NaTreku.cz

Okružní výlet na rozhlednu Horní les na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

22. 04. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 197 m

↓ 197 m

Délka

5.5 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 774 m n.m.

min. 583 m n.m.

Turistická mapa Svratecké hornatiny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 197 m
Sklesané metry: 197 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO, ale v na poli a v lese to bude drncat
  4. Přelidněnost - na jaře malá

Krátká nenáročná trasa na rozhlednu Horní les u Rovečného

Nástupní místo

Auto jsem nechal na neplaceném parkovišti u obchodního střediska v obci Rovečné. Obec se nachází na odbočce ze silnice mezi obcemi Olešnice a Bystré.
 

Popis treku

Od obchodního střediska jsem se vyrazil po červené značce. Ta se ovšem brzy stáčí doleva, ale já pokračoval rovně a obec Rovečné jsem opustil u místního JZD. Pokračoval jsem po polní cestě (foto), která takřka rovně vede směrem k rozhledně. Cesta samozřejmě stoupá, ale není to žádné prudké stoupání. Cesta v horní části vede mezi remízky a poté vstupuje do lesa. Po chvilce jsem odbočil do leva a poté jsem pokračoval až k rozhledně Horní les 774 m n. m. (foto).

Na rozhlednu vede točité schodiště a jelikož se jedná o ocelovou konstrukci, výstup je poměrně vzdušný. Výhledy z plošiny jsou skvělé, mě ale brzy vyhnala přibližující se bouřka.

Pokračoval jsem tedy po cestě od rozhledny a brzy jsem se napojil na červenou turistickou značku. Začal jsem lesem sestupovat zpět. Na rozcestí U Dudlíkovice jsem odbočil vlevo a pokračoval přes Dudkovickou hájenku do stejnojmenné osady. Zde se jmenuje červená turistická značka Hřídelná cesta. To mne již dohnal déšť a tak jsem šel poměrně svižně. Z osady jsem se poté po asfaltce (foto) vrátil zpět do obce Rovečné.
 

Náročnost

Jednoduchý a bezproblémový výlet. Část cesty sice vede mimo turistické značky, ale jde se po široké polní a lesní cestě a tak není problém s orientací. Převýšení není velké, takže trasu bez problémů zvládnou i méně fyzicky zdatní turisté. Trasa je vhodná pro děti a psi. Kočárek by na polní cestě asi dost drncal, ale projede.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádný pramen nebo studánka. Tekutiny lze nakoupit v obchodě na začátku trasy u obchodního domu. Cesta je krátká, mě stačilo 0,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Jediným výškovým bodem na trase je kopec s rozhlednou Horní les 774 m n. m. a je to nejvyšší bod Hornosvratecké vrchoviny. Výhled z rozhledny je ted skvělý a ničím nerušený.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá. Není zde žádný nebezpečný nebo nepříjemný úsek. Snad jen samotný výstup na rozhlednu je vzdušný, neboť schody jsou z ocelových mříží a je tak celou dobu vidět na zem.
 

Jídlo

Na cestě není žádné občerstvení nebo hospoda. Trasa je ale krátká, stačí malá svačina na dodání energie a trocha balené vody.
 

Zajímavosti

Rozhledna na nejvyšším bodě Hornosvratecké vrchoviny - Horním lese 774 m n. m. (foto) byla postavena v roce 2002. Je součástí telekomunikačního vysílače. Přístupná je od 15 dubna do 15 října. Vstup je bezplatný. Jedná se o ocelovou konstrukci, vyhlídková plošina je ve výšce 38 metrů, bezpečně tak překonává vzrostlé stromy na vrcholu kopce a umožňuje tak skvělý výhled. Počet schodů na vyhlídkovou plošinu je 201. Z dobrého počasí je možné směrem na sever spatřit Jeseníky nebo Orlické hory. Více informací o rozhledně Horní les najdete také zde.

Vloženo: 18. 05. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora