NaTreku.cz

Liduprázdný výlet na Medvědí skálu v Krušných horách

Pohoří, oblast / Stát

Krušné hory / Česko

Roční období

Léto

01. 09. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 249 m

↓ 249 m

Délka

9.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 924 m n.m.

min. 729 m n.m.

Turistická mapa Krušných hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 249 m
Sklesané metry: 249 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - malá, nevede sem kupodivu ani značená cesta

Popis jednoduché turistické trasy na skvělou vyhlídkovou horu Medvědí skála

Nástupní místo

Parkoviště v obci Nová Ves v Horách. Do vesnice vede silnice z Horního Jiřetína, která pokračuje k Hoře Svaté Kateřiny.
 

Popis treku

Z parkoviště v obci Nová Ves v Horách jsem se vydal po červené značce. Prošel jsem vesnicí a pokračoval jsem po asfaltce do lesa. Cesta celou dobu mírně stoupala. U rozcestí Dřevařský rybník se cesta změnila v širokou lesní cestu.

Po ní jsem pokračoval ve stoupání. Nakonec jsem došel ke křížení s lesní asfaltkou. Zde jsem opustil značenou cestu a po široké lesní cestě jsem začal stoupat vzhůru. Zde cesta nabírá slušně výšku. Nakonec jsem došel na hřeben hory Liščí vrch. Napojil jsem se na širokou cestu a stále rovně jsem pokračoval k Medvědí skále.

Ve chvíli, kdy na mne vykoukla Medvědí skála, ukázala se i malá vyšlapaná stezka vedoucí k ní. Od široké cesty je to po stezce, která vede mezi kameny, asi 100 metrů. Výhled z Medvědí skály je impozantní. České středohoří stejně jako velká část Krušných hor se zjeví v plné kráse.

Po odpočinku jsem se vydal z Medvědí skály po dalším vyšlapaném chodníku a brzy jsem se opět napojil na širokou lesní cestu. Po ní jsem sestoupil několik desítek výškových metrů. Na vymýcené planině jsem odbočil doleva a po další široké cestě jsem sešel na lesní asfaltku. Zde vede modrá značka. Ta ovšem brzy odbočuje, já jsem pokračoval dál po cestě. Cesta nejprve lehce stoupala, brzy začala ovšem klesat až mě dovedla k rozcestníku s červenou značkou. Odtud jsem se vrátil zpět na parkoviště v obci Nová Ves v Horách.
 

Náročnost

Jednoduchá trasa, která sice vede z větší části po neznačených cestách, ty jsou však široké a bezpečné. Jde se po lesních cestách nebo asfaltkách. K Medvědí skále vede úzký vyšlapaný chodníček. Na skálu se dá bezpečně vyjít, není vysoká. Trasa není vhodná pro kočárek, psi a děti ji zvládnou v pohodě.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen. Stačilo mně 1,5 litru vody.
 

Vrcholy

Z Medvědí skály 924 m n.m. jsou skvělé výhledy na všechny strany. Bez problémů jsou vidět takřka celé Krušné hory a České středohoří.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Celou dobu se jde po širokých cestách. Ani skála samotná není nebezpečná. Na vrchol se dá vyjít po stezce. Sice zde není zábradlí, ale skála je široká.
 

Jídlo

Čestou není žádná možnost občerstvení, nutné je mít nějakou dobrotu na posilněnou s sebou.
 

Zajímavosti

Medvědí skála 924 m n.m. se nachází Krušných horách v části Rudolecká hornatina. Je také nejvyšší horou této části Krušných hor a druhou nejvyšší horou mostecka. Název dostala po posledním zastřeleném medvědovi v Krušných horách, kterého skolili právě v těchto místech v 18. století.  Výhled z Medvědí skály je považován za nejhezčí v celém okrese Most. Na jejím vrcholu byla v 19. století dřevěná rozhledna. Ta se ovšem na začátku 20 století zřítila, neboť byla neudržovaná. I tak je ze skály skvělý rozhled, kterému nebrání vzrostlé stromy.

Vloženo: 05. 09. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora