NaTreku.cz

Rodinný výlet na kopec Kalvárie na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

14. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 171 m

↓ 171 m

Délka

7.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 593 m n.m.

min. 490 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 171 m
Sklesané metry: 171 m

Jednoduchý výlet s dětmi z Radešína na kopec Kalvárie na Vysočině

Nástupní místo

Parkoviště u hospody Balónový hotel v Radešíně.
 

Popis treku

Od hospody jsme se vydali kolem rybníka k zámku v Radešíně (foto). Zde jsme se napojili na červenou značku. Přešli jsme silnici a odbočili doprava na polní cestu. Po ní jsme se vydali směrem k Bobrové. Nejprve jsme šli po široké cestě mezi poli. Poté se značka stočila doleva a sestoupili jsme po úzké stezce k říčce Bobrůvka (foto). Zde je stezka velmi úzká. Nakonec jsme kolem Bílkova mlýna došli na začátek městyse Bobrová. Pokračovali jsme po červené značce. Přešli jsme po lávce Bobrůvku a vyšli na náměstí. Zde je krásný kostel Petra a Pavla. V místním obchůdku jsme si koupili pochutiny a chvilku si odpočinuli.

Z náměstí jsme kolem kostela začali mírně stoupat. U konce Bobrové jsme odbočili doprava. Zde začíná i křížová cesta, která vede na vrchol Kalvárie. Cesta je široká a bez problémů jsme vystoupili na vrchol kopce Kalvárie 594 m n. m. (foto). Pokračovali jsme po naučné stezce lesem dál. Po dosažení druhého vrcholu jsme začali klesat, stále po červené turistické značce. Zde cesta zmizela a značky vedou volným terénem v lese. Nakonec jsme se napojili na polní cestu, po které jsme došli až k asfaltové silnici. Tu jsme přešli a po další polní cestě jsme se vrátili zpět do Radešína.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Malé převýšení je jen z Bobrové na kopec Kalvárie 594 m n. m. Tam jsme se trošku v horkém počasí zapotili. Poté je dobré dávat pozor při sestupu z kopce na silnici spojující Podolí a Bobrovou. Ačkoliv se jedná o naučnou stezku, jde se ve volném terénu v lese, cesta zde není. Proto také není možné absolvovat cestu s kočárkem. Malé děti trasu zvládnou bez problémů.
 

Dostupnost vody

Tekutiny jsme doplnili v obchodě v Bobrové. Zde je také hospoda, ale otevřeno má spíš večer. My zde byli dopoledne a bylo zavřeno.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné v Balonovém hotelu v Radešíně, kde začíná a končí výlet. Určitě je spousta penzionů i v okolních obcích.
 

Vrcholy

Na trase jsme vystoupali na kopec Kalvárie 594 m n. m. Výhledy na okolní krajinu znemožňují okolní stromy.
 

Nebezpečí

Trasa je jednoduchá a bez problémů ji zvládnou i malé děti. Jediný krkolomější úsek je sestup lesem z Kalvárie. Ačkoliv je to naučná stezka, jde se volným terénem, částečně mezi kameny. Ale větší problém to není.
 

Jídlo

Výlet začíná i končí u Balónové restaurace v Radešíně. Vaří dobře, pivo je taky v pohodě. V Bobrové jsou také hospody (otevřeno mají až večer), my tam byli dopoledne a tak jsme koupili sušenky a další pochutiny v místním obchodě přímo na náměstí u kostela.
 

Zajímavosti

V Radešíně vede trasa kolem zámku Radšín. Zámek byl postaven v roce 1597 a první majitel byl Samuel Radešínský z Radešína. Od 17. století patřil žďárskému klášteru. Od roku 1826 patřil rodině Schneiderů až do roku 1945. V tomto roce byl zámek zestátněn a sloužil jako byty pro statek v Křižanově, což přispělo k devastaci zámku. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví. Probíhá jeho rekonstrukce. Majitel zámku zde zároveň buduje centrum balónového létání.

Vloženo: 22. 07. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora