NaTreku.cz

Zimní trek v pohoří Schneealpe

Pohoří, oblast / Stát

Mürzstegerské Alpy / Rakousko

Roční období

Zima

30. 12. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1243 m

↓ 1245 m

Délka

11.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1903 m n.m.

min. 803 m n.m.

Turistická mapa pohoří Schneealpe

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1243 m
Sklesané metry: 1245 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - NE
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Zimní výstup na horu Windberg v pohoří Schneealpe

Nástupní místo

Parkoviště je v ústí doliny Karlgraben v jižní části pohoří Schneealpe. Odbočka do údolí je ze silnice spojující obceš Krampen a Neuberg an der Mürz.
 

Popis treku

Příjezd do hor lehce zkomplikoval lyžařský závod v Semmeringu, kdy policie uzavřela dálnici S6. Ale byla to jediná komplikace tohoto krásného dne. Nicméně nohy mne začaly bolet již při pohledu na hradbu hor, která se nade mnou tyčila od parkoviště v údolí. Více jak 1000 výškových metrů na několika málo kilometrech.

První část stoupání lesem není nijak náročná. Postupně se však stezka zařezává více do svahu a v serpentinách překonává velké převýšení. Místy je stoupání opravdu prudké. Vidina krásných výhledů mne však hnala dál a tak jsem vystoupal až na hranu náhorní plošiny. Tam mne navíc přivítalo stádo veselých kamzíků. Což byly také jediné živé bytosti, které jsem za celý den potkal. Pokračoval jsem směrem k salaším Michlbauerhütte.

Zde již byla regulérní sněhová pokrývka a tak se hodily jak hůlky, tak i návleky. Po několika desítkách metrů se přede mnou otevřely výhledy na náhorní plošinu Schneealpe a okolní pohoří. Stočil jsem se doleva a vystoupal jsem na nejvyšší vrchol pohoří Schneealpe, horu Windberg. Viditelnost byla dokonalá a tak jsem si užil chvilku na vrcholu. Sestup jsem směřoval směrem na východ, kam vede hřeben hory. Brzy jsem se však stočil doleva a vrátil se k ústí kotle Karlgraben. Poté jsem stejnou cestou sestoupil zpět do údolí.
 

Náročnost

Vzhledem k příznivým zimním podmínkám se o zimní trek vlastně jednalo až v nejvyšších partiích hor. Na náhorní plošinu vede lesní stezka, která místy stoupá velmi prudce. Od skalního zlomu kotle Karlgraben se již jedná o pohodovou turistiku. Ale dostat se do výšky cca 1 700 m n.m. dá opravdu zabrat. Proto je opravdu dobré mít trošku nachozeno, ať výstup tolik nebolí. Ale stejně se pořádně zpotíte...
 

Dostupnost vody

V létě je na náhorní plošině chata Schneealpenhaus. Celoročně je možné vodu doplnit u pramene těsně pod závěrečnou částí kotle Karlgraben během výstupu nebo sestupu.
 

Vrcholy

Vrchol Windberg 1 903 m n.m. nabízí skvělé výhledy, zvlášť, když je dobrá viditelnost. Proto nebyl problém vidět i vzdálené Totes Gebirge na západě nebo na jihu Seetalerské Alpy.
 

Nebezpečí

Jestliže nehrozí laviny, jedná se o krásný bezpečný zimní trek. Výstup na náhorní plošinu je prudký, stezka může být místy pokrytá ledem nebo zledovatělým sněhem. Jinak na trase nevidím žádný problém.
 

Jídlo

V zimě je nutné mít vlastní jídlo. V létě funguje Schneealpenhaus.

Vloženo: 30. 12. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora