NaTreku.cz

Výlet k jeskyni Pekárna v Moravském krasu

Pohoří, oblast / Stát

Moravský kras / Česko

Roční období

Zima

24. 02. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 170 m

↓ 170 m

Délka

5.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 412 m n.m.

min. 304 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 170 m
Sklesané metry: 170 m

Návštěva u Lovců mamutů v jeskyni Pekárna

Nástupní místo

Parkoviště u obecního úřadu v obci Ochoz u Brna (bylo zdarma).
 

Popis treku

Z Ochozu u Brna jsme se vydali po modré značce. Na tu jsme se napojili hned u obecního úřadu. Po široké polní cestě jsme došli k lesu. Zde se cesta změnila na užší lesní stezku.

Vstoupili jsme tak do Moravského krasu. Stezka vede kolem Ochozského potoka, který byl krásně zamrzlý. Stále jsme mírně klesali, občas jsme potok překročili po dřevěném mostě. Nakonec jsme sešli do údolí Říčky. Pokračovali jsme po modré značce. Stezka začne poměrně prudce stoupat do protějšího svahu. Jsou zde ovšem vybudované schody, které usnadní výstup. Schody nás také dovedly k jeskyni Pekárna.

Po prohlídce jeskyně jsme se vydali zpět. Sestoupili jsme opět do údolí. Zde jsme se napojili na žlutou značku a vydali se údolím Říčky. Došli jsme k rozcestí Kaprálův mlýn.

Zde jsme údolí opustili za kolem Kaprálova mlýna začlali stoupat po asfaltce zpět do Ochozu u Brna. Přešli jsme státní silnici a po stezce podel silnice jsme se vrátili zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Jednoduchý a poměrně krátký výlet (cca 2 hod.). I v zimních podmíkách nejsou na cestě žádné problémy. Jde se stále po lesních stezkách, nebo asfaltce. Cesta je dobře značená. Jeskyně je bezpečná, nehrozí zde žádný úraz. Trasa je vhodná i pro malé děti, není však vhodná pro kočárek. Na stezce jsou často kořeny, které by znesnadnily jízdu. Vstup do jeskyně je volný. Proto je trasa vhodná i pro psy, kteří se můžou osvěžit v potůčcích po cestě.
 

Dostupnost vody

Trasa je poměrně krátká, proto doporučuji vzít si zásoby vody sebou. Po cestě by měla být kaprálova studánka, ale nemáme žádné zkušenosti s kvalitou vody.
 

Vrcholy

Cesta vede z velké části v údolí Říčky. Na žádný kopec se navystoupá.
 

Nebezpečí

V letnim období je cesta naprosto bezpečná. Vedená po stezkách a lesní asfastce. V zimě je potřeba dávat větší pozor, neboť můžou být některé úseky namrzlé. Např. schody k jeskyni Pekárna. Nepříjemný je i úsek vedoucí podel silnice do Ochozu u Brna, ačkoliv je zde vyšlapaná stezka. Silnici je ale nutné přejít.
 

Jídlo

Restaurace jsou v obci Ochoz u Brna. Mimo civilizaci žádné občerstvení není.
 

Zajímavosti

Jeskyně Pekárna je veřejnosti celoročně volně přístupná. Tvoří ji asi 64 metrů dlouhá chodba, která je u vstupu 6 metrů vysoká a 23 metrů široká. Je ukončena závalem. Tím se zatím nepodařilo prostoupit, ale pravděpodobně jeskyně pokračuje dál.

Známou se jeskyně Pekárna stala objevením rytin sobů a bizonů na koňských žebrech. Ty vytvořili lovci koní a sobů, kteří zde sídlili před 12.000 - 15.000 lety. Jeskyni podrobně zkoumali archeologové Karel Absolon nebo Bohuslav Klíma v minulém století. Jeskyni Pekárnu použil také ve své knize Lovci mamutů spisovatel Eduard Štorch.
 

Vloženo: 08. 03. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora