NaTreku.cz

Výstup s dětmi na horu Klomnock v pohoří Nockberge

Pohoří, oblast / Stát

Nockberge / Rakousko

Roční období

Léto

05. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 351 m

↓ 351 m

Délka

3.0 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 2331 m n.m.

min. 2022 m n.m.

Turistická mapa pohoří Nockberge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 351 m
Sklesané metry: 351 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Nenáročný výlet na horu Klomnock

Nástupní místo

Neplacené parkoviště u chaty Glockenhütte na horské silnici Nockalmstrasse. Jedná se o placenou silnici spojující silnice B95 a L19 severně od Villachu.
 

Popis treku

Pohoří Nockberge je výškově i charakterem něco mezi Nízkými Tatrami a Roháčemi. Sedlo u chaty Glockenhütte leží přibližně ve výšce 2 000 m n. m. Vrcholy nad sedlem, které jsou ve výšce cca 2 200 - 2 300 m n. m. jsou ideální pro rodinné túry s dětmi školního věku. Auta jsme nechali na parkovišti u chaty Glockenhütte, která se nachází v nejvyšším sedle známé horské silnice Nockalmstrasse. Pozor tato silnice je placená (18,50 euro za auto - rok 2018). Výstup na vrchol hory Klomnock 2 331 m n. m. je v celku jednoduchý a bezpečný. Největší ruch se odehrává přímo na parkovišti, protože zde zejména motorkáři zastavují a dávají si pauzu při jistě krásném 34 km dlouhém horském přejezdu.

Na pěšině je však lidí méně a výhledy ještě lepší. Výstup je celou dobu veden v otevřené krajině. Jde se po stezce, která je zařízlá do východního svahu hory. V horní části stezka vrchol mírně podchází a napojuje se na horský hřeben. Po něm jsme došli na vrchol. Na vrcholu Klomnock 2 331 m n. m. se Vám otevře výhled na jih směrem ke známému lázeňskému a lyžařskému středisku Bad Kleinkirchheim.

Na vrcholu jsme se moc dlouho nezdrželi, protože od východu se k nám blížila bouřka. Pro sestup jsme volili mírně odlišnou stezku, která se však profilem ani povrchem neodlišovala od té výstupové. Nejprve jsme pokračovali po hřebeni, který mírně klesal. Poté jsme začali výrazněji klesat po hraně hory. Na jejím úbočí jsme se stočili doprava a došli jsme zpět k parkovišti. Výlet se dá spíše nazvat výšlapem a při dobrém počasí ho lze zvládnout i v lehlé obuvi, bez svačiny a v krajním případě se obejdete i bez vody.
 

Náročnost

Alpská túra pro začátečníky. Celá trasa vede po úzké turistické stezce. Vzhledem k vysoko položenému nástupnímu místu je celkové převýšení, v měřítku rakouských Alp, malé. A jelikož trasa není ani moc dlouhá, je tento výstup vhodný i pro děti (vyzkoušeno 9 a 12 let). Pro psy je trasa ideální.
 

Dostupnost vody

Stačil nám 1 l na osobu, kterou jsme měli koupenou. Vodu jsme si přivezli vlastní, jinak lze vodu asi nabrat v restauraci chaty Glockenhütte. Zde se lez také občerstvit. Pramen jsme po cestě neviděli.
 

Vrcholy

Výstup na vrchol Klomnock 2331 m.n.m. 5 km vzdušnou čarou severovýchodně je vrchol Risennock 2334 m.n.m. 6 km vzdušnou čarou západně je vrchol Rosennock 2440 m.n.m. Směrem na jihovýchod se táhne hřeben, který končí vrcholem Falkert 2308 m.n.m.
 

Nebezpečí

Kromě rychle se tvořících letních bouřek, nic. Trasa je bezpečná, vede po horských stezkách v jednoduchém terénu. Technicky velmi jednoduché.
 

Jídlo

Lehká svačina, čokoládová tyčinka. pro dospělého není problém i bez svačiny. Jinak je možné se občerstvit na chatě Glockenhütte u parkoviště.
 

Zajímavosti

K nástupnímu místu je nutné dojet po mýtné silnici Nockalmstrasse. Ta je dlouhá celkově 35 kilometrů a má 52 zatáček. V nejvyšším bodě Eisentalhöhe dosahuje výšky 2 049 m n.m. Otevřená je od května do října. V ceně mýtného je i bezplatné parkování po celé trase na odstavných parkovištích. Zde je odkaz: www.nockalmstrasse.at

V nedalekém Bad Kleinkircheimu jsou dvoje velké termální lázně (Thermal-Roemerbad a Therme Sankt Kathrein), které mohou po horské túře přijít vhod.

Vloženo: 27. 10. 2018
Autor:
bob
Profil autora