NaTreku.cz

Okružní trasa na Popovu skálu v Lužických horách

Pohoří, oblast / Stát

Lužické hory / Česko

Roční období

Léto

24. 07. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 347 m

↓ 347 m

Délka

7.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 565 m n.m.

min. 384 m n.m.

Turistická mapa Lužických hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 347 m
Sklesané metry: 347 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Nenáročný trek na skvělou vyhlídku Popova skála v Lužických horách

Nástupní místo

Malé neplacené parkoviště v obci Dolní Sedlo u rozcestníku turistických značek. Obec Dolní Sedlo leží kousek od Hrádku nad Nisou na východě Lužických hor.
 

Popis treku

Z obce Dolní Sedlo jsem se vydal po široké cestě k lesu. Vede zde i zelená značka. Tu jsem však v lese opustil a pokračoval po široké cestě dál. Asi po půl kilometru jsem se napojil na modrou značku a začal jsem po modré značce stoupat lesem. Cesta přešla v užší stezku a brzy jsem se ocitl u prvních skal. Ty již patřily Kohoutímu vrchu. Ten se však musí podejít a poté jsem na Kohoutí vrch 535 m n. m. vystoupal po prudké pěšince. Výhled na Lužické hory je krásný.

Dál jsem pokračoval po modré značce. Ta mírně klesla k odbočce na Popovu skálu. Pokračoval jsem tedy stále rovně a brzy jsem došel ke skalám. Na samotný vršek skal je možné se dostat díky železným schodům. Výhled z Popovy vyhlídky je neuvěřitelný. Jelikož je vysoko nad stromy, výhled je dokonale panoramatický. Je tak možné vidět Jizerské hory, Ještěd, Lužické hory nebo České středohoří. Nádhera.

Z vyhlídky jsem sešel zpět na modrou značku po pěšině, která je zde vyšlapaná. Sice je prudší, ale bez problémů se dá po ní sejít na širokou cestu. Po ní jsem pokračoval k rozcestí Podkova, kde jsem odbočil na zelenou a sešel do Krásného dolu. Po široké cestě jsem pokračoval po červené značce až pod Vraní skály. Zde jsem odbočil a po zelené došel ke skalám. Ty jsou však určeny spíš horolezcům a moc výhledů pro turisty nenabízejí. Vrátil jsem se tedy do Krásného dolu a po modré se vrátil zpět k autu v Dolním Sedle.
 

Náročnost

Velmi příjemný výlet v úžasné krajině. Trasa vede po širokých lesních cestách nebo stezkách. Je zde několik prudších výstupů (hlavně ke Kohoutímu vrchu). Na Popovu vyhlídku jsou instalovány železné schody, naopak u Vraních skal není žádné jištění a vyhlídky jsou omezené. Trasa je ideální pro děti a psy, kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Na cestě jsem nenarazil na žádný pramen či studánku, natož na hospodu. Proto je nutné mít pití vlastní, stačí 1,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Z vrchů Kohoutí vrch 535 m n.m.a hlavně Popova skála 535 m n.m. se nabízejí skvělé výhledy na okolní pohoří - Jizerské hory, Ještědsko - Kozákovský hřbet, Lužické hory, České středohoří.
 

Nebezpečí

Celá cesta je bez problémů průchozí. Jde se po širokých cestách nebo stezkách. Výhled z Popovy skály je jištěn zábradlím.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení ani hospoda, je nutné mít nějakou vlastní svačinu.
 

Zajímavosti

Popova skála se nachází ve východní části Lužických hor nad Krásným dolem. Původně byla vhodná jen pro horolezce, ale na začátku 20. století inženýr Hugo Lubisch z Lückendorfu se rozhodl skálu zpřístupnit turistům. U skály tak vznikla i chata a na vrchol skály byly instalován železné schody. To však bylo již po náhlé smrti Huga Lubische z Lückendorfu. V roce 1934 hrozila skála sesuvem a musela být podezděna. Tím se zabránilo jejímu zřícení. Za druhé světové války byla chata u skály zničena, vyhlídka však zůstala turistům k dispozici dodnes. Více zde.

Vloženo: 05. 08. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora