NaTreku.cz

Okružní výlet s dětmi kolem Zeleného vrchu v Lužických horách

Pohoří, oblast / Stát

Lužické hory / Česko

Roční období

Léto

09. 07. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 168 m

↓ 168 m

Délka

4.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 490 m n.m.

min. 347 m n.m.

Turistická mapa Schillerovy vyhlídky v Lužických horách

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 168 m
Sklesané metry: 168 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - malá

Nenáročná trasa vhodná pro malé děti u Cvikova v Lužických horách

Nástupní místo

Auto necháváme na ulici Březová u plotu, hned vedle Pivovarského rybníku. Další možnost je nechat auto zdarma na parkovišti u Pivovaru Cvikov, kde stejně většina turistů skončí po výletu na oběd nebo večeři.
 

Popis treku

Z ulice Březová ve Cvikově, kde necháváme auta, vycházíme severně po zelené značce. Asi po 300 metrech se u rozcestníku Pod lesním divadlem napojujeme na žlutou turistickou značku a jdeme mirným soutpáním k lesnímu divadlu, které nechal v pískovcovém lomu vybudovat cvikovský ochotnický spolek v roce 1920. Jde o celkem velkou plochu ohraničenou skalní stěnou. Do dnes zde zůstala ve skále vytesaná místnost s okénkem.

Od lesního divadla pokračujeme lesní cestou stále po žluté, po chvíli míjíme vyhlídku Švýcárnu - jdeme téměř v mlze, ještě trochu mrholí - vyhlídku jsme přehlédli :). Žlutá značka, tzv. Cvikovický okruh nás asi po 1 km přivede na Schillerovu vyhlídku. Cesta sem je většinou široká, pohodlná. Máme výhledy přímo do mraku, ale tušíme, že za pěkného počasí pohled na Lužické hory skvělý.

Od vyhlídky p. Schillera pokračujeme po Cvikovickém okruhu lesní cestou zpět - stále po žluté značce. Asi po 1,5 km přícházíme zpět k autům a přesouváme se na oběd do restaurace Pivovaru Cvikov. Jestli někdo jezdíte elektromobilem, tak přímo na parkovišti u pivovaru mají dobíjecí stanice (AC).
 

Náročnost

Jedná se o nenáročný výlet na max. 2 hodiny (bez malých dětí to je výlet na hodinu). Trasa je vhodná i pro malé děti (bezproblémově vyzkoušeno s dětmi od 3 let). Kočárek by s menší námahou měl trasu projet také (nevyzkoušeno). Trasa vede po lesních cestách, není zde žádné prudké stoupání nebo technicky obtížné místo.
 

Dostupnost vody

Výlet je na cca 2 hodiny, takže není nutné si s sebou brát pití (možná jen pitíčka pro děti). Stejně po výletu pravděpodobně skončíte v restauraci Pivovaru Cvikov, kde tekutiny doplníte :).
 

Vrcholy

Cestou žádný vrchol nezdoláme, ale na trase jsou dvě vyhlídky (Švýcárna a Schillerova). Teoreticky je možné neznačenou lesní cestou zdolat Zelený vrch 586 m n. m., kolem kterého Cvikovský okruh vede.
 

Nebezpečí

Jde opravdu o velmi jednoduchý a krátký výlet, vhodní i pro malé děti. Na trase se nenachází žádné nebezpečné, exponované místo, ani technicky obtížný terén. Díky tomu, jak je trasa krátká, tak lze okruh projít i za hrošího počasí a za chvíli se usušit v blízké restauraci.
 

Jídlo

Na výlet není třeba žádné občerstvení, 2 hodiny bez jídla vydržíte. Možná jen pro děti je vhodné pitíčka a nějakou svačinu, kdyby bylo nejhůř. Po výletu doporučuji zajít a oběd / večeři do restaurace Pivovaru Cvikov (pivo i jídlo slušné).

Vloženo: 16. 07. 2020
Autor:
Karel
Profil autora