NaTreku.cz

Okružní výlet Meixnerovou stezkou u Kamenického Šenova

Pohoří, oblast / Stát

Lužické hory / Česko

Roční období

Jaro

29. 04. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 173 m

↓ 173 m

Délka

5.5 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 505 m n.m.

min. 365 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 173 m
Sklesané metry: 173 m

Výlet s dětmi krajinou lužických hor s výstupem na kopec Lipka 510 m n. m.

Nástupní místo

Výlet začínáme na neplaceném parkovišti hned vedle autobusové zastávky ve vesnici Dolní Prysk. Na parkoviště se s přehledem vejde do 10 aut. Do Dolního Prysku se ideálně dostanete z městečka Česká Kamenice ze západního směru nebo z Kamenického Šenova z východního směru. V Šenově nezapomeňte navštívit Panskou skálu (kamenné varhany vzniklé sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu), je hned u silnice (bohužel s placeným parkovištěm).
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme jižním směrem po silnici a po červené značce. Za cca 200 metrů přicházíme k Pavlově studánce, kde je možnost nabrat pitnou vodu. Kousek za studánkou odbočujeme do leva na štěrkovou cestu vedoucí ke hřbitovu.

Malý hřbitov obcházíme zleva, kde se již napojujeme na naučnou Meixnerovu pohybovou stezku. Pohybovou proto, že se na této lesní cestě nachází přírodní posilovna. Vždy v intervalu několika desítek metrů jsou hned u cesty umístěny různé posilovací stroje v přírodním provedení (foto). Naučná stezka míjí dva velké skalní bloky, ke kterým vedou prudce stoupající schody - Skalní věž a Sloní skála.

Asi v jedné třetině naučné stezky je dřevěná lávka přes bažinatý úsek cesty. Celá cesta je značená dřevěnými ukazateli, které jen tak nepřehlédnete (foto). Po chvíli vycházíme z lesa na polní travnatou cestu mezi ploty domů ve vsi Horní Prysk. Takto jdeme asi půl kilometru až na konec naučné stezky u autobusové zastávky.

Odtud pokračujeme do hospody u Ševce vedle kostela. Zde je ovšem ve 12:00 zavřeno (otevírají až večer), tak se obracíme a jdeme do občerstvení u přírodního koupaliště (foto). Téměř nikdo zde není, ale mají otevřeno a k jídlu alespoň hranolky. U občerstvení je překvapivě hezké dětské hřiště, které naše ratolesti s radostí využívají. 

Od koupaliště se vracíme na křižovatku v Horním Prysku a pokračujeme po modré značce směrem na kopec Lipka 510 m n. m. Hned za vsí začíná prudší stoupání, které ovšem lze zvládnout i v teniskách. Kotníčková obuv zde opravdu není nutností. Po chvíli přicházíme k odbočce na kopec Lipka, který úspěšně zdoláváme. Jsou z něj krásné výhledy na okolní krajinu s orientační tabulí okolních kopců a vrchů (foto).

Z Lipky se vracíme na modrou značku. Cesta z Lipky je velmi příjemná, vede po široké lesní cestě až na louku u hřbitova. Od hřbitova se vracíme zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Tuto trasu zvládnou po svých i děti předškolního věku. Ještě menší děti lze nést v nosičce (vyzkoušeno). Jde se po asfaltce, lesní a polní pěšině, nikde nejsou žádné extrémně prudké svahy nebo obtížná místa. Prudší kopec je pouze při cestě z Horního Prysku směrem na Lipku. Zbytek trasy je velmi pohodová cesta lesem, po štěrkové cestě, asfaltce nebo loukami. Pro kočárek trasa vhodná není, v lese je hodně kořenů. Výlet je vhodný také pro turisty se psy.
 

Dostupnost vody

Během výletu jsme s sebou pro jistotu měli půl litru vody na osobu, ale nebylo to nutné. Několik desítek metrů od parkoviště je pramen Pavlova studánka, kde lze pitnou vodu nabrat. Další variantou je v polovině trasy, v obci Horní Prysk, zajít do občerstvení u koupaliště. Jako teplé jídlo zde tentokrát měli jen hranolky (přeci jen ještě není hlavní sezóne), ale běžně mívají i klobásy a utopence.
 

Vrcholy

Z kopce Lipka 510 m n. m. můžete vidět několik dalších vrchů jako například Střední vrch 593 m n. m., Tetřeví vrch 569 m n. m. a Ovčácký vrch 623 m n. m.
 

Nebezpečí

Na tomto výletu nehrozí žádné nebezpečí, kterého byste se museli obávat. Nutno je pouze dávat pozor při chůzi po krátkých úsecích na silnici, nebo při prohlídce některé z jeskyní. 
 

Jídlo

Jídlo jsme s sebou neměli žádné, protože jsme čekali, že bude otevřená jedna z hospod. V obci Dolní Prysk je nedaleko parkoviště hospoda Albena, která je ovšem zavřená a nevypadá, že by se brzy měla otevírat. V Horním Prysku je pak hospoda u Ševce s dětským hřištěm, ovšem otevírá až pozdě odpoledne. Takže nám zbyla jediná možnost občerstvení u přírodního koupaliště v Horním Prysku.
 

Zajímavosti

Jestli byste si chtěli výlet prodloužit, můžete v obci Horní Prysk pokračovat po modré značce směrem na Tetřeví vrch 569 m n. m. a Střední vrch 593 m n. m. ze kterých mají být super výhledy. Po této modré značce pak přijdete zpět do Dolního Prysku.

Po cestě na tento výlet se určitě zastavte k Kamenickém Šenově a zajděte si na Panskou skálu, kde se natáčela Pyšná princezna. Jedná se o kamenné varhany vzniklé sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu.

Vloženo: 02. 05. 2018
Autor:
Karel
Profil autora