NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu Hradišťský vrch v Novohradských horách

Pohoří, oblast / Stát

Novohradské hory / Česko

Roční období

Zima

02. 03. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 323 m

↓ 323 m

Délka

8.9 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 778 m n.m.

min. 521 m n.m.

Turistická mapa Novohradské hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 323 m
Sklesané metry: 323 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v zimě malá

Okružní výlet přes rozhlednu Hradišťský vrch u Kaplice

Nástupní místo

Obec Blansko se nachází hned vedle města Kaplice. V obci začíná turistická značka vedoucí na rozhlednu.
 

Popis treku

Z Blanska jsem se vydal po modré značce. Prvních několik desítek metrů je nepříjemných, protože se jde po silnici. Brzy však značka odbočila za domy a dál jsem pokračoval po lesní cestě. Prošel jsem kolem hezké lesní kapličky a poté začala cesta stoupat k rozhledně. Závěr stoupání je trošku prudší. Výhled z rozhledny je skvělý a měl jsem štěstí na počasí. Byly vidět i Alpy.

Od rozhledny jsem pokračoval po neznačené stezce prudce dolů k turistickému přístřešku.  Od přístřešku jsem vystoupal na malý kopec, ze kterého jsou také pěkné výhledy. Poté jsem již začal po stezce sestupovat dolů. Napojil jsem se na žlutou značku a po ní došel k přehradě Hradiště. Chtěl jsem odtud pokračovat na zříceninu hradu Sokolčí po naučné stezce, ale za hrází byly postavené nové rekreační domy a roztomilá cedule - soukromý majetek vstup zakázán. Nikde jsem nenašel náhradní cestu a tak jsem pokračoval údolím říčky Černá po červené značce. Ta vede po úzké stezce a kopíruje tok řeky. Prošel jsem kolem hospody Mlýn U Dubu (byla zavřená) a dál šel krásným údolím kolem řeky. Nakonec jsem došel k vodní elektrárně. Od ní jsem se vrátil po asfaltce zpět do Blanska.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet většinou po značených cestách. Převýšení sice nějaké na trase je a během výstupu na rozhlednu se zapotíte, ale není to nic hrozného. V údolí říčky Černá se jde místy po úzké stezce, jinak většinou po širokých lesních cestách. Trasu zvládnou děti i psi, kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase se nachází Penzion Mlýn u Dubu. Během mé návštěvy byl zavřený, ale je pravděpodobné, že v letní sezoně je hospoda otevřená i veřejnosti. Jinak jsem na žádný pramen na cestě nenarazil. Stačil mi 1 litr vody.
 

Možnosti přespání

Ubytování lze zajistit v penzionu Mlýn u Dubu, který je v údolí říčky Černá.
 

Vrcholy

Z Hradišťského vrchu 780 m n.m. je skvělý výhled na Novohradské hory, Blanský les, Třeboňsko a také jsou vidět Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa je jednoduchá, žádné technické komplikace na cestě nejsou. Přechod přes řeku Černá umožňují upevněné palety. Jediné nepříjemné místo je prvních několik desítek metrů na začátku, které vedou po státní silnici.
 

Jídlo

Na trase je penzion a hospoda Mlýn u Dubu. V době mého výletu byla zavřená, ale je možné, že v letní sezoně funguje i pro veřejnost.
 

Zajímavosti

Rozhledna na Hradišťském vrchu byla vybudována na podzim 2018 a otevřena v březnu 2019. Výška rozhledny je 28 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 147 schodů. Plášť rozhledny je z modřínového dřeva ve tvaru pentagramu. Ten je založen na keltské symbolice. Rozhledna totiž stojí na dávném keltském hradišti. Otevřena je celoročně zdarma. Za dobré viditelnosti jsou krásně vidět i Alpy.
 

Vloženo: 05. 03. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora