NaTreku.cz

Naučnou stezkou pod Santiniho kostelem na Zelené hoře

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

09. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 71 m

↓ 70 m

Délka

3.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 610 m n.m.

min. 568 m n.m.

Turistická mapa Žďáru nad Sázavou

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 71 m
Sklesané metry: 70 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO
  4. Přelidněnost - vysoká, zejména u kostela sv. Jana Nepomuckého

Krátký výlet s dětmi okolo Konvetnského rybníku a návštěva UNESCO kostela na Zelené hoře

Nástupní místo

Nenáročný výlet s dětmi kolem Konventského rybníku pod kostelem svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO) začínáme na neplaceném parkovišti před Zámkem Žďár nad Sázavou, jehož součástí je také kostel Nanebevzetí pany Marie a sv. Mikuláše a Studniční kaple panny Marie.
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme jižním směrem, přejdeme barokní most a překročíme silnici Santiniho. Tím se dostáváme na Naučnou stezku Okolo Zelné hory. Jdeme po asfaltce směrem od zámku ke Konventskému rybníku. Přejdeme hráz rybníka a zde se napojíme na žlutou značku, která nás po schodech (foto) dovede do blízkého (cca 150 mterů) kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO). Rozhodneme se pro krátkou návštěvu kostela od geniálního stavitele Santiniho-Aichla.

Po prohlídce se opět po schodech vracíme na naučnou stezku k hrázi rybníka Konvent a pokračujeme cca 200 metrů po asfaltce. Pak zahneme na lesní cestu, stále po značené Naučné stezce Okolo Zelné hory. Míjíme přístřešek s informační tabulí a pokračujeme místy po dřevěné lávce (foto) až na vyhlídku na Konventský rybník a zámek Žďár nad Sázavou (foto). Kousek za vyhlídkou míjíme další přístřešek. To už Naučná stezka zahýbá na dřevěný mostek přes mokřady zpět směrem k zámku. 

Charakter cesty se nemění, jdeme stále po lesní cestě, později po asfaltce. Stoupání i klesání jsou minimální, kočárky cestu zvládají bezproblémů. Za necelou hodinu jsme zpět u zámku jdeme na oběd do restaurace Táferna.
 

Náročnost

Celou cestu se jde po asfaltce, dřevěných lávkách a lesních pěšinách. Díky minimálnímu převýšení se jedná o velmi jednoduchý a krátký výlet bez obtížných úseků. Trasa je vhodná pro malé děti, kočárky i psy (vše vyzkoušeno :)).
 

Dostupnost vody

Na tento výlet s sebou nepotřebujete mít žádnou vodu, jdete jen jednu hodinu. Navíc na začátku i konci výletu je hned vedle parkoviště restaurace Táferna, nebo se můžete osvěžit v kavárně v areálu zámku, kolem kterého vede naše trasa.
 

Nebezpečí

Na této jednoduché trase nehrozí žádné nebezpečí. Lze ji absolvovat i za zhoršeného počasí, nikde nehorzí uklouznutí. Větší opatrnosti je třeba pouze při přechodu po silnici zpět k parkovišti.
 

Jídlo

Na tento výlet není třeba nést žádné jídlo ani pití (snad jen malý dětem pro jistotu). Výlet trvá cca jednu hodinu, za kterou dorazíte zpět do Žďáru nad Sázavou. My jsme obědvali v restauraci Táferna (průměrná kvalita, hlad zahnal - žádný gastro zážitek to nebyl).
 

Zajímavosti

Za návštěvu určitě stojí jak žďárský zámek, tak kostel svatého Jana Nepomuckého  na Zelené hoře. V prostorech zámku můžete navštívit muzeum nové generace, galerii kinských nebo si jít ulovit čerstvého pstruha v zámeckých sádkách (více informací o zámku ve Žďáru nad Sázavou najdete na oficiálním webu www.zamekzdar.cz).

Kousek nad zámkem je pak téměř nutností navštívit Zelenou horu a kostel od Santiniho. Kostel byl postaven v letech 1720 – 1722 s cílem oslavit Jana Nepomuckého jako mocného patrona a světce. O výjimečnosti stavby od Jana Blažeje Santiniho-Aichla svědčí vzájemný průnik složitých prostorových útvarů a dynamičnost stavební hmoty. Více informací o kostele nalezente na oficiálním webu www.zelena-hora.cz 

Vloženo: 09. 08. 2018
Autor:
Karel
Profil autora