NaTreku.cz

Okružní výlet přes Hradčanskou vyhlídku v CHKO Kokořínsko Máchův kraj

Pohoří, oblast / Stát

Kokořínsko - Máchův kraj / Česko

Roční období

Léto

12. 09. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 216 m

↓ 216 m

Délka

9.8 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 357 m n.m.

min. 268 m n.m.

Turistická mapa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 216 m
Sklesané metry: 216 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - střední

Výlet v Hradčanských stěnách v CHKO Kokořínsko Máchův kraj

Nástupní místo

Záchytné parkoviště na začátku obce Hradčany. Další místo k parkování v obci jsem neviděl. Do Hradčan vede silnice spojující Mimoň a Doksy.
 

Popis treku

Původně jsem zamýšlel zanechat auto v obci Hradčany. Zde však není žádné vhodné místo, proto jsem využil záchytné parkoviště na začátku obce. Musel jsem tak projít celou obcí a poté jsem odbočil do lesů.

Takřka ihned jsem došel k odbočce na Hradčanskou vyhlídku. Po chvíli začala stezka prudce stoupat, je zde i několik vybudovaných schodů. Nakonec jsem vystoupal na vrcholek skal. Výhled směrem na sever je skvělý. Jsou vidět Lužické hory nebo Ještěd. Z vyhlídky jsem se vydal po neznačené, ale výrazné stezce o hřebínku. Stezka vede mezi krásnými skalními útvary. Napojil jsem se na širokou cestu, po které zároveň vede modrá značka. Poměrně brzy jsem však tuto cestu opustil a po lesní cestě jsem došel k historickému vojenskému valu. Ten je stále ještě zřetelně vidět, vystupuje asi 1 metr nad okolní krajinu. Za valem jsem se opět napojil na modrou značku a vstoupil jsem do Měděného dolu.

Průchod touto roklí je asi nejkrásnější část výletu. Kolem mne se tyčily vysoké skalní stěny a já kráčel po příjemné částečně travnaté stezce. Po průchodu dolem jsem se napojil na žlutou stezku, která mírně vystoupala na Popelavý hřeben. Pokračoval jsem po stezce, která brzy opět klesla do další rokle, tentokrát do Dlouhé rokle. Zde jsem se napojil na širokou cestu, po které jsem došel až ke státní silnici. Za silnicí se krajina radikálně změnila. Všude kolem jsou borové lesy a hlavně písek. Až do Hradčan se jde po písečné cestě. Opravdu jako z jiného světa. Trasa vede kolem dvou rybníků a nakonec jsem po ní došel zpět do Hradčan.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet po většinou po značených cestách. Jediné prudší stoupání je hned na začátku k Hradčanské vyhlídce. Zde jsou i vybudované schody pro usnadnění výstupu. Další část trasy je opravdu jednoduchá a pohodová. Trasa je ideální pro děti i psy. Kočárek ji kvůli schodům na vyhlídku nevyjede.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen nebo studánku. Občerstvení je v obci Hradčany. Mě stačilo 1 litr vody.
 

Možnosti přespání

Kousek pod Hradčanskou vyhlídkou je krásné místo pro bivakování. Jen nevím, jestli to není v CHKO zakázané.
 

Vrcholy

Trasa vede většinou v roklích, nevede přes žádný vrchol. Krásný výhled však nabízí Hradčanská vyhlídka na začátku výletu.
 

Nebezpečí

Pozor na děti na Hradčanské vyhlídce. Není zde žádné zábradlí a skála je poměrně vysoká. Potom je nutné dát pozor při přecházení státní silnice. Jinak je trasa velmi bezpečná a pohodlná.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda. Občerstvení a obchod jsou v obci Hradčany. Mě stačily nějaké tyčinky na doplnění energie.
 

Zajímavosti

Trasa vede kolem bývalého opevnění Hradčany. Jedná se o o zhruba 200 metrů dlouhý a cca 1 metry vysoký val. Na obou stranách byly malé pevnůstky. Opevnění bylo vybudováno pravděpodobně v 18. století. Jeho skutečný význam však do dnes není přesně znám. Pravděpodobně bylo postaveno během války o bavorské dědictví.
 

Vloženo: 25. 09. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora