NaTreku.cz

Výlet přes zříceninu hradu Valečov v Českém ráji

Pohoří, oblast / Stát

Český ráj / Česko

Roční období

Podzim

12. 10. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 224 m

↓ 224 m

Délka

8.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 356 m n.m.

min. 260 m n.m.

Turistická mapa Český ráj

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 224 m
Sklesané metry: 224 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. 2 - Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - velká, zvlášť v okolí hradu Valečov

Jednoduchý okružní výlet přes hrad Valečov a Branžež v Českém ráji

Nástupní místo

Parkoviště za obcí Boseň na okraji Českého ráje. Parkoviště je v sezoně zpoplatněné. Odtud je to jen kousek na hrad Valečov.
 

Popis treku

Od parkoviště jsem po značce brzy došel k hradu Valečov. Pokračoval jsem dál po zelené značce. Ta vede kolem skalních bloků, ve kterých jsou vysekané světničky. V nich dříve žily celé rodiny. Cesta vede lesem a mírně klesá. Nakonec jsem došel do osady Zápudov. Pokračoval jsem lesem dál po zelené značce. Cesta ještě chvíli vede lesem, poté po loukách, po kterých jsem došel do vesnice Branžež.

Zde jsem opustil zelenou značku. Prošel jsem kolem hospody a chvilku pokračoval kolem domů. Brzy jsem však odbočil na polní cestu (foto). Ta je značena jako cyklostezka. Cesta vede po okraji louky. Při vstupu do lesa jsem se napojil na modrou značku. Kousek od tohoto napojení je také studánka Hrdinka, kde lze doplnit vodu (foto).

Dál vede široká lesní cesta. Asi po 500 metrech jsem odbočil doleva a vystoupal k obětnímu kameni, který je zde vytesán. Poté jsem se vrátil na širokou cestu. Po ní jsme došel až k malé silničce. Brzy jsem se napojil na červenou značku. Ta mne dovedla po loukách a lesem zpět ke hradu Valečov (foto) a parkovišti.
 

Náročnost

Jednoduchý a krátký výlet po většinou značených cestách. Jde se po lesních stezkách ( v okolí hradu Valečov terén trošku divočejší) nebo širokých cestách. Převýšení je minimální. Výlet je ideální pro děti i psy. Pro kočárky trasa vhodná není.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je přímo u hradu Valečov. Restaurace v obci Branžež. Po cestě je ještě studánka Hrdinka, za obcí Branžež.
 

Možnosti přespání

Okolí obce Branžež je turisticky velmi vyhledávané. Jsou zde jak penziony, tak kempy u Komárovského rybníka.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Většinou se jde po polních nebo lesních cestách. Dobré je si dávat pozor při prolézání světniček u hradu Valečov. Ty jsou vytesány v pískovcových blocích. V létě po cestě určitě potkáte cyklisty, nezřídka elektrokolisty.
 

Jídlo

Občerstvení je u hradu Valečov. Dále je možné se najíst v obci Branžež, kde je hospoda Černá Louže, v létě u Komárovského rybníka.
 

Zajímavosti

Hrad Valečov byl postaven na začátku 14. století. Původně se jednalo o dřevěný hrad. Hrad je částečně vytesán do pískovcových skal. V době husitských válek byl hrad dobyt a vypálen. Nakonec ho získali Valdštejnové, ovšem hrad přestal sloužit šlechtě a od roku 1652 je uváděn jako pustý.

V okolí hradu jsou vysekány do okolních pískovcových skalních bloků světničky. Ty sloužily pro chudé řemeslníky jako byty. Nakonec byli všichni v roce 1892 vykázáni do obecního chudobince. Hrad je zpřístupněn od května do října. Více na oficiálních stránkách hradu zde nebo v pořadu ČT Krajina hradů známých a neznámých zde.
 

Tip na výlet

Český ráj je známý svými pískovcovými skalami. Asi nejznámější skalní bludiště jsou Prachovské skály. Výlet do těchto skal je popsán i na našem webu - Okružní výlet Prachovskými skalami

Vloženo: 17. 10. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora