NaTreku.cz

Výstup s dětmi na hory Gruft a Schoberriegel ze sedla Turracher Höhe

Pohoří, oblast / Stát

Nockberge / Rakousko

Roční období

Léto

30. 06. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 625 m

↓ 625 m

Délka

9.3 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2232 m n.m.

min. 1780 m n.m.

Turistická mapa pohoří Nockberge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 625 m
Sklesané metry: 625 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO, školního věku
  3. Přelidněnost - malá, jedná se spíše o lyžařské středisko

Nenáročný přechod hor Gruft nad sedlem Turracher Höhe v pohoří Nockberge

Nástupní místo

Výstup začínáme na parkovišti u spodní stanice Panorama v sedle Turracher Hoehe.
 

Popis treku

Zaparkovali jsme u spodní stanice lanovky Panorama v sedle Turracher Höhe, známého lyžařského střediska. V létě je tu lidí méně, nicméně příroda pohoří Nockberge je nádherná. Vycházeli jsme cca v 11 hodiny dopoledne, kdy mlha spadla. V sedle jsme se napojili na naučnou stezku Turracher 3 Seen Weg. Po ní jsme vyšli z turistického střediska, prošli jsme kolem jezera Grünsee a pokračovali po stezce až za chatu Karlhütte. Za chatou jsme stezku opustili a pokračovali po neznačené cestě, která podcházela celý masiv hory Gruft směrem na jih. Cesta vede řidkým lesem a po planinách. Asi po 1,5 kilometru jsme došli k červené značce.

Napojili jsme se na ni a začali v serpentinách stoupat na Gruft. Ještě chvilku vede cesta řidkým lesem, ale brzy jsme se ocitli v otevřené krajině. Po jižním hřebenu hory jsme vystoupali na vrchol hory Gruft 2 232 m n.m. Po odpočinku jsme pokračovali po hřebínku směrem na sever a brzy jsme došli i na druhý vrchol, horu Schoberriegel 2 208 m n.m. Poté již následoval poměrně prudký sešup zpět dolů do sedla. Stezka vede po hřebeni hory a nakonec nás dovedla k horní stanici lanovky. Odtud jsme sešli zpět do sedla po sjezdovce. Zpět jsme se dostali cca v 16 hodin. Času na zastávky a svačiny bylo dost.
 

Náročnost

Jedná se o alpskou horsku túru pro začátečníky. Cesta byla v dolních partiích mix šotoliny a lesní cesty, v horních partiích úzká turistická stezka nebo alpský horský chodník.
 

Dostupnost vody

Během treku nám stačilo 1 litr na osobu, kterou jsme měli koupenou. Vodu lze nabrat na WC dolní stanice lanovky Panorama v Turracher Hoehe (funguje i v létě). Pramen jsme po cestě neviděli.
 

Možnosti přespání

V sedle Turracher Höhe je několik možností ubytování v hotelech a penzionech.
 

Vrcholy

Na tomto treku zdoláte vrchol Gruft 2 232 m n.m. -  z něj je vidět severním směrem nejvyšší vrchol pohoří Nockberge - Eisenhut 2 441 m n.m ., Schoberrigel 2 208 m n.m., dominuje východním pohledům z Turracher Höhe, stíní pohledu z Turracher Höhe na Gruft.
 

Nebezpečí

Jedná se o jednoduchý výlet po horských stezkách. V horních partiích je veden v otevřené krajině, takže hlavně v létě je nutné dát pozor na případné bouřky. Jinak na trase nehrozí žádné nebezpečí, nejsou zde exponované úseky.
 

Vybavení

Na tento trek stačí jen základní oblečení do hor. Dobré kotníkové boty, bunda proti dešti nebo větru. Trekové hole nejsou nutné, převýšení není velké.
 

Jídlo

Restaurace jsou v sedle Turracher Höhe. Po cestě žádné občerstvení není. Stačily nám balené svačiny, ovoce, čokoládové tyčinky.
 

Zajímavosti

V průsmyku Turracher Höhe, který naleznete na hranici Štýrska a Korutan, na vás čeká skvostná příroda bez chaosu alpských megastředisek. V zimě můžete využít lyžařský areál, který tvoří 38 kilometrů sjezdovek (spojuje je 14 lanovek). První lyžování zde můžete začít už během října a lyžuje se až do začátku května. Na jezeře Turrachsee v průsmyku najdete ledové plochy pro bruslaře i pro vyznavače curlingu. Nebo si můžete užít orientální lázně – hammam. Více informací o středisku najdete na oficiálním webu průsmyku Turracher Höhe.

Vloženo: 04. 10. 2018
Autor:
bob
Profil autora