NaTreku.cz

Krátký výlet na Jelení horu v Krušných horách

Pohoří, oblast / Stát

Krušné hory / Česko

Roční období

Léto

11. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 266 m

↓ 266 m

Délka

6.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 993 m n.m.

min. 733 m n.m.

Turistická mapa Jelení hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 266 m
Sklesané metry: 266 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - malá, možná o víkendu zde někoho potkáte, ale žádný "Václavák" to určitě není.
  5. Voda - po cestě není možnost doplnit.

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - malá, možná o víkendu zde někoho potkáte, ale žádný "Václavák" to určitě není.
  5. Voda - po cestě není možnost doplnit.

Jelení hora - skvělé vyhlídkové místo v Krušných horách

Nástupní místo

Malé parkoviště u hráze vodní nádrže Přísečnice. Parkoviště je u silnice na Kryštofovy Hamry.
 

Popis treku

Z parkoviště se vydáváme po hrázi vodní nádrže Přísečnice. Před nám se tyčí cíl naší cesty - Jelení hora. Od přehrady začínáme stoupat po asfaltce. Vede zde i modrá turistická značka. Asi po kilometru jsme asfaltku opustili a odbočili jsme na lesní cestu. Ta evidentně není moc používaná. Místy je trošku zarostlá, ale i tak není problém s orientací.

Stále nabíráme pozvolna výšku. Po necelém kilometru se napojujeme na širokou lesní cestu. Ta vede rovně od přehrady až těsně pod vrchol hory. Bez problémů tak vystoupáme až k odbočce na vrchol. Zde se zároveň napojujeme na žlutou značku, která vede na Jelení horu z druhé strany. Po lesní stezce, která je trošku prudší, vystoupáme až k vrcholovému kříži.

Výhledy jsou asi 50 metrů od kříže. Zde je hora bez stromů a tak nabízí fantastické výhledy na vodní nádrž Přísečnice a nejvyšší partie Krušných hor, včetně Klínovce. Po vyšlapané stezce ještě najdeme krásné výhledy směrem k Hoře Svatého Šebastiána. Po odpočinku se vracíme zpět. Sestoupíme opět k odbočce žluté trasy a vracíme se stejnou cestou dolů k přehradě. Tentokrát však jdeme stále rovně. Po asi 2 kilometrech narazíme na asfaltku. Po ní dojdeme zpět k přehradě a parkovišti.
 

Náročnost

Jednoduchý výstup na skvělou vyhlídkovou horu. Většina trasy sice vede mimo značené cesty, ale vždy po lesních cestách nebo stezkách. Některé cesty jsou již trochu zarostlé, ale stále jsou viditelné a není problém s orientací. Zpáteční cesta je vlastně jen dvoukilometrová rovná dálnice. Trasa není vhodná pro kočárek, ale pro děti je bez problémů.
 

Dostupnost vody

Na trase sice byl nějaký potůček, ale vodu jsme z něj nebrali. Měli jsme vlastní zásoby. 1,5 litru na osobu bohatě stačí.
 

Vrcholy

Jelení hora 994 m n.m. nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v Krušných horách. Skvělý je především pohled na přehradu Přísečnice a nejvyšší partie Krušných hor s Klínovcem atd. Dobré výhledy jsou ovšem i na severovýchod.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Jde se sice většinou mimo značené cesty, ale i tak jsou cesty široké a pohodlné. Trasa je navíc krátká, tak není problém ani s orientací.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Je nutné mít nějakou tu dobroutu sebou. Ale stačí jen oplatky nebo čokoláda. Výstup není dlouhý.
 

Zajímavosti

Vodní nádrž Přísečnice nese název od města, které bylo kvůli přehradě zatopeno. Svobodné horní město Přísečnice bylo známé od doby Jana Lucemburského. V okolí města se nacházely doly na stříbro. V roce 1546 bylo povýšeno na královské horní město. Za třicetileté války zde také proběhla v roce 1641 bitva u Přísečnice mezi císařským a švédským vojskem. V roce 1906 se stala Přísečnice okresním městem. Před odsunem německých obyvatel mělo město s okolními obcemi asi 5 500 obyvatel. Stavba přehrady začala v roce 1971 a v letech 1973 - 1974 došlo k odstřelu všech budov ve městě a zatopení města.
 

Tip na výlet

V Krušných horách se dají dělat výlety i v zimním odbobí. Výlet na horu Loučná najdete i na našem webu - Zimní výstup na horu Loučná
 

Vloženo: 17. 08. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora