NaTreku.cz

Pohodový trek na Monte Cernera v italských Dolomitech

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

27. 08. 2009

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 581 m

↓ 581 m

Délka

5.4 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2664 m n.m.

min. 2211 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 581 m
Sklesané metry: 581 m

Jednodenní horská túra v centrální části Dolomit

Nástupní místo

Parkoviště v horském sedle Passo di Giau, do kterého jsme dojeli z městečka Cortina d´Ampezzo.
 

Popis treku

Výstup na horu Monte Cernera 2 664 m n. m. jsme začali v silničním sedle Passo di Giau (foto) , které leží v nadmořské výšce 2 238 m n .m. Díky tomu byl výstup velmi pohodový, neboť celkové převýšení bylo pouze 581 výškových metrů. Z parkoviště v sedle jsme se vydali po značené cestě 436. Značka vede po loukách po vyšlapané stezce. Po ní jsme se dostali až na rozcestí pod horou Col Piombin. (foto) Zde jsme odbočili a po stezce jsme začali vlastně horu Monte Cernera podcházet. Tím jsme se vyhnuli jejím nejprudším stěnám. Stezka vede v travnatém svahu. Cestu nám zpříjemnilo stádo velmi kamarádských koz. Postupně jsme po stezce mírně stoupali až jsme se dostali ke skalnímu zlomu.

Zde bylo jediné jištěné místo po cestě dlouhé asi 20 metrů. (foto) Dál jsme stoupali, tentokrát v kamenitém terénu. Zde byl výstup již prudší. V serpentinách jsme takto vystoupali až na vrchol hory Monte Cernera 2 664 m n. m. Výhledy z vrcholu jsou skvělé, hlavně na Passo di Giau a za ním vystupující skupinu Tofan (foto) . Na vrcholu jsme si to náležítě užili. Sestup a návrat k autu na parkovišti jsme absolvovali po stejné cestě jako výstup.
 

Náročnost

Pohodový výšlap v srdci Dolomit. Vzhledem k převýšení není náročný fyzicky. V jedné části je zajištění ocelovým lanem, ale to spíše jen pro zpestření. Určitě se nesetkáte po cestě s nějakým náročným nebo nebezpečným úsekem.
 

Dostupnost vody

Vzhledem k délce treku jsme měli veškeré zásoby sebou (stačilo nám 1,5 litru vody na osobu). Po cestě ani žádný pramen nebo potok není.
 

Vrcholy

Z vrcholu Monte Cernera 2 664 m n. m. se nabízejí výhledy na Monte Pelmo, skupinu Tofan, hory Nuvolau a Avera a mnoho dalších horských celků Dolomit.
 

Nebezpečí

Trasa vede z velké části po stezkách. Jediný jištěný úsek je nástup do skalnatého terénu na úbočí hory Monte Cernera. Tento úsek je ovšem také velmi lehce zvládnutelný, ocelová lana jsou zde jen pro větší pohodlí. Závěrečná pasáž výstupu je prudší, ale jde se po širokém hřebeni, takže i zde nehrozí žádné nebezpečí.

Vybavení

Pro výstup na horu Monte Cernera stačí standartní oblečení do hor. Pevné boty a kvalitní oblečení. Ferratový set není potřeba, jediné náročnější místo je zajištěné lanem a není nebezpečné.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, tak je nutné mít veškeré zásoby jídla sebou. My jsme si vystačili se studenou stravou.

Tip na výlet

Z hory Monte Cernera je krásný výhled na horu Nuvolau na druhé straně sedla Passo di Giau. Výstup na tuto horu najdete na našem webu - Pohodový trek na horu Nuvolau
 

Vloženo: 26. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora