NaTreku.cz

Výlet do skalního města Bludiště u Mšena

Pohoří, oblast / Stát

Kokořínsko - Máchův kraj / Česko

Roční období

Léto

06. 08. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 295 m

↓ 295 m

Délka

5.7 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 394 m n.m.

min. 321 m n.m.

Turistická mapa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 295 m
Sklesané metry: 295 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro děti - ANO

Krátký výlet do skalního bludiště v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj

Nástupní místo

Parkoviště na okraji města Mšeno. V létě jsou zde dvě parkoviště. Jedno asfaltové, druhé na upravené louce. Kupodivu byly obě bezplatné. Ale asi byl rozbitý automat na parkování, který zde je instalován.
 

Popis treku

Po příjezdu na parkoviště mne čekalo milé překvapení. Parkoviště byla zdarma. Což v hlavní sezoně bylo překvapivé. Méně překvapivé byly davy lidí u naučné stezky Lesopark Debř. Po této stezce jsem se vydal totiž i já.

Vede úzkým údolím a je lemována různými pomníčky, sochami, je zde i přírodní divadlo. Po průchodu touto stezkou jsem chvilku pokračoval po žluté značce po silnici. Brzy jsem však odbočil a takřka ihned jsem začal přecházet po skalních blocích. Jsou zde i vytesané schody pro usnadnění cesty. Dál vede cesta po stezce a brzy jsem vstoupil do skalního města Bludiště. Prochází se zde velmi úzkými průchody, jsou zde i prudká stoupání i klesání. Nicméně jedná se o velmi zábavnou pasáž.

Po průchodu Bludištěm jsem překročil státní silnici a pokračoval jsem po žluté naučné stezce. Odbočil jsem na hezkou vyhlídku, poté jsem pokračoval po stezce. Ta poměrně prudce klesla a napojila se na širokou lesní cestu. Po ní jsem došel k uměle vytesané jeskyni Obraznice. Od ní cesta pokračovala do vrchních partií skal a po jejich vršku jsem pokračoval po stezce. Po opětovném sestupu ze skal cesta pokračovala již přímo k Mšenu. Vystoupal jsem z kaňonu a kolem hospody Romanov se vracel k parkovišti. Sestup k parkovišti usnadňují vysekané schody. Ačkoliv zde bylo opět plno lidí, většinu trasy jsem si užil takřka sám.
 

Náročnost

Příjemný výlet v rozmanité krajině. Většinou se jde po lesních stezkách a chodnících. Krátká část trasy vede i po silnici. Nejzábavnější úsek, průchod skalním městem, je místy velmi úzký, je zde prudké stoupání i klesání. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárek ji určitě neprojede.

Dostupnost vody

V obci Romanov při návratu do Mšena je hospůdka. Zde se dají doplnit tekutiny. Jinak jsem nikde na pramen nebo studánku nenarazil. Stačilo mi 1 litr vody.
 

Možnosti přespání

V obci Mšeno je plno možností k ubytování. Jedná se o oblíbenou turistickou destinaci.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, většinou se jde mezi skalami nebo v kaňonech.
 

Nebezpečí

Při průchodech skalami je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Není zde nikde zábradlí a hlavně malé děti by zde mohly někde zahučet. Kousek trasy je veden po státní silnici, takže pozor na auta. Jinak je trasa příjemná, žádný problém zde není.
 

Jídlo

Hospoda Romanov je v závěru trasy, otevřeno měli. Mě stačila lehká svačina.
 

Zajímavosti

Trasa vede kolem jeskyně Obraznice. Jedná se o uměle vysekaný prostor v pískovcovém masivu. Její prostory nejsou veliké, mají cca 5x2 metry. Původně byla vytvořena pravděpodobně jako zámecký sklep. Během třicetileté války sloužila jako úkryt pro místní obyvatele, především však pro cenné předměty z nedalekého panství. V roce 1821 byla jeskyně během místní poutě zasvěcena sv. Máří Magdaleny a nazvána kaplí. Od té doby se stala ještě navštěvovanější, její přeměnu na kapli byal však v 19. století zpolitizována a některé světské prvky musely být odstraněny. V současné době je volně přístupná.
 

Vloženo: 17. 09. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora