NaTreku.cz

Trek s ferratou Scala Menighel v horské skupině Tofana

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

10. 08. 2008

Náročnost

B / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1267 m

↓ 1875 m

Délka

15.8 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2778 m n.m.

min. 2024 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1267 m
Sklesané metry: 1875 m

Horská túra kolem Tofany di Rozes v Dolomitech s krátkou ferratou

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Passo Falzarego, do kterého vede silnice z města Cortina d´Ampezzo. Samotný trek začal u horní stanice lanovky Lagazuoi.
 

Popis treku

Trek v krásném prostředí horské skupiny Tofana jsme si hned na začátku zjednodušili využitím lanovky. Po příjezdu do silničního sedla Passo Falzarego (foto) jsme nasedli do kabinkové lanovky a vyjeli jsme až do výšky 2 650 m n. m. Zde se nachází chata Rifugio Lagazuoi. Od ní jsme šli nejprve na vyhlídkový vrchol Lagazuoi Piccolo. Výhledy z něj jsou opravdu jedinečné. (foto) Poté jsme se vrátili zpět k chatě Rifugio Lagazuoi a po značené cestě jsme se vydali směrem k trojici Tofan. Cesta vede po pohodlném horském chodníku. Nejprve jsme poměrně výrazně klesli. Tak jsme se ocitli v nádherném vysokohorském údolí, kdy se nad námi tyčili okolní skalní obři. (foto) Po pěšině jsme pokračovali až ke kolmé stěně. Zde se cesty rozdělovali. Ferrata Scala del Menighel překonává skalní stupeň přímo po skobách, chodník tento stupeň obcházel. My byli připraveni na ferratu a tak jsme se vyrazili přímo do skály. Skála je asi 70 metrů vysoká a totálně kolmá. Jsou zde vybudovány skoby, po kterých jsme se dosatali až na hranu skály. Jištění je dobré, ale jedná se o poměrně vzdušný úsek. (foto) Nad skálou jsme se napojili na chodník a vystoupali jsme po něm až na chatu Rifugio Giussani. Zde jsme si dali pivko a odpočinuli jsme si.

Z chaty jsme pokračovali po značené stezce, která v serpentinách sestupovala do údolí. Na prvním rozcestníku jsme odbočili do prava a začali jsme tak podcházet Tofanu de Rozes. Cesta traverzovala svah a pohodlně nás začala vracet zpět k sedlu Passo Falzarego. Cesta vede také kolem zbytků opevnění z 1 světové války, což bylo příjemné zpestření. (foto) Po chodníku jsme se bez potíží vrátili do sedla, kde jsme si v hospůdce dali zasloužené pivko.
 

Náročnost

Krásná túra v srdci horské skupiny Tofana. Jediné a klíčové místo je asi 70 metrů vysoká skalní stěna, ve které jsou vybudované stupy - ferrata Scala del Menighel s obtížností B. Jedná se o velmi exponované místo, kde je nutné mít jistící prostředky pro ferraty. Tento úsek se však dá obejít po normálním chodníku. Jinak se jedná o pohodovou túru po horských chodnících. Trasu zpestřují pozústatky opevnění z 1 sv. války.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné nabrat v sedle Falzarego nebo z potoka před nástupem na ferratu. Lepší je mít ale zásoby sebou (min. 1,5 litru na osobu). My jsme se poté ještě občerstvili na chatě Rifugio Giussani.
 

Možnosti přespání

Trek je možné zvládnout bez problémů za jeden den. Ubytování nabízí chata Rifugio Camillo Giussani, která leží v sedle mezi horami Tofana di Rozes a Tofana di Mezzo.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Lagazuoi 2 778 m n. m. jsou úžasné výhledy především na Marmoladu 3 343 m n. m. Dále jsou krásně vidět hory Piz Boe 3 152 m n. m., Civeta, skupina Tofan a mnoho dalších.
 

Nebezpečí

Jediné nebezpečné místo je ferrata Scala del Menighel. Ta překonává asi 70 metrů vysokou skalní stěnu. Jedná se o kramle zasekané do skály. Místo je velmi vzdušné, ale je dobře zajištěné. Zbytek treku je veden po horských chodnících, kde nehrozí žádné nebezpečí.

Vybavení

Na tento trek je nutné mít nejen klasické oblečení do hor - pevné boty, kvalitní oblečení včetně nepromokavé bundy. Potřebné je také vybavení na ferraty - ferratový set a přilbu.
 

Jídlo

Chaty na trase jsou dvě, na začátku Rifugio Lagazuoi a zhruba v polovině trasy Rifugio Giussani. Obě nabízejí bohaté menu. My jsme si dali jen pivko a stravovali jsme se z vlastních zásob.
 

Zajímavosti

Ferratu Scala del Menighel, která je jednoznačně nejtěžší část trasy, lze obejít po značené cestě. Trasu tak můžete projít po klasických chodnících a nepotřebujete vybavení na ferraty.

Tip na výlet

Tento trek vede kolem krásné hory Tofana di Rozes. Na její vchol vede jedna z nejkrásnějších ferrat v Dolomitech. Její popis naleznete i na našem webu - Ferrata Giovanni Lipella na Tofanu di Rozes
 

Vloženo: 28. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora