NaTreku.cz

Okružní trek ve východní části pohoří Nockberge

Pohoří, oblast / Stát

Nockberge / Rakousko

Roční období

Podzim

23. 10. 2021

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1160 m

↓ 1160 m

Délka

20.4 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2320 m n.m.

min. 1398 m n.m.

Turistická mapa Nockberge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1160 m
Sklesané metry: 1160 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale trénované
  3. Vhodné pro psy - ANO

Trek přes hory Bretthöhe a Großer Speikkofel v pohoří Nockberge

Nástupní místo

Lyžařské středisko Hochrindl. To se nachází jihovýchodně od pohoří Nockeberge.
 

Popis treku

Tato návštěva Alp začala poměrně netradičně. Z důvodu mrazivého počasí a jisté lenosti (nebo moudrosti) jsme se rozhodli nepřespávat první noc v autě nebo vedle něho ve stanu, ale pěkně v teple hotelu. Navíc jsme našli hotel JUFA přímo ve středisku Hochrindl, takže nebylo co řešit. Večer lehce pivo, kvalitní spánek, ráno zase vydatná snídaně a vyrazili jsme.

Výstup na hřeben Nockberge vlastně začíná sestupem. Museli jsme nejprve po cestě a sjezdovce klesnout do údolí potoka Gurk. Teprve od něj začal pravý výstup. Trasa vede nejprve po cestě lesem. Ten postupně řídne a nakonec jsme pokračovali po nevýrazné stezce svahem na hřeben hory Großer Speikkofel. Výhled lehce kazily mraky, ale zase dodávaly patřičnou dramatičnost. Po hřebeni jsme poté vystoupali na samotný velmi rozlehlý vrchol. K našem překvapení zde není vrcholový kříž, což je co říct v Rakousku. Poté jsme dál postupovali po travnatém širokém hřebenu k hoře Bretthöhe. Při výstupu na ni nás zahalily mraky a tak první chvíle na vrcholu nebylo nic vidět. Naštěstí se oblačnost částečně protrhala a my měli výhled na Nockberge a okolí.

Po krátkém odpočinku jsme lehce klesli do sedla. Tato část trasy je jako jediná vedena ve skalním terénu. Po stezce jsme přešli na horu Lattersteighöhe. Těsně pod ní se nachází nouzový bivak. Z vrcholu jsme pokračovali po široké cestě směrem na východ. Tím jsme začali opouštěn hřeben Nockberge. Klesání je velmi pozvolné a nabízí krásné výhledy do okolí. Nakonec se cesta stáčí k jihu a pozvolna klesá k hranici lesa. Zde jsme již potkávali více turistů z Hochrindlu. V lesní části nás opět zahalil mrak, ale jelikož se jde stále po široké cestě, tak nám to nijak nevadilo. Tak jsme nakonec došli až zpět do Hochrindlu.
 

Náročnost

Klasický alpský trek, který není technicky náročný. Trasa vede po alpských stezkách a planinách. Pouze hřebínek mezi horami Bretthöhe a Lattersteighöhe je vedený více ve skalním terénu. Sestup z hor je velmi pozvolný po široké cestě. Trasa je trošku delší, ale trénované děti ji zvládnou. Stejně jako psíci.
 

Dostupnost vody

Studánka je během výstupu na horu Großer Speikkofel u salaší Maieralm. Potom byly nějaké potůčky po cestě zpět, ale jelikož louky slouží pro pastvu krav, pití vody bych odtud asi nedoporučil. My jsem měli 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

My jsme noc po příjezdu strávili v hotelu JUFA přímo v středistku Hochrindl. Je zde ale více možností k ubytování. Přímo na trase je možnost přespání v bivaku pod horu Lattersteighöhe.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na tyto vrcholy - Großer Speikkofel 2 270 m n.m., Bretthöhe 2 320 m n.m. a Lattersteighöhe 2 264 m n.m. Výhledy jsou nejen na Nockberge, ale i na Vysoké Taury a Nízké Taury.
 

Nebezpečí

Jedná se o klasický alpský trek. Naprostou většinu času se jde po cestách nebo alpských stezkách. Exponovaná místa zde nejsou. Občas opřít se o ruce je potřeba při sestupu z Bretthöhe, ale i zde se nejedná o nic náročného. V podstatě je to ideální trasa pro turisty, kteří nemají ještě velké zkušenosti v Alpách.
 

Jídlo

Na trase není žádná horská chata, je tedy nutné mít vlastní zásoby. Trasa je poměrně dlouhá, takže kromě nějakých tyčinek je dobré mít i nějakou větší baštu.
 

Vloženo: 14. 11. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora