NaTreku.cz

Okružní trasa z Malé Skály na hrad Frýdštejn v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Zima

17. 03. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 384 m

↓ 384 m

Délka

8.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 494 m n.m.

min. 264 m n.m.

Turistická mapa hradu Frýdštejn a Českého ráje

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 384 m
Sklesané metry: 384 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Přelidněnost - v zimní sezoně malá
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Jednoduchý výlet z Malé Skály na hrad Frýdštejn a Drábovnu

Nástupní místo

Parkoviště v obci Malá Skála, leží u hlavní silnice E65. V letní sezoně je patrně zpoplatněné, mimo sezonu bezplatné.
 

Popis treku

U parkoviště v Malé Skále jsem se napojil na červenou turistickou značku. Po ní jsem začal prudce stoupat směrem ke skalnímu hradu Vranov - Pantheon. Stoupání usnadňují dřevěné schody (foto). Po jejich zdolání jsem se napojil na širokou lesní cestu s názvem Zlatá seztka Českého ráje. Jelikož bylo po dešti a dobrá viditelnost, rozhodl jsem se pro odbočku na vyhlídku nad Malou Skálou. Je to asi zacházka 500 metrů, ale stoji to za to. Z dřevěné vyhlídkové plošiny jsou skvělé výhledy do údolí řeky Jizery. Poté jsem se vrátil zpět a pokračoval po červené značce severozápadním směrem.

Jelikož bylo mimo sezonu a Pantheon byl zavřený, nezdržoval jsem se a vydal jsem se směrem k hradu Frýdštejn. Cesta ještě chvíli vede po širokém chodníku (foto), ale brzy se změnila ve stezku a začala i nabírat výšku. Opět se zde občas objevily schody. Po této krásné stezce jsem došel až k prvním stavením vesnice Frýdštejn. Zde jsem opustil úzký hřeben a napojil se na asfaltku. To už také poprvé vykoukla věž hradu Frýdštejn. Po asfaltce jsem došel až přímo k této krásné zřícenině (foto), kde se mimo jiné nátáčela pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Dál jsem pokračoval po červené značce, která prošla mezi domy a brzy jsem šel po příjemné asfaltce směr vesnice Voděrady. Z této silničky byly skvělé výhledy a já tak mohl spatřit všechny dominanty tohoto kraje - Ještěd a hrady Trosky a Bezděz.

Za vesnicí Voděrady značka odbočuje do lesa. Brzy po vstupu do lesa jsem odbočil z hlavní stezky a došel na okraj skal. Odtud se otevírá skvělý výhled na Malou Skálu a hrad Vranov-Pantheon. Poté jsem se opět napojil na značenou cestu, která vedla krásným lesem mezi skalními bloky. Rozhodl jsem se ještě pro návštěvu pískovcového města Drábovna, což je zacházka asi 500 metrů. Ale stezka vede až pohádkovým lesem, vyplatí se sem zajít. Od Drábovny jsem se vrátil zpět k rozcestí a po modré značce jsem sešel zpět do Malé Skály.
 

Náročnost

Velmi příjemný výlet v atraktivním prostředí pískovcových skal. Většinou se jde po lesních stezkách, které jsou hodně kamenité a plné kořenů. Občas je trasa zpestřena schody nebo železnými lávkami. Část trasy vede také po malé asfaltce. Převýšení je přeci jen trošku větší (cca 380 výškových metrů) a tak se trošku zapotíte. Trasa je vhodná pro děti a psy, kočárky trasu určitě neprojedou.
 

Dostupnost vody

Restaurace pro doplnění tekutin jsou v obci Malá Skála (půjdete kolem Pizzerie Pietro Tomasso nebo občerstvení Pod Vyhlídkou) a také v obci Frýdštejn. Cestou od rozcestí Nad Malou Skálou na modré značce směrem do Malé Skály je pitná voda (studánka, spíš pumpa) až během sestupu do Malé Skály (na modré značce kousek pod rozcestím Nad Malou skálou). Kvalitu vody jsem nezkoušel.
 

Vrcholy

Na trase se nejde přes žádný vrchol, nicméně dvě vyhlídky (Vyhlídka na Pantheon a Vyhlídka na Malou Skálu) po cestě jsou skvělé a ničím nerušené (foto). Nabízí hlavně pohled do údolí řeky Jizery.
 

Nebezpečí

Trasa často vede po pískovcových kamenech, které mohou klouzat. První vyhlídka na Malou Skálu je zabezpečena zábradlím. Výhled po cestě na Drábovnu je však volný a tak je nutné dát na okraji skály větší pozor. Jinak jsou cesty bezpečné, dobře značené.
 

Jídlo

Jedná se o krátký výlet, mně stačilo balení sušenek a trocha vody. Několik restaurací (např. Pizzerie Pietro Tomasso) je v Malé Skále. Po cestě by měla být restaurace Kovárna v obci Frýdštejn, ale nevyzkoušeno. 
 

Zajímavosti

Hrad Frýdštejn se nachází na okraji stejnojmenné obce. Otevřený je od května do října. Historie hradu začíná v druhé polovině 14. století. Na přelomu století 14 - 15 byl v majitelem hradu rod Kamenců ze Střížovic a Čakovic. Během hustiských válek se majitel hradu  Bohuš z Kováně s husity domluvil a ti upustili od dobývání hradu. Později se  Bohuš z Kováně přidal do tábora husitů. Po jeho smrti hrad často střídal majitele a ztrácel na významu. Na konci 16. století je udávaný už jako neobyvatelný. Veřejnosti je hrad otevřený od 90tých let minulého století. Hrad také využívali filmaři, natáčel se zde například film O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Hrad Frýštej má otevřeno květen-říjen každý den 10-17 hod. Více informací o hradu najdete na jeho oficiálních stránkách http://www.frydstejn.cz. Další informace o hradu najdete v pořadu ČT Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých

Strážní hrad Vranov - Pantheon z 15. století je nejrozsáhlejším skalním hradem u nás. Hrad se rozkládá na úzkém a strmém pískovcovém útesu nad pravým břehem Jizery. Již od počátku 16. století se uvádí jako pustý. V současné době bývá hrad každoročně otevřený od 1. dubna po-pá 10-18hod, so-ne 9-18 hod. Více informací najdete přímo na webu www.vranov-pantheon.cz

Vloženo: 20. 03. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora