NaTreku.cz

Jarní hřebenovka Steinerner Jäger v Hornorakouském předhůří Alp

Pohoří, oblast / Stát

Hornorakouské předhůří Alp / Rakousko

Roční období

Jaro

07. 04. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1423 m

↓ 1422 m

Délka

19.5 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1159 m n.m.

min. 355 m n.m.

Turistická mapa Hornorakouského předhůří Alp

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1423 m
Sklesané metry: 1422 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Výstup na Steinerner Jäger - Schieferstein v hornorakouských Voralpen

Nástupní místo

Výchozí bod, městečko Losenstein, leží asi 20 km jižně od okresního města Steyr. Parkovat můžete bezplatně na parkovištích kolem hradu Losenstein.
 

Popis treku

Minulý rok v dubnu jsem šla krásnou hřebenovku Dürres Eck – Schoberstein hornorakouského předhůří (Oberösterreichische Voralpen). Tento rok jsem se pro první jarní výstup v Alpách rozhodla pro nedaleký hřebínek Schieferstein (1206 m) s dominantou Steinerner Jäger (Zkamenělý lovec, 1185 m).

Auto parkuju pod zříceninou hradu Losenstein ve stejnojmenném městečku, vzdáleném asi 20 km jižně od okresního města Steyr. Losenstein leží v údolí Ennsu, který tu má neuvěřitelně tyrkysovou barvu. Už od řeky vidím skálu s křížem vysoko nad údolím – to je můj cíl Steinerner Jäger.

Kolem hřbitova se po úzké asfaltce vydávám nahoru do kopce. Pozvolný výstup serpentinami zahřeje a jarní stráně pokryté petrklíči a sasankami potěší oko. Za mnou se otevírá výhled na Losenstein a kopce na druhém břehu Ennsu – vysoký Hohe Dirn a výrazný Reitnerkogel.

Poslední serpentina ke statku nahoře na stráni a pak už vcházím do lesa. Pěšina obchází skály a za chvíli stojím pod lezeckou stěnou Pfenningstein (759 m). Na něj se nedostanu, ale z nedalekých kamenů je hluboký pohled do údolí na zákrut Ennsu. Za Pfenningsteinem začíná hřebenovka. Pěšina vede přímo po úzkém hřebeni, ale není nebezpečná, kolem jsou kameny a stromy.

Z cesty se nabízejí výhledy na obě strany – na sever na zelené kulaté kopce s roztroušenými statky, na jih pak do údolí Ennsu a hlavně už na zasněžené Alpy. Rozeznávám horu Haller Mauern a skoro celý hřeben Sengsengebirge. Pokračuju do kopce, vpravo se objeví louka s vysílačem. Pořád dál po hřebeni, na několika místech si musím přes kameny pomoct rukama. Asi třímetrové strmé místo je překonáno pomocí žebříku.

Po necelých třech hodinách výstupu stojím v úzkém sedýlku pod vrcholem. Tady se teprve zjeví Steinerner Jäger v celé své velikosti – snad stometrová kolmá stěna s oblým vrcholem a křížem. Úzká pěšina kolem skály ke kříži je zajištěna lanem. Výhled je ohromující – zelená údolí, modrý Enns a další vrcholy – od západu Kremsmauer, Kasberg, blízký Schoberstein a Hohe Dirn, Totes Gebirge, Pyhrgas, Haller Mauern s výraznou Hexenturm, Gesäuse s Grosser a Kleiner Buchstein, hodně vzadu Hochtor, na východě v oparu Dürnstein a Ötscher. Na severu a východě zelené kopce a údolí Dolního Rakouska.

Když se vynadívám, pokračuju po kamenitém hřebínku na několik set metrů vzdálený Schieferstein. Tady už je třeba dávat větší pozor, hřeben je tu hodně úzký, na severní straně se ještě drží sníh a kameny občas kloužou. Na Schiefersteinu je nízký kovový kříž. Sedám si k odpočinku a dávám se do řeči se sympatickým Rakušákem z Freistadtu, ukazuje mi hory, které neznám. Po chvíli se vracím zpět k Steinerner Jäger a dál k rozcestí.

Stezka klesá lesem k sedlu Gscheid. Tady je možné si cestu zkrátit a vrátit se do Losensteinu. Já ale ještě obcházím kopec Gröβtenberg a po asfaltce mířím k nedaleké skalce Sauzahn (Sviní zub). Skalka dělá čest svému jménu – úzká jehla, na které trénují horolezci. Za Sauzahn obracím zpátky k Losensteinu. Zvlněnou krajinou se po zelených loukách a úzké silnici dostanu na rozcestí, kde stojí malá Fatimakapelle. Byla postavena jako poděkování za šťastný návrat mužů z války. Od kapličky pak lesní cestou k Ramlerhöhe.

Na Ramlerhöhe byl z iniciativy místní křesťanské mládeže vztyčen v roce 2021 Lichtkreuz – kříž světla. Má vícečetnou symboliku – měří 7,38 m, což je stonásobně méně než je výška Golgothy; je bílý a modrý, což jsou barvy Panny Marie symbolizující čistotu a roucho, kterým Matka Boží chrání své děti a význam světla, kterým se kříž v noci rozsvěcí, asi není třeba vysvětlovat. Od kříže je to už je kousek zpátky dolů do obce. Ještě prohlídka hradu a pohled na druhou stranu k Hohe Dirn a dalším kopcům, které musí počkat na příště.
 

Náročnost

První polovina cesty je značená hřebenovka, vedená převážně po lesních pěšinách. Cesta je úzká a kamenitá, na několika místech si budete muset pomoct rukama, ale není nebezpečná - kolem jsou stromy.

Druhá část trasy od sedla Gscheid je oddechovka mezi loukami s výhledy do krajiny. Trasu je možné na několika místech zkrátit a vrátit se po značené trase, nebo úzké asfaltce zpět do Losensteinu.
 

Dostupnost vody

V Losensteinu jsou obchody a restaurace, kde si bezproblémů nakoupíte potřebné občerstvení. Na konci trasy na Ramlerhöhe je u kříže je samoobslužné občerstvení - studna, ze které si můžete vytáhnout vychlazené nápoje a peníze nechat v kasičce.
 

Vrcholy

Během tohoto treku vystoupáte na vrcholy Steinerner Jäger, Schieferstein, výhledy na Hornorakouské předhúří, Sengsengebirge, Kasberg, Kremsmauer, Totes Gebirge, Haller Mauern, Gesäuse, Otscher, Dürnstein.
 

Nebezpečí

Hřebenovka je středně náročná na převýšení, kamenitá stezka, je třeba koukat pod nohy, neoznačila bych ji ale za nebezpečnou.
 

Jídlo

Jídlo jsem měla s sebou, na trase není žádná chata. V Losensteinu jsou obchody a restaurace, kde se můžete občerstvit.

Vloženo: 11. 04. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora