NaTreku.cz

Okružní trek s ferratou kolem hory Monte Paterno

Pohoří, oblast / Stát

Dolomity / Itálie

Roční období

Léto

14. 09. 2008

Náročnost

B

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 804 m

↓ 804 m

Délka

10.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2641 m n.m.

min. 2289 m n.m.

Turistická mapa Dolomity

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 804 m
Sklesané metry: 804 m

Vysokohorská túra s ferratou Innerkofler v Dolomitech

Nástupní místo

Parkoviště u chaty Rifugio Auronzo na konci mýtné cesty, která vede od jezera Lago di Misurina.
 

Popis treku

Využili jsme možnost ušetřit výškové metry a přijeli jsme na parkoviště u chaty Rifugio Auronzo autem po mýtné cestě. Od parkoviště jsme se vydali po široké cestě (foto) , která vedla atraktivním prostředím pod věžemi Tre Cime. Tyto věže jsme obešli a vystoupali jsme do sedla Paternsattel. Zde jsme opustili širokou cestu a vydali se po chodníčku k začátku ferraty, která vede na horu Monte Paterno 2 744 m n. m. a dál v masivu této hory. Hned začátek této ferraty je velmi atraktivní, neboť první metry vedou nízkou štolou z první světové války. (foto) Po opuštění štoly vede ferrata po chodníčku vysekanému do skal. Občas se zde najdou zbytky zdí a přístřešků z válečného období. Po chodníku jsme pokračovali dále a po chvíli jsme se ocitli na odbočce vedoucí k vrcholu Monte Paterno. Vzhledem k velkému množství lidí, kteří ve frontě čekali až budou moci po ocelových lanech vystoupat jsme se rozhodli, že vrchol vynecháme, a pokračovali jsme dál po chodníčku. (foto)

Ten je dobře jištěný, je zde i malá lávka přes skalní trhlinu. (foto) Nakonec se ferrata stočila na sever a začala klesat do údolí. (foto) Zde byl také konec jištěné cesty. Po normálním horské stezce jsme pak sestupili do údolí a napojili jsme se na cestu, po které jsme došli k chatě Rifugio Locatelli alle Tre Cime di Lavaredo. Odtud jsme pokračovali po široké cestě zpět do sedla Paternsattel, kde jsme se napojili na cestu, kterou jsme ráno šli od parkoviště. Po stejné cestě jsme se tak vrátili k autu mohli jsme tak opět obdivovat krásné skalní věže Tre Cime.
 

Náročnost

Pěší část trasy je vedena po širokých chodnících a je naprosto bez problémů. Žádný náročnější úsek se zde nenachází. Díky vysoko položenému parkovišti není náročné ani převýšení. Ferrata Innerkofler kolem hory Monte Paterno také není náročná, vede po chodnících z 1 sv. války. My jsme nakonec upustili od výtupu na samotný vrchol hory, neboť zde bylo velké množství lezců a nechtělo se nám čekat ve frontě.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné dobírat na chatách po cestě - Rifugio Auronzo, Rifugio Locatelli alle Tre Cime di Lavaredo a Lavaredo Hütte. Na tento trek s ferratou jsme měli každý 1,5 litru vody.
 

Možnosti přespání

Trasu je možné zvládnout za jeden den, není nutné přespávat. Jinak je možné spát na chatách na trase - Lavaredo Hütte, Rifugio Locatelli, Rifugio Auronzo a Rifugio Locatelli alle Tre Cime di Lavaredo.
 

Vrcholy

Z hory Monte Paterno 2 744 m. n. m. jsou krásné výhledy na známé sklaní věže Tre Cime a celé Sextenské Dolomity.
 

Nebezpečí

Pěší část trasy je úplně bez problémů, jde se po širokých cestách nebo stezkách. Na ferratě je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla a mít odpovídající vybavení (ferratový sed, helmu, rukavice), ale jinak je ferrata velmi bezpečná a nenáročná.

Vybavení

Na tento trek je nutné mít kompletní vybavení na ferraty - ferratový set s brzdou a přilbu. Dále kvalitní oblečení - pevné boty, funkční oblečení, včetně bundy do deště nebo větru.
 

Jídlo

Na chatách Lavaredo Hütte, Rifugio Locatelli alle Tre Cime di Lavaredo a Rifugio Auronzo je možné se občerstvit dobrým jídlem a pitím. My jsme se stravovali z vlastních zásob.
 

Zajímavosti

Cesta k hoře Monte Paterno vede kolem známých věží Tre Cime. Výstup na tyto skalní obry je možný jen pro horolezce. Je proto neuvěřitelné, že za první světové války bylo na vrchol těchto věží vytaženo dělo a ostřelovalo odtud pozice nepřítele. Ferrata kolem hory Monte Paterno je pozůstatkem chodníku z první světové války.

Tip na výlet

Dolomity jsou známé svými skalními útvary, které jsou protkané sítí jištěných cest. Bez problémů zde můžete absolvovat i výlety, které nejsou vůbec náročné a nepotřebují ani vybavení ani nějakou zvlášť dobrou kondičku. Jeden z nic najdete i na našem webu - Výlet na horu Cavallaza.
 

Vloženo: 29. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora