NaTreku.cz

Jarní hřebenovka přes Gaisberg a Schoberstein

Pohoří, oblast / Stát

Hornorakouské předhůří Alp / Rakousko

Roční období

Jaro

16. 04. 2022

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1414 m

↓ 1414 m

Délka

15.6 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1256 m n.m.

min. 436 m n.m.

Turistická mapa Gaisbergu a Schobersteinu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1414 m
Sklesané metry: 1414 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - střední

Okružní nenáročná hřebenovka v Hornorakouském předhůří

Nástupní místo

Auto nechávám ve vesnici Sonnseite nad Mollnem, na bezplatném parkovišti pro Mollnerhütte a vydávám se po lesní cestě do kopce směrem na Mollner Hütte.
 

Popis treku

Cestou se otevírají výhledy na Molln a zasněžené hory za ním - Sengsen a Totes Gebirge. Asi po hodině a půl přicházím k Mollnerhütte (1 005 m n. m.). Chata je otevřená a na terase s výhledem je možné se občerstvit.

Kousek od chaty se na louce pase ojedinělý kamzík, v mokrém bukovém listí za chvíli potkávám salamandera – mloka. Pěšina dál pokračuje do sedla mezi vrcholky Dürres Eck a Gaisberg. Jdu nejdřív doleva na Dürres Eck. Je na něm dřevěný kříž, za křížem ohromující padák do údolí a výhled severozápadním směrem, bohužel v řídké mlze.

Pokračuju po hřebínku na další tisícovku Gaisberg a mlha mi střídavě zakrývá a zase nabízí výhledy na sluncem zalité bílé hory v dálce. Vrchol Gaisbergu zdobí nový kovový kříž věnovaný hasičským spolkům z okolí.

Kousek za Gaisbergem je velký vápencový lom. Tady padla taková mlha, že jsem sotva našla značky, občas je nahrazovaly mužíci z kamenů. Lom obcházím zleva, druhá značená trasa zprava je uzavřena kvůli rozšiřování lomu. Za lomem si dělám krátkou odbočku k dřevěné Mandlmais Kapelle.

Pokračuji přes Koglerstein s barevným křížem a vyhlídkou hluboko do údolí dál na poslední vrchol cesty Schoberstein. Tady se mlha konečně trochu trhá a ukazují se travnaté pastviny a hory v dálce.

Chata na Schobersteinu (1260 m) je otevřená, nabízí jídlo, pití a zřejmě i ubytování. Sedám si na lavičku u dřevěného kříže a obdivuju výhledy na hory prodírající se skrz mlhu a mraky.

Od Schobersteinu jsem chtěla po značené turistické trase sestoupit do údolí a podél říčky Krumme Steyrling dokončit okruh do Mollnu (odhad celkem 6 h), ale nakonec mě zlákalo lepšící se počasí a vrátila jsem se stejnou cestou po hřebeni (7 hodin).

Náročnost

Výstup nenechá nikoho na pochybách, že tohle už jsou Alpy. Ostrých 700 výškových metrů smíšeným lesem. V dubnu to tu voní po česneku, roste tu ten medvědí a kromě něj petrklíče, plicníky, pomněnky, alpské Schneerosen a spousta jiných kytek. Výstup není technicky náročný, serpentiny lesem, značení AV.
 

Dostupnost vody

Na trase nejsou žádné prameny k nabrání vody, ale máte možnost občerstvení během túry na dvou horských chatách. Na Mollnerhütte, nebo na chatě na Schobersteinu.
 

Vrcholy

Na této horské túře zdoláte několik menších vrcholů lehce nad tisíc výškových mterů - Dürres Eck (1 222 m n. m.), Gaisberg (1 267 m n. m.), Schoberstein (1 285 m n. m.).

Nebezpečí

Cesta vede po značené turistické trase po lesních cestách. Pozor - částečně vede trasa okolo lomu - špatně značené, pár spadaných stromů, ale jinak jde o bezpečnou trasu.
 

Jídlo

Na trase jsou chaty, kde je možné se v sezoně najíst. I tak doporučuji mít nějaké tyčinky nebo svačinu sebou.
 

Zajímavosti

Loni na podzim mě nadchl přechod hřebínku Dürrensteigkamm s výstupem na Almkogel v Hornorakouském předhůří. Většina vrcholků Oberösterreichische Voralpen sice dosahuje sotva 1 500 m n.m, ale jsou z nich krásné výhledy na vyšší hory v okolí.

Další trasa, kterou jsem si prošla na jaře, byla část 3 Tausender Tour - cesty přes tři tisícovky. Ta vede přes vrcholky Dürres Eck (1222 m), Gaisberg (1267 m) a Hochbuchberg (1273 m). Na poslední jmenovaný jsem ale nešla, cestu jsem si protáhla na Schoberstein (1285 m).

Původní záměr byl cestu pojmout jako okruh z městečka Molln. Protože si se mnou ale zahrálo počasí a skoro celou cestu na Schoberstein panovala hustá mlha, šla jsem nakonec stejnou cestu tam i zpátky, abych si odpoledne užila výhledů.

Vloženo: 24. 04. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora