NaTreku.cz

Zimní výlet na rozhlednu Malý Chlum

Pohoří, oblast / Stát

Boskovická brázda / Česko

Roční období

Zima

14. 02. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 225 m

↓ 225 m

Délka

9.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 489 m n.m.

min. 304 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 225 m
Sklesané metry: 225 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Výlet z Bořitova na rozhlednu Malý Chlum

Nástupní místo

Parkoviště u obchodu v obci Bořitov. Ta se nachází kousek od silnice 43 spojující Brno a Svitavy.

Popis treku

U parkoviště jsem se napojil na zelenou turistickou značku. Prošel jsem obcí Bořitov a za sportovním areálem jsem pokračoval po polní cestě. Byla částečně pod sněhem, ale pěkně mrzlo, tak se šlo dobře. Došel jsem k úpatí Velkého Chlumu. Stočil se doprava a po lesní cestě pokračoval dál. Brzy jsem došel k sousoší husitských bojovníků. Jedná se o sochu vytesanou do pískovce od Stanislava Rolinka. Jsou zde i další menší sochy.

Po této cestě jsem podešel Velký Chlum a dostal se opět na polní cestu. Po ní jsem pokračoval na Malý Chlum, na kterém je již vidět rozhledna. Pod Malým Chlumem jsem se prudce stočil doleva a po cestě jsem vystoupal na vrchol Malého Chlumu. Jedná se o krátké a lehce prudké stoupání. Výhled z rozhledny je parádní. Vidět byly i např. Jeseníky. Po odpočinku a kochání se jsem se vydal zpět. Nejprve stejnou cestou. Pod kopcem Opálka jsem však opustil zelenou značku a po lesní cestě jsem přišel na silničku. Po ní jsem došel/doklouzal se zpět do Bořitova.
 

Náročnost

Příjemný výlet většinou po značených cestách. Část trasy vede po málo frekventované silnici. Převýšení není velké, ale je samozřejmě nutné vystoupat na Malý Chlum. Naopak Velký Chlum se obchází. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárky ji neprojedou.

Dostupnost vody

Na cestě jsem sice narazil na studánku, ale asi bych z ní nepil. Na konci Bořitova je i hospoda u hřiště, ale je samozřejmě zavřená. Proto je dobré mít alespoň 1 litr tekutin sebou.

Vrcholy

Z vrcholu Malého Chlumu 489 m n.m. se otevírají krásné kruhové výhledy. Díky rozhledně výhledům nic nebrání. Já měl možnost vidět i vzdálené Jeseníky.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. I v zimních podmínkách nebyl problém cesty projít. Po silnici do Bořitova jezdí auta opravdu minimálně, ale i tak je dobré si na ně dát pozor. Snad jediný lehký problém může být výstup na samotnou rozhlednu. K vyhlídkové plošině se jde totiž po dvou žebřících. Nejsou zde schody. Ale žebříky jsou krátké.
 

Jídlo

Na cestu jsem si vzal jen nějaké tyčinky. Obchod je přímo u parkoviště v Bořitově. Hospoda na konci Bořitova je samozřejmě zavřená.
 

Zajímavosti

Rozhledna na Malém Chlumu vznikla v roce 2005. Jedná se o 10 metrů vysokou dřevěnou stavbu. Má dvě vyhlídkové plošiny, na které vedou žebříky. Vyšší plošina je v 7mi metrech nad zemí. Rozhledna stála 320.000,- Kč.


Po cestě na Malý Chlum se jde kolem několika soch od Stanislava Rolinka. Tento sochař se narodil v Bořitově a jeho tvorba je patrná v okolní krajině. Proslul sochami vytesanými do pískovce. Nejznámější byla asi socha T.G.Masaryka a Jeskyně blanických rytířů u Rudky u Kunštátu. Zatímco ze sochy T.G.M. zůstaly jen zbytky nohou (zničená byla za okupace nacisty), jeskyně je přístupná dodnes.
 

Vloženo: 17. 02. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora