NaTreku.cz

Okružní trasa z hradu Kost kouzelným údolím Plakánek

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Podzim

07. 10. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 122 m

↓ 122 m

Délka

8.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 321 m n.m.

min. 258 m n.m.

Turistická mapa CHKO Český ráj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 122 m
Sklesané metry: 122 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - velká, zvlášť v letní sezoně

Nenáročná turistika v okolí hradu Kost v srdci Českého ráje

Nástupní místo

Parkoviště přímo pod hradem Kost. V sezoně jsou všechna parkoviště v okolí hradu Kost placená, mimo sezonu jsou zdarma. Hrad Kost leží na silnici spojující Sobotku a Žďár.
 

Popis treku

Od hradu Kost jsem vyrazil po žluté značce. Jedná se také o naučnou stezku Plakánek. Ta mne ihned zavedla do úžasné krajiny údolí (rokle) Plakánek. Z obou stran je údolí sevřeno vysokými pískovcovými hradbami.

Nejprve se jde po široké cestě, poté chvíli po dřevěném chodníku a nakonec po úzké pěšině mezi pískovcovými bloky a rybníkem. Krajina kolem Oborského rybníka je opravdu nádherná. Bohužel stezku využívají i cyklisti na elektrokolech a tak je nutné se jim občas vyhnout. U hráze rybníka jsem se napojil na modrou značku. Cesta pokračuje opět v úzké rokli, tentokrát ale více zalesněné. Kousek za bývalým skalním mlýnem končí i pískovcové hradby a vyšel jsem tak do otevřené krajiny.

Po polní cestě jsem došel do kouzelné vesnice Vesec u Sobotky. Po průchodu vesnicí následuje nepříjemná část cesty po silnici. Modrá značka vede po silnici, já jsem raději šel po poli vedle silnice. Nakonec jsem došel do vesnice Libošovice. Zde jsem se napojil na červenou značku a vstoupil jsem opět do široké rokle. Po pěšině po loukách jsem došel až k rozcestí Prokopské údolí. Pokračoval jsem kolem Bílého rybníka zpět k hradu Kost a na parkoviště.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Většinou se jde po stezkách, dřevěných lávkách nebo širokých polních cestách. Je zde i bohužel úsek po silnici. Převýšení je minimální, výlet zvládnou i menší děti, vhodný je také pro psy. Pro kočárek trasa není vhodná.
 

Dostupnost vody

Restaurace jsou v okolí hradu Kost (restaurace Kost a Podkost). Další možnost doplnit vodu je v obci Libošovice, kde je obchod a hospoda.
 

Možnosti přespání

Trasa se nachází v Českém ráji, kde není nouze o hotely nebo penziony. Ty jsou i u hradu Kost (například hotel Podkost) nebo obci Libošovice v hotelu Český ráj, kudy trasa prochází.
 

Nebezpečí

Jediné nepříjemné místo je státní silnice, po které trasa částečně vede. Zde je nutné si dát pozor na projíždějící auta. Ve volné přírodě žádné nebezpečí nehrozí. Jde se po značených a bezpečných cestách. Snad je dobré si dát pozor na cyklisty, neboť využívají turistické cesty a prohání se zde na horských (elektro) kolech, saláti ...
 

Jídlo

Na výlet vám stačí opravdu malá svačina, protože cestou je několik restaurací jak pod hradem Kost, tak v obci Libošovice. Zde je i obchod s potravinami.
 

Zajímavosti

Trasa vede přes vesnici Vesec u Sobotky. Tato kouzelná vesnice plná roubenek je vesnická památková rezervace. Byla založena v 11. nebo 12. století. Je zde soubor 18 roubených staveb pojizerského typu. Díky svojí architektuře je vesnice oblíbeným místem pro filmaře. Natáčely se zde filmy např. Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící spící, ale i zahraniční filmy, např. Porážka. Více o vesnici Vesec u Sobotky můžete vidět v pořadu ČT Vesnicopis.

Vloženo: 12. 10. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora