NaTreku.cz

Pohoří Dolomity

Dolomity jsou považovány za jeden z přírodních divů světa. Rozprostírají se na severu Itálie. Celé pohoří se skládá z mnoha menších skupin. Neexistuje zde souvislý hřeben. Nejvyšší hora je Marmolada 3 343 m n. m.. Zde také najdeme největší ledovec v Dolomitech. Jednotlivé skupiny jsou složeny z vysokých skalních štítů, které padají hluboko do údolí.

V celém pohoří je rozvinutá infrastruktura. Silniční sedla jsou i ve výškách přes 2000 m. Najdeme zde také velké množství lanovek, proto je zde turistický ruch v zimním i letním období velmi silný. Dolomity jsou proslavené také díky feratám. Tyto původně vojenské chodníky z 1. světové války v současné době slouží jako atraktivní jištěné cesty. Vysoké skalní stěny jsou též rájem pro horolezce. Cetrem Dolomit je uváděno městečko Cortina d´Ampezzo.

Dolomity
Nejvyšší hora

Marmolada 3 343 m n. m.

Seznam hlavních vrcholů

Antelao 3 264 m n. m.
Tofana di Mezzo 3 244 m n. m.
Monte Cristallo 3 221 m n. m.
Civetta 3 220 m n. m.
Gran Vernel 3 210 m n. m.

Dolomity se dělí

Sella; Marmolada; Tofana; LangkofelgruppeGeislergruppe; Peitlerkofelgruppe; Puezgruppe; Fanesgruppe; Schlerngruppe; Rosengarten; Latemar; Pala; Lüsner Berge; Civetta; Pelmo; Marmarole; Cadini-Gruppe; Cristallogruppe; Sorapiss; Antelao; Lagorai; Bosconero; Vette Feltrine; Schiara; Pragser Dolomiten; Sextenské Dolomity

Chráněná území

Přírodní park Dolomiti d'Ampezzo
Přírodní park Dolomiti Friulane
Přírodní park Paneveggio
Přírodní park Fanes-Sennes-Braies
Přírodní park Dolomiti Bellunesi
Přírodní park Puez
Přírodní park Dolomiti di Sesto
Přírodní park Sciliar
Přírodní park Monte Corno

Další informace

Patří do systému: Jižní vápencové Alpy
Je v zemích: Itálie
Převládající horniny: dolomit; vápenec 

Zajímavé odkazy

Tipy na výlety v pohoří Dolomity