NaTreku.cz

Výlet na Javořici, nejvyšší kopec Českomoravské vrchoviny

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

11. 07. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 289 m

↓ 289 m

Délka

9.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 835 m n.m.

min. 614 m n.m.

Turistická mapa okolí vrchu Javořice

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 289 m
Sklesané metry: 289 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Nenáročná trasa na vrchol Javořice přes zříceninu hradu Štamberk (Šternberk)

Nástupní místo

Na konci obce Lhotka je odbočka na polní cestu, kde jsem nechal auto. Nebyl jsem sám, tak snad to není problém. Do Lhotky vede silnice z Mrákotína.
 

Popis treku

Od auta jsem vyrazil po asfaltce, ale brzy jsem se napojil na modrou značku a po ní vstoupil do lesa. Po stezce jsem pokračoval dál ke zřícenině Štamberka. Díky polomům jsem brzy ztratil značku i cestu a na hrad Štamberk jsem vystoupal volným terénem. Z hradu skoro nic již nezbylo a tak jsem pokračoval dál po modré značce.

Po necelých dvou kilometrech jsem ji opustil a po lesních cestách začal stoupat přímo k Míchově skále. Jedná se o izolovanou žulovou skálu vzniklou tropickým zvětráváním ve třetihorách. Cesty i stezky byly dobře viditelné a tak jsem brzy došel přímo pod Míchovu skálu kde již bylo poměrně hodně lidí. Vyskákal jsem na obě vyhlídkové plošiny a chvíli se kochal výhledy.

Poté jsem pokračoval v cestě na Javořici. Napojil jsem se na zelenou značku a stále rovně vystoupal na vrchol Javořice 837 m n. m. Bohužel televizní vysílač Jihlava - Javořice zabírá celký vrcho, který je díky tomu obtížně přístupný. Stejně tak výhledy nejsou žádné díky vzrostlým stromům.

Zpět jsem se vydal po neznačené stezce. Ta klesá přímo od vysílače. Brzy jsem se napojil na lesní asfaltku a po ní jsem pohodlně došel zpět k autu u Lhotky.
 

Náročnost

Jednoduchá a nenáročná trasa, většinou po značených cestách. Menší problém s orientací jsem měl hned na začátku na modré značce vedoucí ke zřícenině Štamberka. Díky dřevorubcům jsou zde stromy dost pokácené a značka tak trošku chybí. Tudíž jsem lehce bloudil a šel jsem volným terénem. Jinak byla trasa bez problémů, ideální pro děti i psíky.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen ani studánku. Měl jsem vlastní zásoby, stačilo mi 1,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Z vrcholu Javořice 837 m n.m. nejsou žádné výhledy. Ty nabízí pouze Míchova skála 773 m n.m.
 

Nebezpečí

Jediné nebezpečí může být při lezení na vyhlídku na Míchově skále. Přeci jen zde není žádné zábradlí a leze se po skále. Nicméně pro trošku zdatného turistu není problém vylézt na vyhlídku. Jinak se jde po lesních cestách a stezkách, exponovaná místa zde nejsou.
 

Jídlo

Na samotné trase jsem nenarazil na žádnou hospodu nebo občerstvení, je dobré mít s sebou  menší svačinu či jiné dobroty na doplnění energie. Nebo pak máte možnost v nástupním místě v obci Lhotka navštívit například restauraci pod Štamberkem.
 

Zajímavosti

Hrad Štamberk, přes který vede trasa na Javořici, byl svého času nejrozsáhlejším hradem v předhusitské době. Rozloha byla cca 1 ha. Byl vybudován pravděpodobně v 80 letech 13. století rodem Šternberků. V následujícím období měnil majitele, od roku 1404 patřil hrad Hradeckým. Husitské války znamenaly pro hrad pohromu. Husité hrad obléhali a pravděpodobně nepočetná posádka hradu nakonec boj prohrála a husité hrad dobyli. Poté ho takřka srovnali se zemí. K jeho znovuobnovení již nikdy nedošlo a v současné době jsou zde jen zbytky zdiva.

Vloženo: 22. 07. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora