NaTreku.cz

Rodinný výlet na rozhlednu Mařenka u Třebíče

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

25. 03. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 125 m

↓ 125 m

Délka

7.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 710 m n.m.

min. 592 m n.m.

Turistická mapa Českomoravská vrchovina

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 125 m
Sklesané metry: 125 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO

Výlet na rozhlednu Mařenka z obce Bítovánky

Nástupní místo

Auto jsme zanechali u Hospůdky Pod Mařenkou v obci Bítovánky. Není zde sice parkoviště, ale dá se zaparkovat podél silnice. Druhá možnost je parkoviště u místního obchodu.
 

Popis treku

Z obce Bítovánky jsme se vydali po široké cestě, po které vede i modrá turistická značka. Cesta stoupá jen mírně a jde se velmi pohodlně. Navíc jsou po celou dobu krásné výhledy na jižní část Českomoravské vrchoviny, takže cesta i s malými dětmi rychle ubíhala. Po krátké pasáži, kdy se jde lesem, cesta opět pokračovala po poli. Napojili jsme se na další širokou cestu, která vede z obce Lesná a po ní pokračovali dál k rozhledně. Okolí kolem rozhledny Mařenka bylo dříve hustě zalesněné. Bohužel kvůli kůrovci je nyní les kolem rozhledny vykácen. Po širkoké cestě jsme došli k rozhledně. Výstup na ni je pro lidi, kteří mají strach z výšek lehce náročný. Kolem schodiště a vyhlídkové plošiny je jen ocelové pletivo, takže je poměrně vzdušná. Výhledy jsou ovšem skvělé. A my měli opravdu štěstí, takže jsme viděli i rakouské Alpy.

Po odpočinku jsme se vydali zpět. Chvilku jsme šli po stejné cestě, ale brzy jsme odbočili vlevo na další lesní cestu. Vede tudy i značka, která vede nejkratší trasou do obce Bítovánky. Cesta opět vede vykáceným lesem. Později cesta pokračuje po polních cestách. Nakonec jsme zdárně došli zpět k autu v obci Bítovánky.
 

Náročnost

Jedná se pohodový výlet, s malým převýšením. Celou dobu se jde po širokých cestách. V podstatě by trasu projel i kočárek. My jsme výlet absolvovali s malými dětmi a bylo to úplně bez problémů.
 

Dostupnost vody

Pití jsme měli vlastní. Na trase žádná studánka nebo hospoda není. V obci Bítovánky je obchod a hospoda. V sobotu bylo vše zavřené.
 

Vrcholy

Z vrcholu Mařenky 711 m n.m. je díky rozhledně skvělý výhled na celou jižní část Českomoravské vrchoviny. My jsme měli skvělou viditelnost, takže jsme na jižním horizontu viděli i Alpy.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto jednoduchá a bezpečná. Jde se po širokých cestách. V létě zde bude asi více cyklistů. Samotná rozhledna je poměrně nová a tudíž dobře udržovaná. Výstup na vyhlídkovou plošinu je lehce vzdušný, zábradlí kolem schodiště je z ocelových lan a proto je celou dobu vidět do krajiny kolem rozhledny.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Proto je nutné mít svačinu sebou. U rozhledny jsou lavičky, kde je možné posvačit. V obci Bítovánky je hospoda i obchod, ale kdy mají otevřeno, to netuším.
 

Vloženo: 26. 03. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora