NaTreku.cz

Okružní výlet v okolí hradu Kokořín

Pohoří, oblast / Stát

Kokořínsko - Máchův kraj / Česko

Roční období

Léto

15. 08. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 172 m

↓ 172 m

Délka

7.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 371 m n.m.

min. 231 m n.m.

Turistická mapa CHKO Kokořínsko-Máchův kraj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 172 m
Sklesané metry: 172 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Nenáročný výlet v okolí hradu Kokořín v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj

Nástupní místo

Placené parkoviště (cca 70 kč na den) v Kokořínském dole. Všechna parkoviště v okolí jsou zpoplatněna.
 

Popis treku

Výlet v oblíbené turistické destinaci jsem začal v Kokořínském dole. Zde je turistů a cyklistů opravdu hodně. Naštěstí zbytek výletu jsem si užil takřka sám v krásné přírodě. Od parkoviště jsem se vydal po červené značce kolem rybníka Kačírek. Stezka vede mezi rybníkem a skálami, naštěstí dál od silnice, po které se prohánějí cyklisté. Za rybníkem jsem ovšem musel kousek po silnici jít, brzy jsem však odbočil na méně frekventovanou silnici. Po asi 400 metrech jsem odbočil na lesní cestu a po ní pokračoval směrem do kaňonu Kočičina. Nejprve se jde po široké cestě. U odbočky do Vrbodolu se cesta zužuje a i kaňon je najedou užší a vyšší.

Pokračoval jsem tak mezi pískovcovými bloky. Postupně jsem začal mírně stoupat. Po opuštění Kočičiny jsem došel do obce Sedlec. Zde jsem se napojil na zelenou značku. Ta mne nejprve vedla po silnici, ale brzy jsem opět odbočil na polní cestu. Po ní jsem došel k lesu. Pokračoval jsem po lesní stezce. Na okraji skal se občas otevřely výhledy směrem na hrad Kokořín.

Nakonec stezka začne prudce klesat do Kokořínského dolu. Jde se místy ve vysekaných skalách, místy po velmi úzké stezce. Sestup je poměrně prudký. Brzy jsem tak došel k prvním domům v Kokořínském dole. Zde již bylo opět plno turistů a tak jsem se zde dlouho nezdržoval a vrátil jsem se zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, vhodný pro rodiny s dětmi. Není zde žádný náročný úsek, snad jen sestup zpět do Kokořínského dolu je prudší, vysekaný ve skalách. Ale žádné exponované místo zde není. Převýšení je také minimální. Ideální je tak jak pro děti, tak i pro psy. Kočárky neprojedou právě vysekaný chodníček do Kokořínského dolu. Je moc úzký.
 

Dostupnost vody

V Kokořínském dole je několik restaurací, kde je možné se osvěžit. Restaurace je i v obci Sedlec.
 

Možnosti přespání

V okolí Kokořína a v Kokořínském dole je plno možností ubytování v penzionech. Je zde i hotel Kokořín.
 

Vrcholy

Trasa vede většinou v údolích, nevede přes žádný kopec. Částečné výhledy jsou z okraje skal při návratu do Kokořínského dolu.
 

Nebezpečí

Technicky je trasa velmi bezpečná. Asi největší nebezpečí je úsek, který se jde po silnici. Jezdí zde jak auta, tak hlavně velké množství cyklistů. Prudší je sestup do Kokořínského dolu mezi skalami, ale nebezpečný určitě není.
 

Jídlo

V Kokořínském dole je několik možností k občerstvení. Je zde několik restaurací. Hospoda je asi i v obci Sedlec, ale netuším, jestli funguje.
 

Zajímavosti

Tento výlet lze spojit s návštěvou nedalekého hradu Kokořín, který je velmi oblíbeným turistickým cílem. Historie hradu sahá do poloviny 13. století, kdy byla na skalních srázech vybudována tvrz. O hradu samotném jsou první zmínky v první polovině 14. století. Hrad velmi často měnil své majitele. V roce 1894 jej koupil velkostatkář Špaček. Jeho rodině hrad zabavil v roce 1950 komunistický režim. Po revoluci se hrad vrátil do rukou rodiny Špačků, veřejnosti je ale otevřený dodnes. Od května do září je otevřený celý týden kromě pondělí, v dubnu a říjnu jen o víkendech, listopadu a prosinci po domluvě. Více o hradě Kokořín naleznete zde.

Vloženo: 11. 09. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora