NaTreku.cz

Výlet na skalní vyhlídku Jehla nad Českou Kamenicí

Pohoří, oblast / Stát

Lužické hory / Česko

Roční období

Jaro

17. 04. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 238 m

↓ 238 m

Délka

4.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 473 m n.m.

min. 312 m n.m.

Turistická mapa Lužické hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 238 m
Sklesané metry: 238 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE
  5. V době výletu, tj. 17.4.2021 je vyhlídka Ponorka nepřístupná

Krátký okružní výlet přes 3 skalní vyhlídky u České Kamenice

Nástupní místo

Parkoviště na kraji obce Česká Kamenice při vstupu do lesa. Parkoviště je zdarma. Místa je zde dost.
 

Popis treku

U parkoviště jsem se napojil na modrou značku, která vedla po široké lesní cestě. Lehce jsem stoupal a přibližoval se ke skalní Jehle, která občas vykukovala mezi stromy. Pod skálou jsem opustil širokou cestu a po stezce jsem začal prudce stoupat vzhůru. Stoupání není dlouhé, ale je docela strmé. Nakonec jsem po stezce došel na skalní vyhlídku. Z ní se nabízejí krásné výhledy směrem na Děčínský Sněžník, Lužické hory a část Českého středohoří. Jelikož se blížil déšť, pokračoval jsem brzy v cestě dál.

Začal jsem sestupovat po modré značce. Po napojení na žlutou jsem si udělal malou odbočku k vytesaným oltářům ve skalách. Vrátil jsem se zpět a pokračoval po žluté značce. Ta mne kolem další vytesané kapličky dovedla na vyhlídku Tell-Platte. Z ní jsou výhledy přeci jen omezenější. Dál jsem pokračoval po široké cestě k vyhlídce Ponorka. Ta byla v době mého výletu v rekonstrukci. Opravuje se zábradlí a lávky. Proto je nepřístupná. Výhled je však možný z nižšího patra vyhlídky. Od Ponorky jsem začal sestupovat zpět do Kamenice. Stezka vede kolem skalního útvaru Žába. Nakonec jsem se po široké cestě vrátil zpět do Kamenice na parkoviště.
 

Náročnost

Krátký výlet, který zvládnou i malé děti. Celou dobu se jde po značené cestě. Trošku prudší je výstup na Jehlu. To se jde po úzké lesní stezce. Naopak zbytek trasy se jde mírně z kopce. Technicky není na trase žádný problém. Je ideální i pro procházku se psem.
 

Dostupnost vody

Trasa je krátká, stačí 0,5 litru vody. Po cestě jsem žádnou možnost doplnit vodu neviděl.
 

Vrcholy

Ze skalní vyhlídky Jehla 478 m n.m. jsou skvělé výhledy jak na Lužické hory, tak i na okolní krajinu, např. Děčínský Sněžník.
 

Nebezpečí

Trasa je jednoduchá po značených cestách. Na samotnou vyhlídku Jehla vede úzká stezka a na skále je zábradlí. Nicméně na malé děti je nutné dát na tomto místě pozor. Jinak není na trase žádný problém.
 

Jídlo

Je dobré mít nějakou lehkou svačinku sebou. Po cestě žádné občerstvení není.
 

Zajímavosti

Trasa výletu vede přes bratrské oltáře. Ty jsou částečně vytesané do pískovcový skal. Přesné datum vzniku oltářů není známo, pravděpodobně vznikly v 16. století. To sem chodili údajně na tajné mše katolíci. Po bitvě na Bílé hoře místo zase navštěvovali evangelíci. Od 19. století sloužily oltáře nejen jako poutní místo, ale i jako turistický cíl. Postupně bylo místo doplňováno sochami, obrazy a byl zhotoven i dřevěný oltář. V roce 1887 zde vznikla křížová cesta. Další opravy areálu proběhly v letech 1915 a 1923. Další opravy se dočkal až v roce 1993 a hlavně v roce 2011, kdy byly na místo doplněny i kopie poničených soch a obrazů.
 

Vloženo: 26. 04. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora