NaTreku.cz

Výlet na Drábské světničky v CHKO Český ráj

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Jaro

28. 04. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 190 m

↓ 190 m

Délka

4.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 406 m n.m.

min. 355 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 190 m
Sklesané metry: 190 m

Krátký výlet na okruh Drábských světniček naučnou stezkou Příhrazské skály

Nástupní místo

Výlet začínáme na parkovišti u restaurace Na Krásné vyhlídce. K restauraci vede silnice z obce Boseň.
 

Popis treku

Z parkoviště u restaurace Na Krásné vyhlídce vede k Drábských světničkám červená turistická značka. Ta vede nejprve širokou lesní cestou, která po chvilce začne mírně klesat. Poprvé se kolem nás začaly objevovat pískovcové skalní bloky (foto). Nakonec jsme došli ke skalní štěrbině Studený průchod.

Jedná se o úzkou průrvu mezi skalními bloky. Kousek za touto atrakcí nás červená značka přivedla na okraj skalních bloků a nám se tak otevřely výhledy do kraje. Pokračovali jsme dál až jsme dorazili ke vstupu do Drábských světniček. Po schodech jsme vystoupali do skalního města a vychutnali si zde skvělé výhledy - pozor na okraje skal (foto). Poté jsme se vrátili zpět na červenou značku a pokračovali dál.

Nejprve jsme se protáhli úzkou průrvou (je zde i řetěz pro jistější stabilitu chůze). Poté se stezka rozšířila a na chvilku jsme se ocitli na krásné louce (foto). Za chvíli jsme opět vstoupili do lesa a došli jsem až k ruině Pičova statku. Zde jsme si odskočili na bývalý skalní hrad Klamorna. Poté jsme prudce sestoupili k bývalé studni Pičova statku. Zde jsme opustili značenou cestu a po lesní stezce se vydali zpět.

Pokračovali jsme šli po uzké lesní stezce. Ta se ovšem brzy změnila na širokou lesní cestu. Po ní jsme se vrátili zpět ke značené cestě. Za Studeným průchodem jsem se rozhodli odbočit na neznačenou stezku, která vedla po okraji pískovcových bloků. Nabízely se nám tak často krásné výhledy do kraje. Nakonec jsme se napojili opět na značenou stezku a došli jsme zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Krátký okružní výlet v atraktivním prostředí skalních věží. Trasa vede většinou po široké lesní cestě. Jen výstup na Drábské světničky je v úzkých průrvách po kamenných schodech. Také cesta od Drábských světniček vede úzkou štěrbinou, kde je dokonce natažený i řetěz. Cesta tak není vhodná pro kočárek.
 

Dostupnost vody

Po cestě žádný pramen není. Trasa je ale krátká a tak stačí 1,5 litru vody na osobu. Možnost občerstvení je v restauraci Na Krásné vyhlídce v nástupním bodu trasy.
 

Vrcholy

Po cestě se nevystoupá na žádný vrchol, nicméně výhledy do kraje z pískovcových bloků a hradu Drábské světničky jsou skvělé.
 

Nebezpečí

Výhledy z pískovcových skal jsou výborné, je však nutné si dát velký pozor. Okraje skal nejsou nijak zabezpečené a proto je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Skály jsou totiž vysoké několik desítek metrů a jsou úplně kolmé. Na Drábských světničkách je instalováno zábradlí.
 

Jídlo

Jediná restaurace je Na Krásné vyhlídce na začátku, nebo konci výletu.
 

Zajímavosti

Skalní hrad Drábské světničky byl vybudován na sedmi pískovcových blocích v druhé polovině 13. století. S okolními hrady plnil hrad strážní funkci pojizerské stezky. Hrad byl opuštěn pravděpodobně v 15. století. Později soužil jako útočiště např. pro členy jednoty bratrské. Dochováno je do dnešních dní 18 částečných nebo úplných světniček spojených pěti chodbami. Ty jsou propojeny sousatvou žebříků a mostů. Vstup je volný, bezplatný. Na vlastní nebezpečí.
 

Tip na výlet

V CHKO Český ráj je možné absolvovat velké množství krásných výletů Některé z nich jsou popsané i na našem webu. Například Okružní výlet Prachovskými skalami
 

Vloženo: 02. 05. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora