NaTreku.cz

Pohodový trek na horu Windberg v pohoří Schneealpe

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Léto

19. 08. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 582 m

↓ 581 m

Délka

8.8 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1902 m n.m.

min. 1444 m n.m.

Turistická mapa pohoří Schneealpe

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 582 m
Sklesané metry: 581 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Mýto stojí 8 Euro/auto

Trek v pohoří s Schneealpe s výstupem na horu Windberg

Nástupní místo

Horské parkoviště v jižních svazích pohoří Schneealpe. Mýtná cesta sem vede od městečka Neuburg an der Mürz. Mýtné je 8 Euro na auto a platí se na statku Biobauernhof Michlbauer.
 

Popis treku

Na parkoviště jsme se dostali pozdě večer a tak jsme strávili noc v autě. Ráno jsme vstávali brzy, jelikož byly hlášeny po obědě bouřky a těm jsme se chtěli určitě vyhnout.

Z parkoviště jsme se vydali po široké cestě, po které zásobují chaty na náhorní plošině. Cesta příjemně stoupá, ideální k rozhýbání se po ránu. Brzy se začaly otevírat výhledy na okolní hory, což bylo skvělé zpestření výstupu. Po několika zatáčkách turistická značka na chvilku opustila širokou cestu a chvíli jsme stoupali stezkou mezi kosodřevinou. Poté jsme se opět napojili na cestu a po ní došli na náhorní plošinu pohoří Schneealpe. Zde nás přivítala stáda koní a krav. Pokračovali jsme k chatě Michlbauerhütte.

U ní jsme opustili cestu a po louce a stezce jsme začali stoupat na horu Windberg. Doprovod nám opět chvilku dělalo stádo krav. Nakonec jsme bez problémů došli po stezce na vrchol hory. Byli jsme zde sami a tak jsme si dali odpočinek a užívali si výhledy na všechny strany. Z vrcholu jsme sestoupili severnější stezkou. Ta nás zavedla přímo k chatě Michlbauerhütte, kde jsme si dopřáli malé občerstvení. Jelikož se bouřky začaly opravdu blížit, dlouho jsme se nezdrželi a po stejné cestě jako jsme ráno vystoupali do hor jsme se vrátili zpět na parkoviště.

 

Náročnost

Velmi jednoduchý trek do krásné horské přírody. Díky vysoko položenému parkovišti není celkové převýšení nijak velké. Ale samozřejmě jsou to pořád Alpy, takže nějaké ty metry je nutné nastoupat. První část se jde v podstatě po široké cestě, po které zásobují salaše a chatu na horské planině. Na vrchol vede klasická horská stezka.
 

Dostupnost vody

Na žádný pramen jsme na trase nenarazili, ale doplnit tekutiny je možné na chatě Scheealpenhaus a Michlbauerhütte. I tak je nutné mít cca. 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

My jsme noc po večerním příjezdu strávili v autě. Na trase jsou k dispozici chaty Michlbauerhütte a Schneealpenhaus.
 

Vrcholy

Vrchol hory Windberg 1 903 m n.m. nabízí skvělé výhledy hlavně na východní část Alp, např. Schneeberg, Raxalpe, Ötscher nebo Dürrenstein.
 

Nebezpečí

Jedná se o jeden z nejbezpečnějších treků, které jsem šel v Alpách. Není zde žádné exponované místo. Většinou se jde po široké cestě nebo horské stezce. Snad jediné na co si dát pozor, jsou stáda dobytka. Zvlášť býci byli velmi zvědaví a dotěřní. A v létě je nutné dát pozor na bouřky.
 

Jídlo

Hospody mají obě chaty na cestě - Michlbauerhütte a Schneealpenhaus. Určitě je dobré mít i vlastní stravu.
 

Vloženo: 01. 09. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora