NaTreku.cz

Výlet z Panské Lhoty na hrad Rokštejn na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

27. 06. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 131 m

↓ 131 m

Délka

5.5 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 516 m n.m.

min. 430 m n.m.

Turistická mapa okolí Rokštejna

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 131 m
Sklesané metry: 131 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vstup na hrad je zpoplatňený, 25 Kč/osoba

Okružní výlet na hrad Rokštejn

Nástupní místo

Auto jsem zaparkoval v obci Panská Lhota u místního obchodu. Nějaké oficiální parkoviště jsem v obci neviděl. Do Panské Lhoty vede silnice z Brtnice.
 

Popis treku

Auto jsem nechal u místního obchodu. Ten byl sice zrovna zavřený, ale v jiné dny má otevřeno a je tak možné si zde nakoupit zásoby na výlet. Z obce jsem se vydal po zelené značce, což je zároveň cyklostezka. A proto se jedná o asfaltku. Z Panské Lhoty se jde ke hradu překvapivě z kopce. Ten je totiž situován v údolí Brtnice. Ke hradu jsem došel velmi rychle. Během mé návštěvy byla pokladna zavřená, takže jsem hned vstoupil do areálu zříceniny. Jinak je myslím vstup 25 Kč/ dospělá osoba.

Po důkladné prohlídce jsem se vydal dál údolím Brtnice. Od hradu vede již jen úzká stezka. Ta kopíruje tok říčky. Stezka je sice úzká, ale dobře průchodná. Nakonec jsem došel do širokého údolí, kde jsou i chaty. Zde jsem si chtěl udělat odbočku na zříceninu hrádku Přímělkov, ale tak nějak jsem nenašel cestu k němu. Ten je na skále nad říčkou a prostě netuším, kudy se k němu z údolí dostat.

Vydal jsem se tak na protější stranu údolí. To jsem již opustil značené cesty. Cesta z údolí je dobře viditelná, ale při vstupu do lesa je již dost zarostlá. Nakonec jsem vystoupal na okraj lesa a pokračoval po polní cestě. Chvilku jsem se napojil na modrou značku, ale brzy jsem ji opět opustil a po asfaltce se začal vracet zpět do Panské Lhoty. Asfaltka již nikam neodbočuje, výhledy po cestě jsou velmi hezké. Bez problémů jsem se vrátil zpět k autu v Panské Lhotě.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet částečně po značených cestách. Část trasy vede mimo značené trasy, ale po širokých cestách. Lehký problém byla dost zarostlá cesta z údolí říčky Brtnice lesem. Polní cesty poté byly úplně v pohodě. Kolem říčky Brtnice vede úzká stezka. Naopak k hradu Rokštejn cyklostezka. Trasa ideální pro děti a psy. Kočárek ji neprojede. Je ale možné bez problémů dojet s kočárkem z Panské Lhoty ke hradu.
 

Dostupnost vody

Když jsem byl na hradě, pokladna byla zavřená, tak nevím, jestli zde prodávají nějaké pití. Studánka je poté pod zříceninou Přímělkova u chatové osady. Mě stačilo 1,5 litru vody.
 

Vrcholy

Na trase se nejde přes žádný vrchol. I samotný hrad je v údolí říčky Brtnice.
 

Nebezpečí

Na cestě ke hradu je nutné dát pozor na cyklisty, jde se po cyklostezce. Podél Brtnice vede stezka, je úzká, ale dobře zřetelná. Za mokra však může klouzat. Jinak je trasa naprosto bez problémů.
 

Jídlo

Nevím jestli je nějaké občerstvení na hradě. Pokladna byla zavřená. Jiná hospoda po cestě není. Proto je dobré mít nějakou vlastní svačinu.
 

Zajímavosti

Zřícenina hradu Rokštejn leží nad údolím říčky Brtnice. Jedná se o jednu z nejzachovalejších zřícenin na Vysočině. Založen byl na konci 13. století a nesl jméno Rutuštejn podle jeho zakladatele Rutha. Ve 14. století jej získal moravský markrabě Jan Jindřich, který hrad významně rozšířil. V době husitských válek patřil hrad Zikmundovi z Valdštejna a byl obležen, dobyt a pobořen katolickým jihlavským vojskem. V polovině 15. století byly zbytky hradu nouzově zajištěny, ale již nesplňoval svůj úkol. Valdštejnové totiž přenesli své sídlo do blízké Brtnice. Rokštejn je zapsán na seznamu kulturních památek ČR.
 

Vloženo: 30. 06. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora