NaTreku.cz

Výstup na svatý Hostýn a přechod části Hostýnských vrchů

Pohoří, oblast / Stát

Hostýnsko-vstetínská hornatina / Česko

Roční období

Jaro

01. 04. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 551 m

↓ 551 m

Délka

9.6 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 716 m n.m.

min. 408 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 551 m
Sklesané metry: 551 m

Nenáročný okružní trek v Hostýnských vrších s výstupem na poutní místo, horu Hostýn

Nástupní místo

Výlet začínáme na malém parkoviště u červené turistické značky u lesní školky. To se nachází necelý kilometr za obcí Chvalčov u silnice č. 437. Obec Chvalčov téměř navazuje na městečko Bystřice pod Hostýnem.
 

Popis treku

Výstup na poutní místo Hostýn začal hned zprudka. Cesta po červené značkce při vstupu do lesa začala nabírat prudce výšku. Po stezce jsme tak stoupali vzhůru. Po čase jsme překročili silnici, která vede na vrchol a pokračovali jsme lesní stezkou. (foto) Nakonec nás značka přivedla mezi jednotlivá zastavení křížové cesty. (foto) To jsme již byli v podstatě na vrcholu Hostýna. Vystoupali jsme pár schodů a ocitli jsme se před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie.

Pokračovali jsme po schodech dolů a napojili se na žlutou značku. Po ní jsme šli asi půl kilometru. Poté jsme odbočili na modrou značku, která vede po hřebeni vrchů. Následoval lehký sestup do sedla Bukovina. Zde jsme se napojili na asfaltovou cestu. Po ní jsme začali opět stoupat. Přešli jsme opět na lesní stezku a vystoupali na vrchol Skalný. Z něj se otevírají krásné výhledy do kraje. (foto) Ze sedla jsme pokračovali po zelené značce. Cesta opět mírně klesá a kolem nás se objevují zajímavé skalní útvary. Nakonec jsme po cestě došli k rozcestníku Klapinov. Zde jsou opět krásné výhledy do kraje. (foto)

Napojili jsme se na červenou značku a začali klesat lesem. Rozhodli jsme se, že ještě vyběhneme na zříceninu hradu Obřany. (foto) Poté jsme se vrátili zpět pokračovali v sestupu. Cesta vede lesem, občas hlubokým úvozem. Došli jsme do údolí říčky Bystřička. Podel říčky jsme se poté vrátili na parkoviště.

Náročnost

Nejnáročnější je hned úvodní část cesty, tedy výstup na Hostýn. Je nutné vystoupat víc jak 300 výškových metrů. To není zrovna málo. Další část treku je již pohodová s malými převýšeními. Celou dobu se jde po značených cestách. Malý problém byl s orientací, neboť po vichřici zde bylo pokáceno hodně stromů a občas chybí i značky. Jinak cestu zvládnou i malé děti, není však vhodná pro kočárek. Často se jde po lesních stezkách plných kamenů a kořenů.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit v restauraci na vrcholu Hostýna a poté ve studánce Táborského a Ondrúškův pramen pod hradem Obřany.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na vrcholu Hostýna v poutních domech, , více informací najdete přímo na hostyn.cz
 

Vrcholy

Během cesty se vystoupá na Hostýn 735 m n.m. a doporučuji vystoupat na vrchol Skalný 709 m n.m., ze kterého jsou krásné výhledy.
 

Nebezpečí

Celá trasa je vedená po značených cestách. Není zde žádné nebezpečné nebo exponované místo. Většinou se jde po lesních nebo polních cestách, případně lesní asflatce.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na vrcholu Hostýna v restauraci, více informací najdete přímo na hostyn.cz
 

Zajímavosti

Hostýn je významným mariánským poutním místem na Moravě, je také nejnavštěvovanější poutní místo na Moravě. Na jeho vrcholu se nachází křížová cesta od Dušna Jurkoviče, rozhledna a bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Ta byla postavena v letech 1721 - 1748. Po požáru byla obnovena v letech 1841 - 1845. První legendy o tomto poutním místě vznikly za války s Tatary ve 13. století, kdy se po vpádu Tatarů na Moravu na vrchol Hostýna uchýlili lidé z okolí. Následná bouře je ochránila před nepřátelským vojskem.

Sportovněji založené turisty bude určitě zajímat, že na Hostýnských vrších se běhá ultra trailový závod Hostýnská osma (více na www.hostynskaosma.cz) nebo cyklomaratón Hostýnská 50ka (více info na www.hostynska50ka.cz).

Vloženo: 04. 04. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora