NaTreku.cz

Výlet k propasti Macocha v Moravském krasu

Pohoří, oblast / Stát

Moravský kras / Česko

Roční období

Zima

17. 02. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 268 m

↓ 268 m

Délka

9.6 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 495 m n.m.

min. 334 m n.m.

Turistická mapa Moravského krasu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 268 m
Sklesané metry: 268 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - v zimě minimální
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Jednoduchá túra k nejhlubší propasti v Česku - Macoše

Nástupní místo

Náves v obci Vílémovice. Ty leží na silnici spojující Jedovnice a Ostrov u Macochy.
 

Popis treku

Z Vilémovic jsem se vydal po zelené značce směrem ke Sklanímu mlýnu. Ta mne vyvedla z vesnice a poté pokračuje po polní cestě kolem fotbalového hřiště. Asi po 500 metrech se cesta změní v úzkou stezku, po které jsem sestoupil do údolí. Zde se cesta napojuje na lesní asfaltku, ale během mé cesty to bylo jedno velké kluziště. Po této cestě jsem pokračoval v údolí a brzy se začaly kolem mne zvedat vysoké skály a údolí se zužovalo. Začaly se objevovat první malé jeskyně. Prošel jsem úzkou soutězskou a nakonec jsem došel ke vchodu do Kateřinské jeskyně. Dál jsem pokračoval po asfaltce k rozcestí u Skalního mlýnu.

Odtud jsem pokračoval po modré značce, která vede údolím řeky Punkvy. V létě tu je plno cyklistů a turistů, ted v zimě jsem zde byl sám. Nakonec jsem došel až k vývěru Punkvy. Pokračoval jsem dál po modré, prošel kolem stanice lanovky a došel jsem až k rozcestníku Pod Salmovkou. Zde začíná stoupání k propasti Macocha. Stezka vede v několika serpentinách. Chodník je skvěle upravený, na závěr se jde po schodech. Nakonec jsem došel k horní vyhlídce na Macochu.

Opět jsem ocenil, že absolvuji tento výlet v zimě, neboť zde nikdo nebyl. V létě je to tu jako na Václaváku. Od Macochy jsem pokračoval po červené značce. Ta vede nejprve lesem, poté klesá po asfaltce do krásného údolí. Po pěšině jsem přešel toto údolí na druhou stranu a napojil se na silnici, po které jsem se vrátil do Vilémovic.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Celou dobu se jde po lesních pěšinách nebo lesních asfaltkách. Převýšení je malé. K propasti Macocha výstup usnadňují schody. Trasu není možné projet s kočárkem, pro děti a psy je ideální.
 

Dostupnost vody

Po cestě je několik možností občerstvení. První je u Kateřinské jeskyně. Další je jídelna Skalní mlýn. Poté je občerstvení u Punkevní jeskyně a samozřejmě u horní vyhlídky na Macochu.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na chatě Macocha u horní vyhlídky nebo v hotelu Skalní mlýn.
 

Vrcholy

Většina trasy vede v hlubokém údolí, žádný vrchol na trase není. Vyhlídka je samozřejmě u Macochy.
 

Nebezpečí

V zimním období může být cesta mezi skalami v hlubokém údolí pokryta ledem a tak to může klouzat. Jinak se jde po značených trasách a většinou širokých cestách. Technicky velmi jednoduché. Výstup k horní vyhlídce na Macochu usadňují schody. V létě je nutné dávat pozor na cyklisty a turistické vláčky, neboť trasa mezi Skalním mlýnem a vývěrem Punkvy je velmi frekventovaná.
 

Jídlo

Po cestě určitě hlady neumřete, neboť možností najíst se je několik. První u Kateřinské jeskyně, další jídelna Skalní mlýn, občerstvení u vývěru Punkvy a u horní vyhlídky na Macochu.
 

Zajímavosti

Propast Macocha je hluboká 138 metrů a je tak nejhlubší propastí ve střední Evropě. Do propasti je možné nahlédnout ze dvou vyhlídek ve výši 90 a 138 metrů nad dnem propasti. Propast vznikla zborcením stropu velkého podzemního dómu. Dnem propasti protéká ponorná říčka Punkva. První zaznamenaný pokus o zdolání dna Macochy je z roku 1723, kdy se na dno nechal spustit mnich Lazarus Schope. Krásné záběry Macochy naleznete v pořadu ČT Minuty z přírody.

Další zajímavé informace o CHKO Moravský kras nalzenete na webu www.ochranaprirody.cz nebo v pořadu ČT Klenoty naší přírody.

Vloženo: 20. 02. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora