NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu Hradišťský vrch v Novohradských horách

Pohoří, oblast / Stát

Novohradské hory / Česko

Roční období

Léto

23. 08. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 294 m

↓ 293 m

Délka

8.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 778 m n.m.

min. 531 m n.m.

Turistická mapa Novohradské hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 294 m
Sklesané metry: 293 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO

Výlet z Kaplice na rozhlednu Hradišťský vrch

Nástupní místo

Městečko Kaplice, které se nachází u hlavního tahu z Českých Budějovic na státní hranici s Rakouskem. Auto jsme nechali kousek od hlavního náměstí.

 

Popis treku

Před návštěvou Alp jsme se rozhodli pro krátký aklimatizační výlet v krásné krajině Novohradských hor. Rozhledna Hradišťský vrch byla ideální varianta, neboť se nachází na trase do Rakouska.

Auto jsme nechali v uličkách města Kaplice a ve velkém vedru jsme vyrazili k rozhledně. Nejprve jsme prošli městem a napojili jsme se na červenou turistickou značku. Za řekou jsme opustili silnici a po louce vyšli nad město. Chvilku jsme pokračovali po polní cestě, ale brzy jsme se opět napojili na silnici. Tato část cesty je bohužel nepříjemná, neboť je nutné dávat pozor na projíždějící auta. Prošli jsme obcí Blansko a za ní jsme odbočili na lesní cestu. To jsme již byli na modré turistické značce. Odpočinuli jsme si u Kaple Nejsvětější Trojice a pokračovali do lesa. Nejprve je stoupání mírné, postupně však je přeci jen prudší. Nakonec jsme došli k rozhledně a po točitých schodech vystoupali na vyhlídkovou plošinu.

Výhledy byly skvělé, na jihu vykukovaly skalnaté vrcholky Dachsteinu a Totes Gebirge. Po krátkém odpočinku u rozhledny jsme se vydali zpět. Cestu od rozhledny jsme zvolili trošku jinou. Nejprve jsme došli k nejvyššímu bodu Hradišťského vrchu a poté jsme začali sestupovat po neznačené lesní stezce. Ta se postupně stočila a brzy jsme se napojili na modrou turistickou značku, po které jsme se vydali zpět do Kaplice. Za obcí Blansko jsme se odpojili od silnice a po polní cestě pokračovali ke Kaplici. Nad ní jsme se napojili na červenou turistickou značku a vrátili se zpět do města.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, který vede většinou po značených cestách. Nejprudší výstup je těsně pod rozhlednou v lese. Trasa není dlouhá, je ideální pro rodiny s dětmi nebo psy. Kočárek by měl v nejvyšších pasážích asi problém s terénem. Cesta je místy kamenitá a plná kořenů.
 

Dostupnost vody

My jsme na žádný pramen nenarazili, proto je nutné mít alespoň 1 litr tekutin na osobu. Hospody jsou samozřejmě v městě Kaplice.

Možnosti přespání

V okolí města Kaplice je velké množství ubytovacích kapacit.
 

Vrcholy

Hlavní cíl výletu - Hradišťský vrch 780 m n.m. nabízí díky rozhledně skvělý výhled do kraje. Bez problému jsou vidět i vzdálené vrcholky Alp - Dachstein, Totes Gebirge a další. Samozřejmě je dobrý výhled na celou část jižních Čech.
 

Nebezpečí

Technicky je trasa velmi jednoduchá, jde se většinou po lesních cestách nebo stezkách. Bohužel část trasy vede po silnici a proto je nutné dát pozor na projíždějící auta.
 

Jídlo

Několik hospod je v Kaplici. Dál na trase již žádné občerstvení není. Proto je dobré mít nějakou svačinu sebou.
 

Vloženo: 06. 09. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora