NaTreku.cz

Jarní výlet na kopec Květnice nad Tišnovem u Brna

Pohoří, oblast / Stát

Boskovická brázda / Česko

Roční období

Jaro

07. 04. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 265 m

↓ 265 m

Délka

7.8 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 466 m n.m.

min. 252 m n.m.

Turistická mapa Boskovická brázda

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 265 m
Sklesané metry: 265 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - brzy na jaře střední
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - brzy na jaře střední
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Jednoduchá turistická trasa na přírodní botanickou zahradu Květnice u Tišnova

Nástupní místo

Trasu začínám přímo na vlakovém nádraží ve městě Tišnov.
 

Popis treku

Od nádraží v Tišnově jsem se vydal po zelené turistické značce směrem ke Květnici. Pod jejím úbočím jsem se napojil na naučnou stezku Květnice, která se stočila přímo k hoře. Za posledním domem v Tišnově pokračuje již lesní stezka (foto). Ta nejdříve stoupá přímo, poté se stočí a kopíruje vrstevnici. Nakonec mne ještě po několika zatáčkách dovedla k rozcestí pod Velkou Skálou. Na vyhlídku je to jen kousek a poté jsem se již mohl z vysoké skály kochat výhledy především směrem na Vysočinu (foto).

Poté jsem se vrátil zpět a po lesní cestě pokračoval k hlavnímu vrcholu Květnice. Výstup těsně pod vrcholem je trošku prudší, ale krátký (foto). Brzy jsem se ocitl na vrcholu. Vyhlídkové a odpočinkové místo je však ještě kousek pod vrcholem. Po krátkém odpočinku jsem se vrátil zpět na stezku a začal sestupovat do údolí. Sestup je trošku prudší, ale jde se po široké cestě, tak není problém. V závěru sestupu jsem si cestu trošku zkrátil a v údolí se opět napojil na značku. Stezka poté vede kolem potoka až k železniční trati (foto). Kolem ní jsem se vrátil zpět do Tišnova na nádraží.
 

Náročnost

Příjemný výlet na atraktivní kopec Květnice 470 m n. m. s hezkými výhledy. Trasa vede většinou po lesních stezkách, které jsou zaříznuté ve svahu kopce. Po hřebeni vede široká lesní cesta. Je nutné se připravit na mírné stoupání, které v žádné části výstupu není nijak prudké. Prudší je poté sestup zpět do údolí. Trasa je ideální pro děti a psy, kočárek stezku neprojede - je zde dost kamenů a kořenů.
 

Dostupnost vody

Cestou není žádný zdroj vody, je nutné mít vlastní zásoby. Mě stačil 1 litr vody. Doplnit pak lze samozřejmě v některé z hodposd v Tišnově.
 

Vrcholy

Na trase se zdolají dva vrcholy - Velká Skála 446 m n. m. a Květnice 470 m n. m. Hlavně z Velké Skály jsou pěnkné výhledy směrem na Vysočinu.
 

Nebezpečí

Cesta samotná je bez problémů, na trase není žádný náročný úsek. Jediným problém může být, hlavně kvůli dětem, Vysoká Skála. Tato vyhlídka je bez zábradlí nebo jiných jistících prvků (foto) a tak je dobré si zde dát pozor.
 

Jídlo

Na trase mimo Tišnov není žádné občerstvení, tak je dobré mít nějakou svačinu vlastní. V Tišnově je samozřejmě restaurací a hospod, kde je možné se najíst a napít plno.
 

Zajímavosti

Přírodní rezervace Květnice byla vyhlášená již v roce 1928. Významná je pro velký počet druhů rostlin a živočichů, kteří v této lokalitě žijí. V masivu Květnice je také několik jeskyní a propastí. V jestkyních má zimoviště 12 druhů netopýrů. Největí jeskyní je Králová jeskyně nalezená až v roce 1972. Nachází se zde také jedna z nejhlubších propatí u nás - Květnická propast je hluboká 76 metrů. Květnice je také známá také jako mineralogické naleziště. Každoročně se zde na jaře minaralogická burza.

Více informací o rezervaci Květnice najdete na oficiálních stránkách města www.tisnov.cz. Další informace o Květnici, tentokrát z mineralogického hlediska, najdete například v pořadu ČT Záhady Toma Wizarda.

Vloženo: 17. 04. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora