NaTreku.cz

Výlet na hrad Zubštejn na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

10. 04. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 392 m

↓ 392 m

Délka

9.8 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 679 m n.m.

min. 385 m n.m.

Turistická mapa Českomoravská vrchovina

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 392 m
Sklesané metry: 392 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Okružní výlet na hrady Pyšolec a Zubštejn

Nástupní místo

Obec Vír, která leží přímo u Vírské přehrady. V obci jsem nenašel žádné oficiální parkoviště, tak jsme nechali auto podél hlavní silnice.
 

Popis treku

Po krátkém hledání místa na zaparkování jsme nechali auto podél hlavní silnice v obci Vír. Napojili jsme se na červenou značku, po mostě přešli řeku Svratku a pokračovali po široké cestě do lesa. Hned za obcí cesta začíná stoupat. Brzy jsme došli k odbočce ke zřícenině Pyšolec. Na hrad vede lesní stezka, závěr je poměrně prudký. Z hradu moc nezůstalo, asi 3 vysoké zdi.

Vrátili jsme se zpět a po široké lesní cestě vystoupali na louky u obce Kobylnice. Odtud se otevírají nádherné výhledy směrem k přehradě Vír. Prošli jsme vesnicí a lesem pokračovali k hradu Zubštejn. Cesta zde opět výrazněji stoupá. Nakonec jsme bez potíží došli na Zubštejn. Zřícenina hradu se nachází na skále, která převyšuje široké okolí. Proto jsou výhledy do okolí dokonalé. Samotný hrad je částečně zajištěn zábradlím, takže je bezpečný i pro malé děti.

Po prohlídce hradu jsme pokračovali v cestě. Sestoupili jsme do obce Pivonice. Tu jsme prošli a pokračovali po žluté značce, která vede po široké polní cestě dál. Z cesty jsou opět krásné výhledy do okolní krajiny. Postupně začne cesta klesat. V první části stále po loukách. Později jsme vstoupili do lesa a klesání bylo prudší. Nakonec jsme došli ke státní silnic v údolí. Po ní jsme se vrátili do obce Vír.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. První polovina se jde stále do kopce, ale stoupání není prudké. Jde se po širokých lesních cestách. Prudší je sestup z hradu Zubštejn do vesnice Pivonice. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase jsou různé potůčky, kdy asi není problém se napít.My to však neriskovali. Hospody nikde nejsou a asi už nikdy nebudou.... Stačily nám zásoby 1,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Hrad Zubštejn leží na kopci vysokém 688 m n.m. Díky tomu jsou z hradu skvělé výhledy do okolí.
 

Nebezpečí

Trasa samotná je naprosto bez problémů. Většinou se jde po širokých lesních nebo polních cestách. Pozor si dejte při obhlídce zřícenin. Zvlášť na Pyšolci jsou cedule s varováním na padající kameny ze zbytků zdí. Poslední asi 1 km se jde po státní silnici, tak pozor na projíždějící auta a motorky.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda. A i kdyby byla, tak stejně bude zavřená...takže je nutné mít vlastní zásoby.
 

Zajímavosti

Zřícenina hradu Zubštejn se nachází na skalnatém kopci nad obcí Pivonice. Hrad měl původně název Lapis - Kámen. Postaven byl na začátku 14. století pro ochranu obchodní cesty, která vedla podél řeky Svratky rodem Pernštejnů. Za pána Jana Jindřicha je hrad v roce 1358 poprvé označen jako Zubštejn. Za majitele Viléma II. z Pernštejna byl hrad nejprve významně opevněn, ovšem po přesídlení Viléma do Pardubic začal ztrácet na významu. Na konci 16. století je zmiňován jako pustý. V současné době se jedná o nejrozsáhlejší zříceninu v širokém okolí, která je volně přístupná veřejnosti.

 

Vloženo: 13. 04. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora