1186 m

Délka

14.3 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1647 m n.m.

min. 686 m n.m.

Turistická mapa Kasberggruppe

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1186 m
Sklesané metry: 1186 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO, trénované
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Od parkoviště až k chatě Steyrer Hütte není mobilní signál, pro si mapy do telefonu stáhněte offline

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO, trénované
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Od parkoviště až k chatě Steyrer Hütte není mobilní signál, pro si mapy do telefonu stáhněte offline

Horská turistika kolem jezera Grosser Odsee na horu Roßschopf

Nástupní místo

Lesní parkoviště u silničky vedoucí k chatě Almtalerhaus. Parkoviště je u odbočky k jezeru Großer Ödsee na jihu od hory Roßschopf.
 

Popis treku

Původní cíl této akce byla hora Kasberg. Vzhledem k sněhovým podmínkám ve vrcholové části výstupu a zdravotnímu stavu kolene jednoho statečného člena výpravy jsme nakonec vybrali náhradní cíl - horu Roßschopf.

Po nočním příjezdu pod hory jsme si stany postavili hned u silnice a bez problémů jsme tak strávili noc. Ráno jsme se po vydatné snídani vydali po široké cestě k jezeru Grosser Odsee. Byla inverze a tak jsme viděli jen jezero, ale hory byly ukryty za mraky. Kolem jezera jsme prudce vystoupali k chatám. Zde jsme opustili širokou cestu a pokračovali jsme po lesní stezce. Celou cestu až k chatě se jde po neznačených cestách, takže je dobré mít mapu, nebo stáhnutou mapu v telefonu. Mobilní signál až k chatě není. Postupně jsme nabírali výšku. Trasa vede střídavě po stezkách a širokých cestách. Ve výšce cca. 1 200 metrů jsme se dostali nad oblačnost a nabídl se nám ohromující pohled na skalní stěny pohoří Totes Gebirge. Nakonec jsme vystoupali po stezce až k chatě, která byla otevřená. My se rozhodli pro její návštěvu až při zpáteční cestě.

U chaty jsme se napojili na značenou cestu a pokračovali dál. Brzy jsme došli do horského kotle. Zde jsme zjistili, že sněhu je zde ještě opravdu hodně a je mokrý a boří se. Proto jsme se rozhodli pro výstup na nižší horu Roßschopf, než byl původní cíl hora Kasberg. Ve sněhu jsme zároveň ztratili značku, takže jsme šli spíše intuitivně. Výstup do sedla hory Roßschopf je nejprudší z celého treku. Navíc se mokrý sníh bořil, takže byl výstup trošku náročnější. Po dosažení sedla jsme již bez problémů došli na vrchol hory. Výhledy byly fantastické, umocněné divokou oblačností. Po odpočinku jsme se vydali zpět. Na chatě jsme si dali pivo a polévku. Poté jsme sestoupili zpět po stejné trase, jako byl výstup. Velký rozdíl byl v tom, že jsme stále měli krásné výhledy na okolí. Což jsme ocenili zvlášť u jezera Grosser Odsee se skalními štíty v pozadí.
 

Náročnost

Jednoduchý alpský trek, který je sice většinou vedený mimo značené cesty, ale stále se jde po lesních stezkách nebo širokých cestách. Závěr výstupu z horského kotle je prudký, navíc byl ztížen sněhovou vrstvou mokrého sněhu. Kvůli sněhu jsme také přesně nevěděli kudy vede cesta k vrcholu, tak jsme šli asi volným terénem. Trasu zvládnou trénované děti i psi.
 

Dostupnost vody

První možnost k doplnění vody je u chat nad jezerem Großer Ödsee . Ve výšce 1 400 m n.m. je chata Steyrer Hütte. Zde je jak voda, tak samozřejmě i restaurace.
 

Možnosti přespání

My jsme po nočním příjezdu spali přímo u parkoviště v lese. Ubytování nabízí chata Steyrer Hütte.
 

Vrcholy

Vrchol Roßschopf 1 647 m n.m. nabízí skvělý výhled hlavně na masiv pohoří Totes Gebirge. Dále je vidět např. NP Kalkalpen, část Salzkammergutberge a další.
 

Nebezpečí

Jedná se o jednodušší výlet do hor. V lesní pasáži se jde po stezkách nebo širokých cestách. Jediný náročnější úsek je výstup z horského kotle do sedla hory Roßschopf. Výstup je poměrně prudký, v jarním období je ztížen vrstvou sněhu. Vrchol hory padá na severní stranu kolmou stěnou, takže pozor hlavně na děti. Jinak není na cestě žádný exponovaný úsek.
 

Jídlo

My jsme se občerstvili na zpáteční cestě na chatě Steyrer Hütte. Sebou jsme měli nějakou svačinu a pamlsky.

 

Vloženo: 21. 05. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora