NaTreku.cz

Výlet na skalní útvar Pokličky v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj

Pohoří, oblast / Stát

Kokořínsko - Máchův kraj / Česko

Roční období

Jaro

14. 04. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 209 m

↓ 208 m

Délka

6.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 344 m n.m.

min. 240 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 209 m
Sklesané metry: 208 m

Nenáročný okružní výlet na skalní útvary Pokličky a Jestřebické Pokličky v Máchově kraji

Nástupní místo

Výlet začínáme na neplaceném lesním parkovišti na rozcestí Pokličky u silnice spojující Kokořínský Důl a Vojtěchov.
 

Popis treku

Náš výlet v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj začal velmi zprudka. Parkoviště se totiž nachází těsně pod skalním útvarem Pokličky a tak nás čekal výstup po dřevěných schodech. Ty jsou ve výborném stavu a po chvilce jsme se ocitli na úrovni horní části Pokliček. (foto) Po krátkém odpočinku jsme se vrátili po schodech zpět.

Napojili jsme se na červenou turistickou cestu, která vede kolem mokřad. (foto) Poté jsme se napojili na zelenou značku a došli jsme do osady Vojtěchov. Pokračovali jsme dál po zelené, která nás přivedla do lesa. Necelý kilometr za Votěchovem je odbočka na skalní útvar Jestřebické pokličky. Stezka k nim je velmi prudká a vede mezi skalami po kořenech stromů. (foto) Po obhlídce Jestřebických pokliček jsme se vrátili zpět na turistickou značku.

Po ní jsme lehce vystoupali do obce Jestřebice. Zde jsme se napojili na modrou značku. Ta nás provedla obcí a asi 300 metrů za obcí jsme odbočili na lesní stezku. Po ní jsme sestupovali kaňonem do údolí. Kolem nás byly stále krásné pískovcové útvary. (foto) Nakonec nás značka přivedla zpět na parkoviště pod Pokličkami.

Náročnost

Jednoduchý výlet vedený po značených stezkách. Náročnější je jen výstup na Jestřebické pokličky. Ten je veden ve velmi prudkém terénu. Na slavnější sklaní útvar Pokličky jsou vybudovány dřevěné schody. Jinak se jde po širokých cestách nebo stezkách. Přesto výlet není vhodný pro kočárek. S dítětem v manduce je možné okruh absolvovat s výjimkou výstupu na Jestřebické pokličky. Pro psa je to ideální trasa, neboť se může osvěžit v potoku v údolí.
 

Dostupnost vody

V sezoně a o víkendech je možné doplnit tekutiny v hospůdkách v obci Jestřebice. Nám stačilo 1,5 litru vlastních zásob vody.
 

Možnosti přespání

Možností ubytování je v okolí spousta. V letní sezoně je však nutné rezervovat nocleh hodně dopředu, neboť je CHKO Kokořínsko-Máchův kraj velmi oblíbeným cílem turistů - v létě je problém najít v krajině místo bez dalších lidí.
 

Vrcholy

Na trase nejsou žádné horské vrcholy. Většina cesty je vedena v kaňonech mezi pískovcovými skalními bloky.
 

Nebezpečí

Náročnější je výstup na Jestřebické pokličky. Stezka je vedena ve velmi prudkém svahu po kořenech stromů. Hlavně za mokra je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Na vrcholu Jestřebických pokliček není žádné zábradlí, proto je nutné hlídat hlavně děti, aby se nepřibližovali k okrajům skalních bloků.
 

Jídlo

V sezoně je možné občerstvení v hospůdkách v obci Jestřebice - například sympatická hospůdka se zahrádkou Drákulova krčma hned naproti autobusové zastávce.
 

Zajímavosti

Skalní útvar Pokličky patří k nejznámějším v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Jejich vznik začal v období druhohor, kdy zde bylo moře a začaly se zde usazovat písečné sedimenty. Ve třetihorách byly ztmelovány různými minerálními tmely a proto mají rozdílnou odolnost vůči vnějším jevům - vítr, voda, mráz atd. Nejpevnější část jsou samotné pokličky, které jsou spojeny železitým tmelem. Postupně tak dojde k odpadávání spodní části pokliček a nakonec se celé pokličky zřítí do údolí. Koho zajímá téma geologie Pokliček více, doporučujeme informace na webu geology.cz

Vloženo: 26. 04. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora