NaTreku.cz

Výlet k rybníku Zlatá Ktiš v Novohradských horách

Pohoří, oblast / Stát

Novohradské hory / Česko

Roční období

Jaro

07. 05. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 278 m

↓ 278 m

Délka

9.6 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 879 m n.m.

min. 713 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 278 m
Sklesané metry: 278 m

Nenáročný trek kolem rybníku Zlatá Ktiš pod horou Točník 903 m n. m.

Nástupní místo

Areál hospody U Pralesa v osadě Černé Údolí. Osada se nachází na silnici spojující Pohorskou Ves a Hojnou Vodu.
 

Popis treku

Po příjezdu do osady Černá Voda jsme auto zaparkovali v areálu bývalé pohraničíní stráže. (foto) Dnes je zde naštěstí hospoda. Z osady jsme se vydali po zelené značce, která vede do Žofína. Po půl kilometru jsme se napojili na lesní asfaltku. Zde jsme opustili značenou cestu a vydali se vlevo. Po asfaltce jsme šli lesem po vrstevnici takřka bez převýšení. To se změnilo na velké křižovatce cest. Zde jsme odbočili doprava a začali stoupat po cestě na hřeben hory Točník 903 m n. m. Z hřebene jsme poté pokračovali stále rovně a cesta začala výrazně klesat. Po 1,5 kilometru jsme došli k říčce Černá. Odbočili jsme vlevo a proti jeho proudu jsme došli k hrázi rybníka Zlatá Ktiš. (foto) Zde jsme si chvíli odpočinuli.

Od rybníka jsme pokračovali po lesní cestě, kterou jsme vystoupali až k lesní asfaltové cestě vedoucí do Žofína. Zde jsme si museli dát přestávku v hospůdce (foto) , neboť do Novohradských hor přišel poctivý déšť. Ze Žofína jsme poté pokračovali po značené zelené cestě zpět do Černého Údolí. Cesta vede po úzké silnici, ale po 1,5 kilometrech zatáčí do lesa. Po dalším asi 1 kilometru jsme po cestě odbočili doleva a sestoupali zpět do Černého Údolí, kde na nás čekala hospoda.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a příjemný výlet v novohradských lesích. Většinu cesty se jde po lesních asfaltkách. Proto je možné tento výlet absolvovat i s dětmi a kočárkem. Jsou zde i úseky vedené po širokých lesních cestách, ale ani tento terén neni náročný.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit v restauraci U Pralesa na začátku treku nebo v restauraci Lesovna Žofín.
 

Možnosti přespání

Přespání umožňují obě restaurace na trase - Hotel U Pralesa v Černém Údolí a Lesovna Žofín. Doporučuji však rezervaci předem. Hlavně v sezoně mají často plno.
 

Vrcholy

Cesta vede po lesních cestách a hřebenech. Na trase není žádný horský vrchol, proto je i celkové převýšení velmi malé.
 

Nebezpečí

Tato turistická trasa je naprosto bezpečná, není zde žádný nepříjemný úsek. Jediné nebezpečí jsou hospůdky po cestě, které lákají posedět.
 

Jídlo

Jídlo je možné v restauracích na trase - U Pralesa v Černém Údolí a Lesovna Žofín.
 

Zajímavosti

Rybník Zlatá Ktiš byl vybudován rodem Buquoyů v letech 1789 - 1796. Sloužil pro usnadnění plavby dřeva po řece Černá. V roce 1971 zde vznikla i osada Goldentisch, ve které žili dřevorubci a voraři. Měla 11 domů. Po odsunu sudetských němců po druhé světové válce osada nebyla dosídlena a zanikla. Hráz přehrady se v letech 1974 a 2002 po povodních protrhla, byla však vždy nově opravená.
 

Vloženo: 10. 05. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora