NaTreku.cz

Jarní výlet na rozhlednu Babí lom

Pohoří, oblast / Stát

Boskovická brázda / Česko

Roční období

Jaro

14. 04. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 158 m

↓ 256 m

Délka

5.7 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 545 m n.m.

min. 331 m n.m.

Turistická mapa okolí rozhledny Babí lom

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 158 m
Sklesané metry: 256 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - velká
  2. Rozhledna je celoročně zdarma přístupná

Rodinný výlet na rozhlednu Babí lom u Brna

Nástupní místo

Konečná autobusu v obci Vranov. Hned u zastávky je turistická značka.
 

Popis treku

Využili jsme bláznivého dubnového letního počasí a rozhodli jsme se opět navštívit rozhlednu Babí lom. Bylo jasné, že tento nápad dostane hodně lidí, takže jsme na cestě rozhodně nebyli sami. Do Vranova jsme dojeli z Brna autobusem.

Od zastávky vede červená turistická značka, která nás vyvedla z obce. Na jejím konci je samoobslužná hospůdka, ale byla doslova obsypána lidmi, takže jsme občerstvení odsunuli dál. Z Vranova jsme šli po široké cestě, která byla lemována kvetoucími stromy a keři. Brzy jsme vstoupili do lesa a po široké cestě jsme došli k lesnímu bistru U Jelínka. Zde jsme si dali krátkou přestávku k občerstvení. Dál jsme pokračovali po asfaltce až k odpočívadlu Lelkovadlo. Od něj začíná prudké stoupání lesem k hřebenu Babího lomu. Po úspěšném výstupu do sedla jsme se stočili doleva směrem k rozhledně. Další část cesty je hlavně pro děti ráj. Jde se mezi skalami, stále je nutné překonávat nějaké kameny či malé skály. Tento typ cesty je až k rozhledně Babí lom. Z jejího ochozu je krásný výhled na část Moravského krasu, Vysočiny a okolí Brna.

Pro sestup jsme zvolili nejprve žlutou turistickou značku. Od rozhledny jsme mezi davy lidí prudce začali sestupovat. Takřka všichni turisté pokračovali po červené značce do Lelekovic, takže jsme najednou byli v lese sami. Dál jsme pokračovali v sestupu po žluté značce, brzy jsme se však napojili na modrou turistickou značku. Po ní jsme sestoupili k obci Podlesí. Na jeho okraji jsme turistickou značku opustili a odskočili jsme si do hospůdky U Anděla, která je na kraji Podlesí. Zde jsme opět doplnili tekutiny a odpočinuli jsme si. Poté jsme jen prošli obcí Podlesí k autobusové zastávce na silnici R43. Odtud jsme se autobusem vrátili do Brna.

 

Náročnost

Co se týká terénu, jedná se o velmi rozmanitý výlet. Většinou se jde po široké lesní cestě, nebo lesní asfaltce. Hřeben k rozhledně je však po celou dobu v kamenitém terénu. Jde se po úzké stezce, často po skále. Na několika málo místech je nutné použít i ruce. Nejprudší výstup je právě na hřeben. Výlet je velmi oblíben u rodin s dětmi, které se na skalách vyřádí. Trasa je ideální i pro psy, kočárek ji určitě neprojede.
 

Dostupnost vody

Samoobčerstvení a hospoda je na konci obce Vranov. Příjemné občerstvení je Lesní bistro U Jelínka po cestě na Babí lom. Další hospůdka je u lesa v obci Podlesí na konci výletu. Sebou jsme tak měli jen cca 0,5 litru tekutin na osobu.
 

Vrcholy

Z rozhledny Babí lom je krásný výhled na Moravský kras, okolí Brna, část Vysočiny a údajně za dobré viditelnosti jsou vidět i nejbližší Alpy.
 

Nebezpečí

Lesní cesty jsou bez problémů. Lehce náročný je hřeben k rozhledně. Jde se mezi skalami, místy je dobré se přidržet rukama, ale zase tak velký problém to není. Za mokra můžou kameny klouzat.
 

Jídlo

Hospody jsou jak ve Vranově, tak i v Podlesí. Na trase je Lesní bistro U Jelínka, kde se také můžete lehce najíst.
 

Vloženo: 20. 04. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora