NaTreku.cz

Přechod hory Grosser Wildkamm

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Podzim

08. 10. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 853 m

↓ 854 m

Délka

10.3 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1829 m n.m.

min. 1226 m n.m.

Turistická mapa Mürzstegerské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 853 m
Sklesané metry: 854 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale trénované
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výstup na Großer Wildkam v Mürzstegerských Alpách

Nástupní místo

Silniční sedlo Niederalp Pass, ležící severně od masivu Hohe Veitsch. Silnice přes sedlo spojuje městečko Mürsteg a Seewiesen. V sedle začíná turistická značka.
 

Popis treku

Ze sedla Niederalpl Pass jsme vyrazili po značené stezce. Ta vede lesem a hned od silnice začíná stoupat. Brzy se otevírají první výhledy na okolní hory. My jsme měli štěstí na úžasnou podzimní inverzi. Po lesním stoupání jsme se ocitli na krásných loukách u salaší Sohlenalm. Od nich se poprvé otevírají výhledy na sousední pohoří Hochschwab. U salaší jsme opustili značenou stezku a po vyšlapané stezce jsme začali stoupat na hřeben hory Klein Wildkamm. Ze začátku je stezka nezřetelná, ale brzy jsme již stoupali po klasickém horském chodníku. Tato část trasy je fyzicky asi nejnáročnější, stoupání je místy trošku prudší. Brzy jsme opustili les a pokračovali po stezce mezi hustou kosodřevinou. Zároveň se otevřely krásné výhledy na okolní hory. Stezka dál stoupá k vrcholu a stále mezi kosodřevinou. Přešli jsme tak přes vrchol Klein Wildkamm, lehce klesli do sedla a začali stoupat na Großer Wildkamm. Výstup je krátký a tak jsme brzy byli na vrcholu. Zde jsme si pořádně odpočinuli a užívali si výhledy na okolí. Navíc jsme se shodli, že pokračování na Hohe Veitsch by bylo hlavně pro menší členy naší výpravy náročné. I tak nabízí hora Großser Wildkamm skvělé výhledy.

Začali jsme tedy sestupovat do sedla pod masivem hory Hohe Veitsch. Tato část trasy je technicky nejnáročnější. Ačkoliv se jde stále po stezce, hřeben je místy trošku vzdušnější. Navíc je i skalnatý, takže je občas nutné použít ruce při přechodu menších skal. Ale nejedná se o nic náročného, spíš je to zpestření sestupu. Nakonec jsme došli do sedla, kde jsme se napojili na červenou značku. Po ní jsme začali sestupovat a vracet se zpět. Po celou dobu se nabízí krásné výhledy na Hochschwab. Stezka je velmi příjemná a podchází horu Gr. Wildkamm. Nakonec jsme došli zpět k salaším Sohlenalm a po stezce se vrátili zpět k autu v silničním sedle.
 

Náročnost

Velmi krásný trek, během kterého si užijete hory se vším všudy. Cesta vede jak po značených chodnících, tak i mimo značku. Samotný přechod hřebene je veden po vyšlapané stezce, ale bez značky. Místy je stoupání prudší, hlavně od salaší Sohlenalm. Naopak sestup z Gr. Wildkammu do sedla je veden po ostrém hřebínku. Je nutné využít i ruce. Místy je cesta lehce vzdušná. Nicméně trasu zvládly i malé a střední děti, takže zase tak moc náročné to není.
 

Dostupnost vody

Narazili jsme na prameny nad salašemi Sohlenalm. Poté na zpáteční cestě pod horou Grosser Wildkamm. Sebou jsme měli 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Po večerním příjezdu jsme noc strávili ve stanu na lesní cestě. Ta odbočovala ze silnice asi půl kilometru před silničním sedlem.
 

Vrcholy

Trasa vede přes vrcholy Klein Wildkamm 1 757 m n.m.a Grosser Wildkamm 1 874 m n.m. Výhledy jsou krásné jak na Mürzstegerské Alpy, tak i na Hochschwab, Schneealpe a další.

Nebezpečí

Přechod hřebene hory Großer Wildkamm je lehce náročný. Je zde sice zřetelná stezka, ale místy je cesta vedena ve skalnatém terénu. Je nutné použít ruce pro jistější krok. Navíc je místy stezka lehce vzdušná, hlavně na východní stranu padá hřeben kolmo dolů. Nicméně problém projít hřeben určitě není, je to skvělý zážitek. Zbytek trasy je klasika po stezkách nebo cestách.
 

Jídlo

Na trase jsme nenarazili na žádnou chatu. Je nutné mít vlastní jídlo. Restaurace je v silničním sedle Niederalpl Pass.
 

Vloženo: 17. 10. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora