NaTreku.cz

Výlet od zámku Hrubá skála na hrad Valdštejn a zpět

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Léto

09. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 480 m

↓ 480 m

Délka

8.6 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 415 m n.m.

min. 283 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 480 m
Sklesané metry: 480 m

Okružní výlet v Českém ráji přes nespočet vyhlídek

Nástupní místo

Výlet začínáme na placeném parkovišti u zámku Hrubá Skála. Cena za 1 auto byla v roce 2017 100 Kč. Na parkoviště se dostanete z Turnova jižním směrem po silnici č. E442, odbočka na vesnici Hrubá skála.
 

Popis treku

Z parkoviště vyrážíme po silnici a červené značce až k rozcestníku U Adamova lože. Cesta po silnici vede v lese, ale jezdí zde celkem dost aut. Od rozcestníku jdeme po modré značce přes Arboretum Bukovina, kde se můžete občerstvit. Arboretum bylo založeno roku 1860 a svého času to byla jedna z nejrozsáhlejších sbírek severoamerických dřevin na našem území.

Od arboreta pokračujeme po červené značce, která vede po lesní cestě až na vyhlídku Na Kapelu (foto). To je jedna z nejhezčích vyhlídek hruboskalska. Uvidíte z ní několik desítek skalních útvarů, každý má své jméno. 

Z vyhlídky Na Kapelu jdeme stále po červené značce až na vyhlídku U Lvíčka. Odtud stále po červené značce až k přístřešku a rozcestníku Jižní sedlo, dále pak U Kavčin až Vás červená značka dovede k hradu Valdštejn. Celý tento úsek po červené značce Vám zabere cca 1,5 hod. pomalé vycházkové chůze. Cesty (lesní pěšiny) jsou zde široké a bezpečné.

U hradu Valdštejn (foto) se nachází malá hospůdka. Vstup na nádvoří hradu, do kaple svatého Jana Nepomuckého a na zbytky hradeb je zdarma. Na hradě Valdštejn se často  konají svatby.

Z hradu jdeme zpátky po červené značce až k rozcestníku U Kavčin, kde odbočujeme na modrou značku směrem na Janovu vyhlídku. Z vyhlídky scházíme prudším svahem (jsou zde kamenné schody) k rozcestníku Pod Čertovou rukou a scházíme mezi skalními útvary Kapely, na které jsme se dříve kochaly z vyhlídky. Jdeme kolem Smíchovského rybníka až na rozcestí Antonínův pramen - stále po modré značce. Jak název rozcestníku napovídá, cestou sem narazíte na několik pravenů, u kterých se můžete občerstvit. 

Od rozecstí Antonínů pramen vyrážíme po žluté znčce a po cca půl hodině přicházíme lesní pěšinou až na symbolický hřbitov horolezců. Hřbitov byl založen v roce 1971. Od hřbitova pokračujeme na Mariánskou (foto) a poté Zámeckou vyhlídku, ze které je krásně vidět jak zámek Hrubá Skála, tak nedaleká zřicenina hradu Trosky (foto).

Po žluté značce opět přicházíme k rozcestníku U Adamova lože a tentokrát se na to lože jdeme po modré značce podívat - vedou k němu dlouhé kamenné schody. Adamovo lože nese svůj název po zakladateli hradu Valdštejn Adama z Valdštejna, který si zde nechal sochařem Chládkem z Turnova vytesat "pohovku" hlídnaou dvojicí lvů (ti už dnes nejsou rozeznatelní - foto). 

Od Adamova lože jdeme po modré značce až k myší díře (kamenné schody), která nás přivede opět na parkoviště u zámku Hrubá Skála. V zámecké restauraci (foto) si pak dáme zasloužený oběd.

Na tomto výletu v letní sezóně počítejte s davy lidí. Sklaní město Hruboskalsko je turisticky velmi žádná lokalita. Není se čemu divit, jsou zde opravdu krásné výhledy do přírody, mnoho skalních pískovocvých věží oblíbených horolezci a dva hrady, zámky nedaleko od sebe.
 

Náročnost

Celá trasa vede po lesních pěšinách nebo asfaltových cestách, není zde žádné velké převýšení. Jedná se o pohodový půldenní výlet. Mezi skalami se nacházejí také kamenné schody se zábradlím, nebo schody kovové. Vše je dobře zajištěno, nejsou zde žádná exponovaná nebo nebezpečná místa. Všechny vyhlídky mají zábradlí. Výlet bez problémů zvládne i dítě školního věku. Trasa není vhodná pro kočárky.
 

Dostupnost vody

Vodu můžete koupit jak v nástupním místě ve stáncích na parkovišti u zámku Hrubá Skála, tak v polovině trasy na hradě Valdštejn. Ve druhé polovině cestu u Antonínova pramene narazíte na několik pramenů. S sebou na trase stačí mít 0,5 litru vody na osobu (záleží na počasí a Vašem tempu chůze).
 

Vrcholy

Na tomto výletu sice nezdoláte žádný horský vrchol, ale čeká Vás spousta vyhlídek na pískovcové útvary Českého ráje, jako například: Vyhlídka na kapelu, Vyhlídka u Lvíčka, Janova vyhlídka, Mariánská vyhlídka a Zámecká vyhlídka.
 

Nebezpečí

Na trase Vás za dobrého počasí nečeká žádné nebezpečí. Jde se po lesních pěšinách, kamenných nebo kovových schodech a zpevněných cestách. Všechny vyhlídky jsou zabezpečeny zábradlím.
 

Jídlo

Jídlo i pití můžete řešit jak v nástupním místě u zámku Hrubá Skála, nebo pak na trase v Arboretu Bukovina, nebo na hradě Valdštejn. Je to na 8 km okružní výlet dost možných zastávek. S sebou tedy nemusíte nosit (kromě doporučené 0,5 litru vody) žádný proviant. Na závěr výletu jsme vyzkoušeli zámeckou restauraci na nádvoří zámku a můžu vřele doporučit. Svíčkovou i pivo měli dobré.
 

Zajímavosti

S myšlenkou založení symbolického horolezeckého hřbitova přišel v 60. letech 20. století sochař a lezec Valerián Karoušek. Shodou nešťastných okolností se bohužel založení hřbitova v roce 1971 nedožil. Zahynul během expedice Peru 1970, na jejíž počest se v Bedřichově koná slavná Jizerská padestáka.
 

Tip na výlet v okolí

Nedaleko obce Hrubá skála se nachází další slavné skalní město Prachovské skály. Autem stačí přejet cca 15 km a dostanete se do další skvělé obalsti plné pískovcových skal a věží - více nalezente v popisu výletu v Prachovských skalách.

Vloženo: 08. 03. 2018
Autor:
Karel
Profil autora