NaTreku.cz

Výlet na Velikou Planinu ve Slovinsku

Pohoří, oblast / Stát

Kamnicko-Savinjské Alpy / Slovinsko

Roční období

Léto

03. 07. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 454 m

↓ 454 m

Délka

7.3 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1585 m n.m.

min. 1189 m n.m.

Turistická mapa Velika Planina

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 454 m
Sklesané metry: 454 m

Užitečné informace

  1. Poplatek za parkování - 10 Euro/den, platí se přímo na parkovišti

Výlet za krávami a salašemi na Veliké Planině ve Slovinsku

Nástupní místo

Placené parkoviště jihovýchodně od Veliké Planiny. Silnička sem vede ze sedla Volovljek. Parkování stojí 10 Euro na den.
 

Popis treku

Na parkoviště pod Velikou Planinou jsme se dostali poměrně brzy, takže nebyl problém s místem. Jinak je parkoviště doslova přecpáno auty. Vydali jsme se po silnici směr hory. Brzy jsme přešli na lesní stezku a po vstupu do lesa jsme začali prudce stoupat. Tato část výletu je fyzicky nejnáročnější. Po opuštění lesa ještě chvilku pokračovalo stoupání, ale brzy jsme se již ocitli mezi prvními salašemi. Pokračovali jsme po široké cestě až na Malou planinu. Zde je již salaší více, stejně jako pasoucích se krav. Prokličkovali jsme mezi dobytkem a dali si občerstvení na chatě Jarški dom na Mali planini.

Poté jsme pokračovali po stezce k další chatě -Domžalski dom na Mali planini. Za ní jsme se napojili na širokou cestu a došli jsme k salaším Veliká Planina. Zde již bylo opravdu hodně lidí, neboť z druhé strany náhorní plošiny sem vede lanovka. Po odpočinku a prohlídce salaší a krav jsme se vydali zpět. Šli jsme po úzké stezce na hraně náhorní plošiny. Vrátili jsme se přímo na Malou planinu. Poté jsme sestoupili stejnou cestou jako vedl výstup zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a příjemný výlet do netradiční krajiny salaší. Celou dobu se jde po širokých cestách nebo lesních stezkách. Nejnáročnější je lesní výstup od parkoviště. Místy je lehce prudký. Ale není dlouhý a brzy jste na náhorní plošině. Zde již není žádný problém. Ideální výlet pro děti, které budou nadšeny ze všudepřítomných krav.

Dostupnost vody

Na trase je několik chat s hospodou. My jsme si dali odpočinek na Malé Planině, ale další jsou rozesety takřka všude. Proto stačí jen 1 litr tekutin na osobu.
 

Možnosti přespání

Na pastvinách je mnoho salaší, kde je možné se ubytovat. Některé salaše jsou velmi luxusně zařízené.
 

Vrcholy

Nejvyšší bod Veliké Planiny je 1 668 m n.m. Výhledy z planiny jsou úchvatné, zvlášť na horské štíty Kamnicko-Savinjských Alp.
 

Nebezpečí

Jedná se o pohodový trek, ideální pro rodiny s dětmi. Snad je dobré si dát pozor na krávy, které jsou občas docela drzé. Jinak se jde celou dobu po širokých cestách, jen v lese je klasický chodník.
 

Jídlo

Na planině je několik chat, kde je možné se občerstvit. I tak jsme měli nějakou svačinu sebou.
 

Zajímavosti

Veliká Planina plní funkci pastviny pro dobytek již od 15. století, kdy sem přiváděli krávy lidé z města Kamnik a okolí. Tím šetřili půdu v údolí. Na zimu se vždy krávy stěhovaly zpět do údolí. Za druhé světové války bylo hodně salaší vypáleno německými vojáky. Po válce však došlo k obnově salaší. Celkem je na Veliké Planině 202 salaší. Stavba dalších je zakázána.
 

Vloženo: 17. 07. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora