NaTreku.cz

Přechod části hřebene Nockberge přes 5 dvoutisícovek

Pohoří, oblast / Stát

Nockberge / Rakousko

Roční období

Jaro

20. 06. 2020

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1372 m

↓ 1372 m

Délka

18.7 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2320 m n.m.

min. 1757 m n.m.

Turistická mapa Gurktaler Alpen

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1372 m
Sklesané metry: 1372 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku s kondičkou)
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - na jaře malá

Okružní hřebenová túra v okolí Turracher Höhe přes vrchol Bretthöhe

Nástupní místo

Vycházíme z neplaceného parkoviště u stanice lanovky vedoucí na bobovou dráhu. Ještě ve druhé polovině června lanovka nebyla v provozu a parkoviště prakticky prázdné.
 

Popis treku

Z parkoviště od lanovky v Turracher Höhe jdeme po červené značce směrem ke Schwarzsee. Cesta vede po asfaltce a následně po šotolině (foto). Na rozcestníku u jezera se dáváme doprava opět na červenou značku, která vede až na hřeben. Cesta vede z větší části lesem nebo po mýtinách s pasoucími se kravami. Zhruba po hodině chůze podcházíme horu Engele Rieglu 1 976 m n. m. - červená značka nevede přes jeho vrchol.

Scházíme na mýtinu se dvěma hospodářskými staveními a stádem pasoucích se krav. Z mýtiny vstupujeme do lesa a z tohoto místa začíná mírné stoupání (foto), které bude pokračovat až do sedla Rapitzsattel na hřebeni. Kousek pod sedlem potkáváme pasoucí se koně (foto), žadonící o něco k snědku - opravdu se nejedná o plachá zvířata, naopak :).

Konečně se po cca třech hodinách chůze dostáváme na hřeben. Ze začátku jde spíše o menší náhorní plošinu, která postupně přechází v užší cestu. Hned od začátku hřebenovky fičí celkem slušný vítr (podle windy.com mohly být na hřebeni porvy až 20 m/s). Vítr neustává po celé trase na hřebeni. Nacházíme pouze několik málo závětrných míst vhodných pro odpočinek a nějakou tu svačinu.

První vrchol nás čeká Lattersteighöhe 2 264 m n. m. Horu nejdříve obcházíme po širší kamenité cestě ze severu (foto). U nouzového přístřešku Schutzhütte Lattersteighöhe ostře zatočíme doprava na užší stezku a jsme na vrcholu.

Odtud už vede hřebenovka spíš po kamenité stezce, místy užší a strmější (foto). Hned další zdolanou dvoutisícovkou je nejvyšší vrchol na trase, Bertthöhe 2 320 m n. m. I když to slovo "nejvyšší" je trochu s rezervou, protože druhá a třetí nejvyšší hora na trase je pouze o 1 m, respektive o 2 metry nižší. Jedná se o Hoazhöhe 2 319 m n. m. a Kaser Höhe 2 318 m n. m. Od Hoazhöhe je stezka již širší, bez strmějších srázů. 

Někteří z naší skupiny si ještě vyběhli na Gruft 2 232 m n. m. a zdolali tak na trase šest dvoutisícovek. Ostatní jsme tuto horu podešli traverzem směrem k Schoberrieglu 2 208 m n. m. Odtud je již vidět jezero Turrachersee i s celým střediskem (foto). Jako vždy nepříjemné klesání nezabralo ani hodinu - jde pouze o 400 výškových metrů k jezeru.


Vybavení

Stačí klasické vybavení na vysokohorskou turistiku - ideálně kotníčkové boty (přeci jen jdete delší dobu po kamenitých stezkách), funkční oblečení 2 až 3 vrstev, nepromokavou bundu a trekové hole. 


Počasí a webové kamery

Při plánování této trasy doporučujeme sledovat webové kamery na oficiálním webu střediska Turracher Höhe - najdete zde i základní informace o počasí. Pro detailní předpovědi počasí pak windy.com
 

Náročnost

Trasa vede po různých druzích povrchu. Ze začátku jdeme po asfaltce, šotolině, následně lesních a polních cestách. Na hřebenu se pak cesta mění v kamenitou, místy užší stezku. Na trase se nenacházejí žádná vyloženě exponovaná místa. Na několika úsecích na hřebenu je stezka úzká s nutností použití rukou - ale o žádné lezení se nejedná. Trasu v pohodě zvládnou turisté odkojení Ostrým Roháčem nebo Vysokými Tatrami, stejně tak jako děti školního věku s dobrou fyzičkou. Pro psy trasa vhodná není.
 

Dostupnost vody

Na trase se nenachází žádná horská chata, kde byste mohli vodu dokoupit. Ze začátku cesty, pod hřebenem, potkáte dost potůčků a pramenů, kde je možné vodu nabrat. Díky všudy přítomným pasoucím se kravám a divokým koňům bych však s pitím této vody bez použití filtrace hodně váhal. Nám stačilo 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Ve středisku Turracher Höhe je mnoho možností k ubytování, stačí si na bookingu vybrat :). My jsme využili ubytování v hotelu Sundance Mountain Resort přímo u jezera (na jaře 2020 stál jeden apartmán pro 4 osoby cca 4 000 Kč).
 

Vrcholy

Trek vede v pohoří Gurktaler Alpen, které je součástí vetšího horského celku Nockberge. Na trase jsme zdolali hned 5 vrcholů přesahujících 2 000 m n. m.: Lattersteighöhe 2 264 m n. m., Bertthöhe 2 320 m n. m. (nejvyšší vrchol trasy), Hoazhöhe 2 319 m n. m., Kaser Höhe 2 318 m n. m., Schoberriegel 2 208 m n. m. Jižním směrem je pak možné vidět masivy Julských Alp, Dolomit a Karavanek. Severním směrem pak lze spatřit Nízké Taury.
 

Nebezpečí

Jedná se o bezpečnou trasu, kde se nenachází žádné objektivně nebezpečné místo (typu exponované rampy nebo řetězů). Některé části hřebene jsou více kamenité s prudkými srázy, ale vždy je dostatek místa pro odpočinek nebo bezpečnou chůzi. Jelikož se téměř polovina trasy odehrává na hřebeni, je asi největším nebezpečím možnost bouřek, respektive blesků. Je nutno tuto trasu plánovat pouze za dobrého počasí, respektive bez bouřek.
 

Jídlo

Každý jsme jídlo řešili jinak. Někomu stačila tyčinka, čokoláda a menší svačina, někdo měl s sebou i teplou expediční stravu. Na celodenním treku s převýšením kolem 1 500 výškových metrů je třeba energii průběžně doplňovat - žádná horská chata, kde byste se cestou najedli zde není - až v cílovém středisku Turracher Höhe.
 

Zajímavosti

V průsmyku Turracher Höhe, který naleznete na hranici Štýrska a Korutan, na vás čeká skvostná příroda bez chaosu alpských megastředisek. V zimě můžete využít lyžařský areál, který tvoří 38 kilometrů sjezdovek (spojuje je 14 lanovek). První lyžování zde můžete začít už během října a lyžuje se až do začátku května. Na jezeře Turrachsee v průsmyku najdete v zimě ledové plochy pro bruslaře i pro vyznavače curlingu. Nebo si můžete užít orientální lázně – hammam. Více informací o středisku najdete na oficiálním webu průsmyku Turracher Höhe.

Vloženo: 28. 06. 2020
Autor:
Karel
Profil autora