NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu na Kraví hoře v Novohradských horách

Pohoří, oblast / Stát

Novohradské hory / Česko

Roční období

Jaro

08. 05. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 172 m

↓ 172 m

Délka

3.1 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 953 m n.m.

min. 787 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 172 m
Sklesané metry: 172 m

Pohodová turistika v Novohradských horách

Nástupní místo

Velké parkoviště uprostřed obce Hojná Voda. Do obce vede silnice z městečka Horní Stropnice.

Popis treku

Cestu na rozhlednu na Kraví hoře jsme začali ve vesnici Hojná voda. Zelená značka vede vesnicí po silnici od parkoviště. Na konci vesnice značka odbočuje doprava na polní cestu. Je zde také odpočivadlo a informační tabule. Po několika desítkách metrů vstupuje cesta do lesa. Brzy značka opustila širokou lesní cestu a pokračovala po stezce. Zde jsme také poprvé narazili na kamenná pole a skalní útvary. (foto) Cesta začala nabírat výšku. Proplétali jsme se mezi bizarními skalami. V nejvyšších partiích hory jsme museli použít i ruce k přelezení skalních úseků. Nakonec jsme došli k rozhledně na vrcholu. Rozhledna má asi 30 metrů a výhledy jsou krásné, my jsme měli bohužel slušný opar. (foto) Po odpočinku u rozhledny jsme začali sestupovat po široké kamenné cestě. Sestup dál pokračoval v lese a byl poměrně prudký. (foto) Nakonec jsme se napojili na lesní asfaltovou silničku, po které jsme se vrátili zpět do Hojné Vody.
 

Náročnost

Velmi krátký výlet je zpestřený atraktivní přírodou. V horních partiích Kraví hory se jde v kamenitém terénu. Zvlášť vrchol hory vyžaduje občas i použití rukou. Jinak se jde po lesních cestách. Tento výlet určitě nelze absolvovat s kočárkem, naopak malé děti si cestu mezi skalními útvary užijí.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze dobrat v obci Hojná voda v restauraci blízko parkoviště.
 

Vrcholy

Z vrcholu Kraví hory 953 m n. m. jsou krásné výhledy na velkou část Novohradských hor. Jsou vidět např. hory Vysoká, Kuní hora, Točník atd. Za dobré viditelnosti jsou údajně vidět i Alpy.

 

Nebezpečí

V horní části výstupu se vyskytují skalní útvary, mezi kterými se proplétá cesta. Na vrcholovém hřebeni je nutné použít i ruce. Zvlásť za mokra mohou tyto kameny velmi klouzat. Je nutné dbát zvýšené opatrnosti.

 

Jídlo

Občerstvit je možné ve vesnici Hojná Voda, kde je restaurace. Její majitel je ale velmi neochotný, a proto zde nezmíním ani její jméno.
 

Zajímavosti

Rozhledna na Kraví hoře je původně vojenská hláska postavená v roce 1989. V roce 2001 byla přestavěna na rozhlednu. Na její vrchol vede 130 schodů a výhled je z výšky 24 metrů. Rozhledna je celoročně volně otevřená.
 

Vloženo: 11. 05. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora