NaTreku.cz

Výlet z Branné naučnou stezkou Pasák v Jeseníkách

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Jaro

05. 05. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 359 m

↓ 359 m

Délka

6.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 832 m n.m.

min. 574 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 359 m
Sklesané metry: 359 m

Nenáročná horská turistika v okolí městečka Branná v Jeseníkách

Nástupní místo

Výlet začínáme na náměstí v městečku Branná, nedaleko turistického střediska Ostružná. Do Branné lze pohodlně dojet vlakem (např. přímý spoj z Brna).
 

Popis treku

Z Branné scházíme po zelené značce k Mariánskému pramenu. Zde je možnost osvěžit se z pramene pitnou vodou (foto). Od pramene pokračujeme po zelené značce a vlastně podcházíme zámek Kolštejn v Branné.

Přecházíme potok Branná a pokračujeme po asfaltce až k rozcestníku Branná, žel. stanice. Nízkým tunelem (foto) podcházíme železnici a vcházíme do lesa - odbočka doprava z pohledu turisty. Zde začíná naše okružní trasa (levou cestou se pak budeme vracet přes osadu Přední Alojzov).

Jdeme tedy doprava směrem na přírodní park Pasák. Překonáme v lese mírné stoupání (foto), které velmi pozvolna pokračuje i v otevřené krajině. Jdeme stále po zelené naučné stezce. Přejdeme asfaltovou silnici, která vede do Předního Alojzova a po necelé hodině přicházíme ke skalním útvarům Pasák.

Na skalních stěnách můžeme pozorovat žebrovité tvary (foto), místy jsou patrné i menší krasové jevy. Mezi skalními útvary nacházíme skalní okno, skalní hřib a plotnu. Po prohlídce a několika fotografiích scházíme od skalních bloků severně po zelené značce směrem na Přední Alojzov.

Jdeme téměř po rovnině luční cestou s krásnými výhledy na Králický Sněžník a Brannou (foto). Po chvíli (cca 20 min.) přicházíme k rozcestníku Přední Alojzov - Vyhlídka. Odtutd jsou super výhledy na Brannou. Scházíme po rozkvetlé louce až do Předního Alojzova a zpět stejnou cestou do Branné.
 

Náročnost

Jedná se o nenáročný výlet, který zvládnou i malé děti (5-6 let) nebo pejsci (vyzkoušeno). Celou trasu jdete po širokých lesních pěšinách nebo polních cestách. Pouze v přírodním parku Pasák je třeba překonat několik kamenných schodů, ale nic náročného. Zvládly to mi předškolní děti. 
 

Dostupnost vody

Kousek od nástupního místa (cca 0,5 km) je Mariánský pramen, kde lze nabrat pitnou vodu. Další možností je nakoupit zásoby v Branné. Po cestě už další možnost doplnění vody z pramene nebo na chatě není.
 

Vrcholy

Po výstupu na malý hřebínek nad Brannou máme celou cestu jako na dlani pohoří Králický Sněžník s vrcholy Sušina 1 321 m n. m., Sviní hora 1 024 m n. m. a Králický Sněžník 1 424 m n. m.
 

Nebezpečí

Jedná se o naprosto nenáročnou horskou trasu s malým převýšením a bez jakéhokoliv nebezpečného úseku. Nejsou zde žádné prudké svahy. Jediné místo, kde je třeba, zejména za mokra, dávat pozor jsou skalní útvary Pasák (foto). Ale za sucha je vše naprosto bez problémů, jde pouze o překonání několika větších balvanů.
 

Jídlo

Na trase se nenachází žádná chata, kde byste se mohli občerstvit. Je proto nutné mít menší svačinu s sebou a cca 0,5 litru vody na osobu.
 

Zajímavosti

Po túře můžete v Branné navštívit zříceninu hradu Kolštejn, který byl pravděpodobně vystavěn v letech 1306 – 1310. Prvním doloženým majitelem hradu byl Jan z Wüstehube uváděný v roce 1313. Následně hrad přešel do majetku krále Jana Lucemburský, který ho udělil jako léno pánům z Lipé a markrabě Karel jim ho roku 1340 potvrdil. Jedná se o zříceninu částečně přestavěnou na zámek. Více informací o hradu nalzente ZDE.
 

Tip na výlet

Přes městečko Branná vede i další z našich horských výletů Trek z Nových Losin k pěchotnímu srubu U Trati.

Vloženo: 01. 06. 2018
Autor:
Karel
Profil autora