NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu Miloňová u Velkých Karlovic

Pohoří, oblast / Stát

Hostýnsko-vstetínská hornatina / Česko

Roční období

Podzim

09. 11. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 275 m

↓ 275 m

Délka

5.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 844 m n.m.

min. 580 m n.m.

Turistická mapa okolí Velkých Karlovic

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 275 m
Sklesané metry: 275 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Podzimní výlet na rozhlednu Miloňová

Nástupní místo

Velké parkoviště v obci Leskové, která je součástí Velkých Karlovic. Parkoviště je přímo u silnice č. 487 pod Spa hotelem Laterna.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem se vydal směrem k Spa hotelu. Chvilku po asfaltce, brzy jsem však odbočil na louku. Jedná se vlastně o sjezdovku, takže stoupání bylo velmi prudké. Nejprudší z celé cesty. Nad loukou jsme se napojil na zelenou značku a vstoupil jsem do lesa. Cesta dál stoupá, ale již ne tak prudce. K rozhledně vede široká lesní cesta. Po asi 1,5 kilometru cesty lesem jsem došel k rozhledně. Byl krásný podzimní den a tak byly skvělé i výhledy. Nejvíce se krajina otevírá směrem na Javorníky.

Po krátkém odpočinku jsem se vydal zpět. Rozhodl jsem se pro trošku jinou cestu. Od rozhledny jsem po červené značce začal sestupovat lesem. Brzy jsem se prudce stočil doleva a pokračoval v sestupu. Napojil jsem se na lesní asfaltku. Po ní jsem pokračoval k obci Leskové. Nakonec jsem sestoupil zpět k parkovišti po louce a kolem spa hotelu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet většinou po značených širokých lesních cestách. Jednoznačně nejnáročnější je výstup po loukách hned nad parkovištěm. Ten je opravdu prudký. V další část cesty také samozřejmě stoupá, ale již ne tak prudce. Trasa je ideální pro rodiny s dětmi.

Dostupnost vody

Na trase není žádné občerstvení, je proto dobré mít alespoň 1 litr tekutin sebou.
 

Vrcholy

Z vrcholu Miloňová 846 m n.m. jsou výhledy na Javorníky, Beskydy nebo Hostýnské vrchy.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná. Není zde žádný komplikovaný úsek. Celou dobu se jde po širokých lesních cestách.
 

Jídlo

Na trase samotné není žádné občerstvení nebo hospoda. V obci Leskové je Karlovský minipivovar Pod Pralesem nebo restaurace Galik. Je dobré mít nějakou svačinu vlastní.
 

Zajímavosti

Rozhledna Miloňová byla otevřena v říjnu 2012. Postavena byla podle návrhu architekta Antonína Závady. Konstrukce je dřevěná s šindelovou střechou a vysoká je 24 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20 metrů. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
 

Vloženo: 09. 11. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora